Rasy psów, które rzadko chorują istnieją? Każdy psiarz chce, żeby jego pies cieszył się zdrowiem, jak najdłużej. Niektóre rasy mają większe predyspozycje do chorób lub krótszego życia. Dlatego dzisiaj rasy psów, które rzadko chorują. Oczywiście nie zapominamy o kundelkach, czyli superrasie — psy w typie danej rasy także mogą mieć mniejsze skłonności do chorób.

Rasy psów które rzadko chorują

Nie da się jednoznacznie orzec, które rasy psów mają najmniejsze predyspozycje do chorób. Jest to bardzo indywidualna i złożona kwestia. Wiadomo jednak, że niektóre rasy mają mniejsze skłonności do zachorowań i statystycznie chorują rzadziej, niż psy innych ras.

Rasy psów które rzadko chorują: basenji

Ta rasa zawitała do Polski niedawno. Są to niezwykle wesołe i niekłopotliwe psy, które rzadko mają problemy zdrowotne. Basenji otwiera listę “Rasy psów które rzadko chorują”, ponieważ jest z pewnością przedstawicielem rasy, która choruje najrzadziej. Niektóre z osobników mają niestety tendencję do problemów z tarczycą lub dysplazją stawu biodrowego, ale nie jest to regułą.

Rasy psów które rzadko chorują: shiba inu

Rasa psów zaliczana do grupy szpiców i psów w typie pierwotnym. Bywają dość charakterne – nazywane są psami dla wytrwałych, ale bardzo rzadko chorują. Najczęściej dotyka je zwichnięcie rzepki, które utrudnia chodzenie i powoduje ból u psiaka.

Rasy psów które rzadko chorują: chihuahua

Chihuahua występuje z długą oraz krótką sierścią. Małe, niezwykle żywotne psiaki na zdrowie nie muszą zbytnio narzekać. Ich przeciętna długość życia jest dwa razy dłuższa, niż u innych czworonogów. Wiele zależy oczywiście od hodowcy, od którego nabywasz psiaka. Unikaj pseudohodowli – nie dość, że wiąże się to często z cierpieniem zwierząt, to dodatkowo nie masz pewności, co do stanu zdrowia psiaka. Najlepsze są hodowle, które są zweryfikowane przez Związek Kynologiczny.

Rasy psów które rzadko chorują: pudel

Pudle są niezwykłą grupą rasową. Są to niezwykle wytrzymałe psy, długo żyjące, nie mające wiele problemów ze zdrowiem. Są to także psy niezwykle inteligentne i szybko uczące się.

Rasy psów które rzadko chorują: beagle

Energiczne psy gończe, cieszące się dobrym zdrowiem. Mają jednak skłonności do alergii i otyłości. Dotyka ich także często problem z uszami. Dziedzicznie mogą mieć predyspozycje do padaczki, chorób oczu oraz dysplazji. Jako, że jednak schorzenia występują niezwykle rzadko – zalicza się je do ras, które rzadko chorują.

Rasy psów które rzadko chorują: border collie

Jedne z najinteligentniejszych i najwrażliwszych psów. Posiadając border collie wizyty u weterynarza, najprawdopodobniej będą miały miejsce tylko raz w roku – w czasie wizyty kontrolnej. Są także niezwykle wytrzymałe i uwielbiają pracę z człowiekiem. Trzeba jednak pamiętać, że zaniedbany border może mieć duże problemy behawioralne. Ta rasa potrzebuje dużo ruchu i zadań wymagających myślenia.

Rasy psów które rzadko chorują: chart

Charty mogą miewać problemy z zębami, jednak wystarczy, że odpowiednio zadbasz o higienę jego uzębienia. Obowiązkowe jest regularne szczotkowanie i zapewnianie mu dobrej jakości pożywienia. Inne problemy zdrowotne u tych psów są rzadkością.

Rasy psów które rzadko chorują: doberman

Dobermany kiedyś nie zaliczały się do ras psów, które rzadko chorują. Całe szczęście, nowoczesne metody hodowli wyeliminowały problemy zdrowotne, z którymi mierzyły się te niezwykle inteligentne psiaki.

Rasy psów które rzadko chorują: malinois, czyli belgijski owczarek pasterski

Belgijskie owczarki pasterskie są bardzo często wykorzystywane w policji, wojsku oraz oddziałach antyterrorystycznych. Jest to bardzo posłuszna i karna rasa, która niezwykle rzadko ma problemy ze zdrowiem. Czasem, niestety psiaki tej rasy dotyka dysplazja, ale jest to zdecydowanie rzadsze, niż w przypadku owczarków niemieckich.

Wszystkie te rasy psów klasyfikowane są, jako rasy psów, które rzadko chorują. Pamiętajcie, to nie daje stuprocentowej pewności, że wasz psiak będzie zawsze zdrowy. Jest to zależne od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Ważne jest odpowiednie odżywianie, opieka oraz wizyty kontrolne u weterynarza. 

Basenji
Shiba inu
Pudel
Doberman
Rasy psów które rzadko chorują
Chihuahua
Rasy psów które rzadko chorują
Chart