Psy

Rasa bernardynów – doskonały pies stróżujący i oddany stróż o wysokim poziomie inteligencji

 

Bernardyn - doskonały pies stróżujący i oddany stróż o wysokim poziomie inteligencji

Rasa bernardynów jest dobrze znana ze swojej oddanej natury stróża, inteligencji i lojalności. Ten artykuł przedstawia krótką historię tej rasy i opisuje jej charakter. W artykule omówiono również zdrowie i długość życia psów. Rasa ta została pierwotnie wyhodowana jako pies ratowniczy, ale obecnie w dużej mierze zastąpiły ją helikoptery. Jednak pomimo spuścizny związanej z ratownictwem lawinowym, rasa ta pozostaje popularna w Stanach Zjednoczonych.

Podstawowe informacje

Bernardyn jest doskonałym psem stróżującym i oddanym opiekunem o wysokim poziomie inteligencji. Jest to rasa przyjazna, o bardzo niskim popędzie drapieżnym, tolerująca inne zwierzęta domowe. W rzeczywistości są one bardzo przyjazne, ale mają tendencję do gonienia nieznanych psów. Z tego powodu bernardyny dobrze radzą sobie z dziećmi i dobrze radzą sobie z obcymi.

Bernardyn to bardzo inteligentny i oddany pies, który może uratować wiele istnień ludzkich. Został przywieziony do hospicjum pod koniec XVII wieku i pełnił rolę psa tropiącego i ratowniczego. Dzięki jego pracy w hospicjum uratowano 2500 istnień ludzkich. Mówi się, że Barry, pies hospicyjny, na początku XIX wieku uratował ponad 40 osób. Jako pies stróżujący był wykorzystywany jako pies pociągowy, do pilnowania bydła i do ogrzewania łóżka.

Sierść bernardyna jest bardzo zróżnicowana – od czarnej do białej. Na początku jest gęsta, potem zwęża się ku końcowi. Ogon jest noszony na równi z ciałem, a jego końcówka często zakręca się do góry. Jeśli posiadasz bernardyna o długiej sierści, powinien on mieć obrożę, pasek na nosie oraz białe znaki na klatce piersiowej i dolnej połowie ogona.

Bernardyn jest znany ze swoich dużych rozmiarów i dobrego charakteru, a rasa ta cieszy się dużym zainteresowaniem jako pies do towarzystwa. Popularność tej rasy została wzmocniona przez skojarzenie z brandy. Słynny pies wilczur Jacka Londona, Buck, jest w połowie bernardynem, a kompozytor Beethoven został nazwany na cześć słynnych bernardynów. Postać Cujo była wzorowana na tej rasie, choć w filmie nie był to prawdziwy bernardyn.

Bernardyn – opis rasy

Bernardyn jest potężnie zbudowanym psem o masywnej głowie i opadających uszach. Osiąga wysokość od 25 do 26 cali (63,5 do 66 cm) i waży od pięćdziesięciu do dwustu funtów. Ma średniej długości sierść o umaszczeniu rudobrązowym, białym lub pręgowanym. Na początku XIX wieku dzięki krzyżówkom z nowofundlandem uzyskano rasy długowłose.

Bernardyn jest wyjątkowym psem stróżującym, oddanym opiekunem i wiernym towarzyszem. Jego inteligencja jest znana i jest powodem do dumy dla hodowców i miłośników psów. Ich wrodzona inteligencja pozwala im zaufać swoim panom nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Ich umysł jest również wynikiem wielowiekowej pracy ratowniczej i komunikacji z ludźmi. Chociaż bernardyn jest bardzo lojalną, inteligentną i szlachetną rasą, może być skłonny do przypadkowego potrącenia małych dzieci, zwłaszcza u młodych szczeniąt.

Bernardyn jest doskonałym psem stróżującym. Będą bronić swojego właściciela lub terytorium. Wymagają codziennych spacerów. Ważą około 50-90 kg i są oddanymi stróżami. W 2012 r. bernardyn Zeus został uznany za najwyższego psa na świecie. Ale nie tylko one słyną ze swojego wzrostu i inteligencji! Jeśli szukasz wiernego psa stróżującego, bernardyn to dobry wybór!

Inną wspaniałą rasą dla rodzin z dziećmi jest bernardyn. Psy te są cierpliwe i przyjazne. Są wspaniałymi towarzyszami dla dzieci, zwłaszcza jeśli wychowują się w szczęśliwym, kochającym środowisku. Są lojalne i łatwe w szkoleniu. W przeciwieństwie do wielu innych psów, bernardyny nie szczekają zbyt często. Jeśli szukasz oddanego stróża o wielkiej inteligencji, powinieneś poszukać bernardyna.

Charakter

Duża rasa psów, bernardyn jest znany ze swojej dobroci, łagodności i oddanej natury stróża. Psy te są znane z misji ratunkowych w górach, gdzie posiadają szósty zmysł. Dorosły bernardyn może ważyć do 100 kg, a jego wysokość w kłębie wynosi od 70 do 90 cm. Samica bernardyna waży około 60 kg i mierzy od 65 do 80 cm w kłębie.

Ta duża, krótkowłosa rasa została po raz pierwszy stworzona przez niemieckiego poborcę podatkowego, który potrzebował wytrzymałego psa stróżującego, aby chronić swój majątek. Pies ten został skrzyżowany z rodzimymi rasami i ostatecznie przekształcił się w bernardyna, jakiego znamy dzisiaj. Rasa ta jest nadal wykorzystywana do polowań, choć niektóre osobniki mogą wykazywać oznaki agresji lub dominacji. Zachowanie to jest zwykle nieszkodliwe u młodych szczeniąt, ale może stać się niebezpieczne w domu z innymi zwierzętami.

