Rasy psów, które krótko żyją, są niezwykle zróżnicowane. Choć większość czworonogów z tej listy ma cechę wspólną — wielkość. Niestety psy krótkożyjące, to zazwyczaj te, które są sporych rozmiarów. U takich psiaków siadają często też stawy, a serce zaczyna odmawiać posłuszeństwa już często w 5. roku życia. 

Jedyną wadą psów jest to, że żyją za krótko. Kiedyś usłyszałam historię, która może nie jest prawdziwa, ale piękna. Rodzice pewnego chłopca mieli duży problem z powiedzeniem mu, że jego ukochany pies umiera. Gdy to zrobili, chłopiec odpowiedział “Dobrze, rozumiem. My, jak się rodzimy musimy nauczyć się kochać. Dlatego tak długo żyjemy. Psy umieją to od samego początku, dlatego ich życie trwa krócej”. Niestety, które rasy psów mają tendencję do krótszego życia, niż inne. W przypadkach niektórych ras psów górna granica wieku to około 7 lat tak jest w przypadku buldogów angielskich. 

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ: DOG NIEMIECKI

Piękny i majestatyczny. Większość dorosłych osobników stojąc na dwóch łapach z łatwością przekracza dwa metry wysokości. Niestety, dla miłośników tej rasy mamy złą wiadomość. Dogi są jednymi, z najkrócej żyjących psów. Wszystko przez ich wielkość – duże organizmy starzeją się szybciej. Sprawia to, że dogi dożywają średnio jedynie do 7-8 lat. Są także podatne na skręt żołądka, dysplazję stawów oraz alergie skórne.

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ: WILCZARZ IRLANDZKI

Wilczarze to zdecydowanie najwięksi przedstawiciele chartów. Dostojni, pozornie powolni – z łatwością poddają się instynktowi łowieckiemu. Potrafią także zaskoczyć gracją i szybkim biegiem. Niestety u psów tej rasy bardzo często może wystąpić kardiomiopatia, czyli przerost mięśnia sercowego, zwyrodnienie stawów, dysplazja, skręt żołądka, nowotwory i ataki padaczki. Te, jedne z największych psów na świecie często nie dożywają nawet do 8 urodzin.

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ: BOKSER

Boksery nie zaliczają się do największych ras, ale niestety nie są również rasą towarzyszącą człowiekowi zbyt długo. Niektóre potrafią przeżyć 13 lat, ale opuszczają najczęściej świat w wieku lat 9. Przyczyną są zwyrodnieniowe choroby kręgosłupa czy dysplazja stawów biodrowych.

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ: MASTIFF ANGIELSKI

Niezwykle groźny wygląd w parze z zazwyczaj łagodnym charakterem. Są to kolejne psy, które imponują swoimi rozmiarami – nie są tak wysokie jak dogi, ale są bardzo masywne. Ich waga dochodzi czasami nawet do 100 kg. Właśnie waga powoduje zwyrodnienia stawów oraz choroby mocno obciążonego serca, które powodują, że te psy dożywają najczęściej do około 10 lat.

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ: BERNEŃSKI PIES PASTERSKI

Pies w typie bernardyna. Berneńczyki są ulubieńcami rodzin z dziećmi. Wszystko przez ich oddanie i niezwykłą łagodność. Ich szczenięca natura nie mija nigdy. Niestety przez swoje gabaryty dożywają jedynie 7-9 lat.

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ: CAVALIER KING CHARLES SPANIEL

W porównaniu z resztą ras z tej listy cavaliery to prawdziwe maluchy. W ich przypadku nie wielkość powoduje ich krótkie życie, a dążenie hodowców do tego, żeby te psy miały jak najmniejsze głowy. Skutkuje to syringomyelią, czyli neurologiczną chorobą, której objawem jest niezwykle bolesny ucisk na móżdżek i pień mózgowy. Równie często u tej rasy występują choroby serca, które ujawniają się najczęściej w 5 roku życia. Jeśli te choroby ominą pupila, może dożyć 10 lat. Co przy ich wielkości nie jest zbyt imponujące.

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ: BERNARDYN

Kto z was nie oglądał sławnego “Beethovena”? Te niezwykle przyjacielskie i pomocne psy bardzo często cierpią na problemy ze stawami oraz problemy z sercem spowodowane pompowaniem krwi, do tak dużego organizmu. Trzecim, najbardziej obciążonym elementem ich ciała jest kręgosłup, który bardzo często odmawia posłuszeństwa. Choć bernardyny są świetne z charakteru i idealnie nadają się do domów z dziećmi – dożywają średnio jedynie 8 lat.

RASY PSÓW, KTÓRE ŻYJĄ NAJKRÓCEJ: BULDOG ANGIELSKI

Choć nieco niepozorny, to prawdziwy rekordzista w naszym niechlubnym rankingu – buldogi żyją średnio tylko 6 lat! Przyczyną są liczne wady i choroby genetyczne, które dotykają psiaki tej rasy. Najczęstszymi przypadłościami buldogów angielskich są dysplazja, choroby serca, nowotwory… oraz uduszenie. Niezwykle często pojawia się u nich także rozszczep podniebienia.

Lista “rasy psów, które żyją najkrócej” nie jest niezwykle długa. Ale nie pozostawia wątpliwości to, że psy tych ras żyją zdecydowanie za krótko.

GALERIA

Dog niemiecki
Wilczarz irlandzki
Bokser
Mastiff angielski
Berneński pies pasterski
Cavalier king charles spaniel
Bernardyn
Buldog angielski

Zobacz także:

  1. Skręt żołądka u psa. Jak mu zapobiec?
  2. Pies zjada kupy? Sprawdź, jak temu zaradzić.
  3. Kaganiec dla psa. Jaki wybrać?