ranny jeż

Ranny jeż czy nawet martwy to niestety dosyć częste zjawisko na poboczach, czy drogach. Jak możemy pomóc jeżom, tak aby nie narazić ich na jeszcze większe niebezpieczeństwo? Czy możemy podnieść jeża?

Ranny jeż często jest już na skazanej pozycji. Mało który człowiek zatrzyma się, aby im pomóc, raczej wyminie. Sama byłam świadkiem, jak malutki jeżyk, próbował przejść przez dość ruchliwą ulicę. Wbiegły na nią cztery osoby, które zatrzymując ruch samochodów, umożliwiły zwierzęciu dotarcie na drugą stronę. Jednak to, co znaleźli Ci ludzie w swoim ogrodzie, ich przeraziło.

Ranny jeż. Znalazłam jeża, co robić?

Pewna rodzina zauważyła w swoim ogrodzie małą, niebieską kulkę. Gdy podeszli bliżej, okazało się, że się rusza. Nie wiedząc co, to może być, zadzwonili po odpowiednią służbę. Po zjawieniu się na miejscu weterynarza odkryli, że jest to jeż. Pokryty grubą warstwą, niebieskiej, gęstej farby. Ratownicy nie byli w stanie określić, czy ktoś celowo oblał jeża, czy też był to zwykły przypadek. Jednak zwierzak żył i otrzymał pomoc. Dostał imię Sonic. Usuwanie farby z jego igieł, było długotrwałym i ciężkim procesem, jednak mogłoby się wydawać, iż jeż wiedział, że jest w dobrych rękach. Na razie jest on jeszcze monitorowany, ponieważ w miejscach, gdzie skupiło się najwięcej farby, na jego skórze pojawiły się źle wyglądające plamy. Dopiero gdy wróci w pełni do zdrowia, zostanie wypuszczony na wolność.

Jesienią znacznie częściej można spotkać na dworze jeże. Zarówno w dużych miastach, jak i na wsiach. Te zwierzęta wychodzą głównie w nocy lub wczesnym porankiem. Co zrobić, jeśli znaleźliśmy jeża? Cóż wszystko zależy od miejsca, jeśli stoi on gdzieś przy lesie czy chowa się w krzakach, powinniśmy zostawić go w spokoju. Natomiast gdy jadąc autem czy idąc chodnikiem, widzimy jeża próbującego przejść przez ulicę, powinniśmy zatrzymać się i pomóc mu spokojnie dotrzeć na drugą stronę.

Gdzie oddać jeża? Co zrobić ze znalezionym jeżem?

Ważne jest miejsce, spotkania jeża. Jeśli spotykamy jeże z dala od zielonych miejsc, np. na chodnikach czy blokowiskach, gdzie nie mają możliwości zdobycia pożywienia, warto zastanowić się nad stanem zwierzęcia. Może on bowiem być chory. Trzeba wówczas zwrócić uwagę czy nie jest ospały, czy się nie zatacza albo, czy nie ma zaropiałych oczu. Jeże na ogół chowają się przed człowiekiem, jeśli widzimy zwierzę, którego nie przeraża nasza obecność, również może być chory.