W 980 r. n.e. pierwsze bernardyny prawdopodobnie wylądowały w Stanach Zjednoczonych. Rasa ta nie była jednak tak popularna jak w Wielkiej Brytanii, a amerykańscy hodowcy starali się unikać krzyżowania z mastifami angielskimi. Amerykańskie bernardyny pozostały bliższe pierwotnym psom hospicyjnym. Oddani hodowcy prowadzili księgi stadne bernardynów i stworzyli standard rasy.

Mimo dużych rozmiarów bernardyn jest psem przyjaznym. Chociaż może być powściągliwy w stosunku do obcych, jest na ogół przyjazny i chętny do zabawy. Najlepszym sposobem socjalizacji bernardyna jest rozpoczęcie jej w młodym wieku. Rasa ta szybko rośnie i wymaga wczesnego szkolenia. Jest to również pies, który może urosnąć duży i ciężki, dlatego wczesne szkolenie jest bardzo ważne.

Bernardyn – długość życia i zdrowie

Bernardyny są psami, które bardzo łatwo się przystosowują i są bardzo spokojne. Kochają dzieci i mają wielkie serce. Problemy ortopedyczne mogą być jednak powodem do niepokoju. Ograniczenie aktywności szczeniaka w okresie szczenięcym może zapobiec dysplazji stawów biodrowych. Inne częste problemy zdrowotne tej rasy to choroby serca i oczu. Dobrą wiadomością jest to, że rasa ta jest stosunkowo zdrowa, choć zagrożenia dla zdrowia różnią się w zależności od rasy.

Pomimo że bernardyny doskonale dogadują się z dziećmi i innymi psami, nie są zalecane do życia na zewnątrz. Udar cieplny może powodować skrajny dyskomfort i bardzo utrudnić psu przeżycie. Są one najbardziej podatne na wyczerpanie cieplne, dlatego w czasie upałów należy trzymać je w domu. Ich umiarkowany poziom energii sprawia, że świetnie nadają się do codziennych spacerów i wędrówek. Ich dieta powinna być jednak zrównoważona ćwiczeniami, które nie są tak wymagające jak w przypadku niektórych innych ras.

Saint Bernardy są generalnie dobrze przystosowane do rodzin z małymi dziećmi, chociaż ich wielkość może powodować przypadkowe przewrócenie małych dzieci. Poza wielkością i typem rasy bernardyny mocno się zrzucają, co oznacza, że będziesz musiał przykrywać meble plastikowymi pokrowcami, aby utrzymać je w czystości. Berneńczyki mają również skłonność do ślinienia się i są wrażliwe na ciepło. Rasa ta jest znana z łatwości w szkoleniu i posłuszeństwa.

Pomimo, że średnia długość życia bernardyna wynosi od 8 do 10 lat, przy odpowiedniej opiece i ćwiczeniach mogą one żyć znacznie dłużej. Oczekiwana długość życia bernardyna różni się w zależności od rasy, ale jako duży pies są one bardziej podatne na różne problemy zdrowotne. W związku z tym ważne jest, aby być świadomym znaków ostrzegawczych typowych dolegliwości, aby można było szukać pomocy zanim będzie za późno.

Bernardyn – pielęgnacja

Pielęgnacja bernardyna jest ważna, ponieważ psy te często zrzucają sierść. Chociaż bernardyny są łagodnymi olbrzymami, nie są szczególnie towarzyskie. Wobec obcych zachowują się raczej powściągliwie, dlatego potrzebują dużo czasu z rodziną, aby przyzwyczaić się do kontaktu z ludźmi. Pielęgnacja jest również ważna, ponieważ bernardyny zrzucają sierść przez cały rok, co powoduje konieczność regularnego odkurzania. Rasa ta jest również bardzo inteligentna i odważna, ale należy pamiętać, że wymaga dużo uwagi i ruchu.

Sierść bernardyna powinna być lśniąca, błyszcząca i jasna. Podczas szczotkowania powinna stawiać niewielki opór. Regularne szczotkowanie grzebieniem z szerokimi zębami powinno zapewnić sierści zdrowy i lśniący wygląd. Pozostawienie sierści bez szczotkowania jest uważane za niezadowalające według standardu rasy, ale większość właścicieli woli przycinać uszy i pielęgnować łapy.

Regularne szczotkowanie i kąpiele są również niezbędne dla bernardyna. W zależności od poziomu aktywności i stanu sierści, zaleca się kąpiele raz na tydzień lub raz na 8 tygodni. Techniki kąpieli i suszenia muszą być prawidłowe, aby sierść pozostała zdrowa i czysta. Cotygodniowe szczotkowanie jest konieczne, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu lub uszkodzeniu sierści. Pielęgnacja musi być konsekwentna i skuteczna, aby Twój bernardyn pozostał szczęśliwym i wiernym towarzyszem.

Saint Bernard jest potężnym i urodziwym psem o dobrze umięśnionym ciele. Sierść tego psa może być krótka lub długa, gładka lub szorstka. Niezależnie od długości sierści, jego wyraz powinien sprawiać wrażenie czujnego i inteligentnego. Bernardyn jest wspaniałym towarzyszem, cierpliwym w stosunku do dzieci i oddanym swojej rodzinie. Choć są uparte, są również wierne i oddane swoim właścicielom.

string(15) "sidebar_layouts" 1