rak u psa

Rak u psa. Mimo, że psy to najlepsze stworzenia na świecie i niejeden z właścicieli się ze mną zgodzi, to niestety choroby psów nie omijają. Mogą mieć kłopoty z sercem, płucami czy stawami. Także nowotwór może się u nich pojawić i niestety jego leczenie jest tak samo trudne, jak leczenie go u ludzi, o ile nie trudniejsze. Jest też tak samo dla nich bolesny, jak dla nas. 

Rak u psa, czyli jakie objawy są alarmujące?

Nie da się ich określić dokładniej, jednak jest kilka objawów, które powinny nas zaalarmować. Dokładniejszą diagnozę może postawić tylko weterynarz. Jeśli któreś z objawów opisanych w artykule, widzisz u swojego psa – nie panikuj, ale udaj się, jak szybko możesz do weterynarza.

Rak u psa. Objawy:

  • osłabienie

Jeśli Twój zwierzak jest w letargu i widoczne jest u niego osłabienie, może to być objawem raka. Jednak nie należy panikować, ogólne osłabienie może być też objawem np. zatrucia czy złego samopoczucia. 

Widzę to szczególnie u psów dużych ras. Jednego dnia znaczne osłabienie, następnego znaczna poprawa. I tak w kółko. To może być znakiem raka śledziony – mówi Jake Zaidel, weterynarz.

  • kaszel

Nie zawsze jednak jest objawem nowotworu. Małe psy mają np. tendencję do kaszlu, ponieważ mają często problemy z tchawicą. 

Jeśli pies kaszle raz lub dwa razy, to nie ma znaczenia, ale jeśli nadal kaszle przez więcej niż kilka dni, jest to niepokojące i może sygnalizować raka płuc – mówi Zaidel.

  • utrata masy ciała

Utrata masy ciała to najbardziej znaczący objaw raka u psa, mówi dr Zaidel. Jest to częsty objaw nowotworu żołądka lub jelit. Wtedy też zwierzak traci masę w bardzo szybkim tempie. Nie musi być to połączone z obniżonym apetytem. Jeśli Twój zwierzak normalnie je, a traci wagę – skontaktuj się szybko z lekarzem.