Rak u psa. Mimo, że psy to najlepsze stworzenia na świecie i niejeden z właścicieli się ze mną zgodzi, to niestety choroby psów nie omijają. Mogą mieć kłopoty z sercem, płucami czy stawami. Także nowotwór może się u nich pojawić i niestety jego leczenie jest tak samo trudne, jak leczenie go u ludzi, o ile nie trudniejsze. Jest też tak samo dla nich bolesny, jak dla nas. 

Rak u psa, czyli jakie objawy są alarmujące?

Nie da się ich określić dokładniej, jednak jest kilka objawów, które powinny nas zaalarmować. Dokładniejszą diagnozę może postawić tylko weterynarz. Jeśli któreś z objawów opisanych w artykule, widzisz u swojego psa – nie panikuj, ale udaj się, jak szybko możesz do weterynarza.

Rak u psa. Objawy:

 • osłabienie

Jeśli Twój zwierzak jest w letargu i widoczne jest u niego osłabienie, może to być objawem raka. Jednak nie należy panikować, ogólne osłabienie może być też objawem np. zatrucia czy złego samopoczucia. 

Widzę to szczególnie u psów dużych ras. Jednego dnia znaczne osłabienie, następnego znaczna poprawa. I tak w kółko. To może być znakiem raka śledziony – mówi Jake Zaidel, weterynarz.

 • kaszel

Nie zawsze jednak jest objawem nowotworu. Małe psy mają np. tendencję do kaszlu, ponieważ mają często problemy z tchawicą. 

Jeśli pies kaszle raz lub dwa razy, to nie ma znaczenia, ale jeśli nadal kaszle przez więcej niż kilka dni, jest to niepokojące i może sygnalizować raka płuc – mówi Zaidel.

 • utrata masy ciała

Utrata masy ciała to najbardziej znaczący objaw raka u psa, mówi dr Zaidel. Jest to częsty objaw nowotworu żołądka lub jelit. Wtedy też zwierzak traci masę w bardzo szybkim tempie. Nie musi być to połączone z obniżonym apetytem. Jeśli Twój zwierzak normalnie je, a traci wagę – skontaktuj się szybko z lekarzem. 

 • zmiany w pysku

Zauważyłeś jakieś niepokojące zmiany w paszczy Twojego czworonoga? Przez niepokojące zmiany mam na myśli rany, grudki, dziwny zapach, krwawienie czy zmiana barwy dziąseł. Może to być znak nowotworu jamy ustnej – zazwyczaj ten typ raka dotyka starsze psiaki. Niestety ludzie rzadko zaglądają do pysków swoich pupili, więc niestety ten typ nowotworu jest bardzo późno wykrywany i praktycznie jest nie do wyleczenia. Warto także dbać o uzębienie czworonoga i regularnie sprawdzać stan jamy ustnej. 

 • krwotok z nosa

Krwotok z nosa zawsze powinien być dla Ciebie objawem alarmującym. Szczególnie niepokojące jest ono u starszych psiaków. U młodszych jest to najczęściej efekt utknięcia ciała obcego w jamie nosowej. 

 • biegunka lub zmiana nawyków toaletowych

Sporadyczna biegunka raczej nie jest objawem nowotworu. Jeśli jednak ten problem regularnie powraca lub utrzymuje się dłuższy czas – zostańcie czujni. Alarmujące jest także to, kiedy pies nieustannie prosi o wyjście na spacer, wymiotuje czy w kupie lub moczu znajdziemy ślady krwi. 

 • katar lub wydzielina z nosa

Uporczywy i nawracający katar lub wydzielina mogą być powodem do niepokoju – mówi dr Zaidel. Nadmiar wydzieliny w nosie może sugerować raka pyska, jeśli upławy pojawiają się w oku – mogą być znakiem nowotworu oka. 

 • napady padaczkowe

Napady padaczkowe lub inaczej napady drgawkowe są najczęściej objawem nowotworu mózgu i dotykają zazwyczaj psy starsze. Jeśli zauważysz niepokojące drgawki u psa, niekontrolowane spięcia mięśni czy pianę w pysku – jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. 

 • zmiany skórne

Nie każda zmiana skórna musi oznaczać raka. Jednak każda taka zmiana czy to brodawka, czy guzek – powinna być dokładnie zbadana. Na oko nigdy nie ocenisz, jaki charakter ma dana zmiana – dlatego tak ważna jest konsultacja u weterynarza. Zwróć także uwagę na wszelkie rany, które się nie goją lub zmiany, które wydają się swędzące lub bolesne.

Może to być zmiana łagodna, ale także złośliwa. Szybka diagnoza pozwoli na skuteczniejsze leczenie – mówi dr Zaidel. 

 • przybranie na wadze

Jeśli Twój zwierzak je mniej, a widzisz, że tyje lub widzisz u niego znaczny wzrost apetytu – skontaktuj się z lekarzem. Może to być objawem nowotworu złośliwego. 

Nagły wzrost masy ciała lub wzdęcia mogą być objawem raka. Jeśli twój pies je mniej, ale wydaje się, że jest grubszy, wybierz się do weterynarza – mówi dr Rocha.

 • ogólny ból i dyskomfort

Jeśli Twój zwierzak reaguje piskiem lub warczeniem, kiedy go dotykasz – może to być znak, że coś niezwykle go boli. Guzy w pysku mogą sprawiać np. dyskomfort przy jedzeniu. Przy takich objawach powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii, jak najszybciej. 

Rak u psa to trudna do diagnozy i leczenia choroba

Niestety przez to, że psy nie umieją mówić, diagnoza jest stawiana bardzo często zbyt późno. Dlatego tak ważna jest profilaktyka psów i regularne wizyty u weterynarza. Oszczędzą wam stresu, wydatków oraz strachu o życie czworonoga. Jemu może to oszczędzić strasznego bólu. 

Nic więcej na ten temat napisać nie możemy. Powyższe objawy mogą świadczyć o nowotworze, jednak dokładną diagnozę może postawić jedynie lekarz weterynarii. 

Zobacz także: 

 1. Kilkanaście niesamowitych psów, które pobiły rekord Guinnessa. Będziesz zaskoczony
 2. Zastanawiasz dlaczego koty kochają kartony i pudła? Odpowiadamy
 3. Uważajcie na swoje psy! Grozi im wielkie niebezpieczeństwo