Fot. pxhere.com

Rasy psów dla seniora różnią się od siebie nie tylko wyglądem. Ważniejsze od aparycji zwierzęcia są jego temperament, charakter i oczywiście rozmiar. Jakiego psiaka wybrać więc, będąc osobą starszą, lub co polecić np. babci, pragnącej towarzystwa sympatycznego czworonoga?

Rasy psów to prawdziwe spektrum zachowań, osobowości i przeznaczeń. Każdy pies jest inny i o tym należy przede wszystkim pamiętać, podczas rozważań nad zostaniem odpowiedzialnym właścicielem jednego z nich. Nigdy nie spotkamy dwóch takich samych osób, tak samo, jak nigdy nie spotkamy dwóch takich samych piesków.

Dobór psa domowego powinien, zależeć nie tylko od tego, co gra z naszym poczuciem estetyki i rozmiarem domostwa, ale także możliwościami fizycznymi i czasem. Jakiego więc psa wybrać, jeśli jesteś osobą starszą, lub jeśli pomagasz swoim dziadkom w wyborze? Poniżej prezentujemy najodpowiedniejsze rasy psów dla osób w zaawansowanym wieku.

Rasy psów idealne dla starszych ludzi. Jaki pies dla starych ludzi, a jaki pies dla samotnej osoby?

Dla osoby starszej i być może nie tak ruchliwej, jak osoby młodsze idealny będzie nieduży i niezbyt ciężki pies, chociaż istnieją wyjątki od tej zasady. Zwykle piesek dla seniora powinien być łatwy w utrzymaniu i nie potrzebować zbyt wiele ruchu, co nie znaczy, że można go będzie trzymać w domu przez całe tygodnie albo miesiące.

Mówiąc o łatwości utrzymania na myśli mamy właśnie potrzeby ruchowe, ale również higieniczne. Wiele raz wymaga bowiem regularnego strzyżenia bądź jest narażonych na specyficzne przypadłości zdrowotne. Szczególnie te ostatnie należy mieć na względzie przy wyborze nowego członka rodziny.

Senior i pies. Czy to może się udać?

Naszym zdaniem dobrym pomysłem jest postawienie na bichona, spaniela, maltańczyka lub szpica miniaturowego. Są to rasy mocno przywiązujące się do człowieka, pełne dobrej energii, niewielkie i potrzebujące przynajmniej jednego spaceru dziennie. Ruch przyda się nie tylko jemu, ale też seniorowi-właścicielowi.

Osobom starszym, które mieszkają same, przyda się wszędobylskie i pragnące miłości towarzystwo. Tutaj zdecydowanie polecamy buldoga francuskiego, który choć potrafi ważyć, uwielbia zabawę, zdecydowanie cieszy się z towarzystwa człowieka i potrzebuje z nim kontaktu. Co wielu może zaszokować dobrym towarzystwem dla seniora będzie także chart angielski, który kojarzy się nam z wyścigami i szybkim tempie życia, naturalnie wcale nie musi biegać na czas, a jest bardzo przyjazny i spokojny.