Rasy kotów, które najmniej chorują. Czy istnieją takie? Tak! Każda rasa różni się od siebie przykładowo wyglądem, charakterem czy długością sierści. Jakiego kota wziąć pod uwagę, jeśli nie chcesz co chwilę pojawiać się w gabinecie weterynarza? Przedstawiamy spis kotów rasowych domowych, które mniej chorują. 

Rasy kotów, które najmniej chorują potrafią być prawdziwą oszczędnością dla naszego portfela. Niezależnie od rasy, musimy pamiętać, aby omijać pseudohodowle. Choć z początku kupno kota wyjdzie nas taniej, niż z prawdziwej, dobrej hodowli, już po krótkim czasie może okazać się, że koszty leczenia wyszły nas dużo, dużo drożej. 

Rasy kotów, które najmniej chorują. Najzdrowsze rasy kotów

Niektóre rasy kotów takich jak np. Sfinksy znane są jako bardzo chorowite. Na ogół dzieje się to z powodów genetycznych lub predyspozycji do pewnych chorób. Na szczęście inne rasy mają silne zdrowie, zwłaszcza jeśli są po przebadanych, licznych przodkach.

Niezależnie od rasy kota, do weterynarza powinniśmy udać się, jeśli stan zwierzęcia nas martwi lub w celu wizyt kontrolnych, albo szczepień. Oto 10 najlepszych ras kotów, które najprawdopodobniej zachowają zdrowie przez większość swojego życia.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Maine Coon

To bardzo popularna rasa kotów, ze względu na ich duży rozmiar i gęste włosy. Nadają one im odrobinę elegancji, ale także pozwalają zachować dobry stan zdrowia. Faktem jest, że włosy Maine Coon ma wodoodporne.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Ragamuffin

Bardzo podobny z wyglądu do Ragdolla. To duży, długowłosy kot. Jego sierść się nie plącze, co jest dużym atutem w przypadku sprawdzania, czy mają one pchły lub kleszcze.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Bengalski

Potomek azjatyckich lampartów. Nie jest on tylko kotem, którzy rzadko choruje, ale także częścią grupy kotów zwanych “hipoalergicznymi” czyli tymi, które świetnie sprawdzą się u osoby z alergią. Są to jednak bardzo rzadkie ras kotów.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Brytyjski krótkowłosy

Ta rasa słynie szczególnie z koloru i miękkości swojego futra. Są spokojne i towarzyskie, co czyni ich idealnymi zwierzętami domowymi. W tej rasie występują dwie choroby genetyczne, jednak hodowcy pracują nad ich wyeliminowaniem, poza tym ich zdrowie jest bardzo silne.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Tajski

Często nazywany kotem-psem. Kot tajski jest duży i zabawny. Wymaga od swoich właścicieli dużej uwagi i poświęconego czasu, jednak nie są chorowite i nie wymagają szczególnego utrzymania.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Manx

Te koty znane są z dwóch rzeczy: braku ogona i długiego życia. Dzięki ich zdrowiu i temu, że ich dojrzewanie trwa dłużej niż u innych kotów, często zdarza się, że dożywają nawet 20 roku życia. U kociąt występuje jednak zespół Manxa, czyli wada kręgosłupa, która może doprowadzić do śmierci.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Amerykański Wirehair

Amerykańskie koty Wirehair słyną z kręconych lub kędzierzawych włosów. Ich pyszczki są dość charakterystyczne. Są to bardzo odważne koty. Znane ze swojego doskonałego zdrowia.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Syberyjski

Znane z tego, że są najbardziej czułą rasą kotów. Należą również do odpornych na choroby ras, dzięki swoim przodkom, którzy przeżyli ekstremalne warunki życia na Dalekiej Północy.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Europejski

Kot europejski jest częścią grupy rzadkich ras naturalnych. Nigdy nie były one krzyżowane. Dzięki temu są znacznie bardziej wytrzymałe i mniej podatne na niektóre choroby.

Rasy kotów, które najmniej chorują: Kartuski

Znany z charakterystycznego niebieskiego futra. Typowy domator. Nie wymaga specjalnego utrzymania i nie jest znany z powodu chorób genetycznych.

Rasy kotów, które najmniej chorują
Tajski