rasy psów

Rasy psów nadal należą do zagadnień, które są zgłębiane przez wielu specjalistów. Wcale im się nie dziwię, to naprawdę bardzo ciekawe i można się wiele dowiedzieć. Co chwila powstają różne zestawienia, które nie raz szokują swoimi informacjami. Czy wiesz, jakie rasy psów należą do najstarszych na świecie? Nie? Już wszystko wyjaśniam. 

Rasy psów będące najstarszymi na świecie, towarzyszą nam od pokoleń. Niektóre możemy spotkać rzadko, inne częściej. Jednak czy wiesz, jakie psy się do nich zaliczają? 

Rasy psów należące do najstarszych na świecie

 • Chart Afgański 

Jeśli wierzyć legendom, to ten psy tej rasy miały zostać ocalone od Potopu i trafić na Arkę Noego, gdzie znajdowały się również inne uratowane zwierzęta. Najstarsze odnalezione szczątki z łudząco podobnym fenotypem, pochodzą sprzed 6 tysięcy lat. Badacze jednak nadal nie są zgodni do tego, czy szczątki te należą do afganów. Istnieje jedynie takie przypuszczenie, lecz nadal nie jest ono potwierdzone. 

 • Akita japońska

Rasa powstała wskutek krzyżowania psów dingo z północnymi szpicami. Psiaki te przybywały do Japonii wraz z kolejnymi falami osadników. Według szacowanych danych, przyjmuje się, że rasa tych psów mogła istnieć już 5 tysięcy lat temu. Zgodnie z podaniami i przekazywanymi ustnie historiami, pierwsze akity służyły samurajom. 

 • Alaskan Malamute

Najprawdopodobniej zawdzięcza swoje pochodzenie Inuitom, którzy zasłynęli w historii świata, jako ludzie krzyżujący ze sobą psy w typie szakala z arktycznymi wilkami. Ciekawostką może być fakt, że przez setki lat istnienia tejże rasy, ich wygląd nie uległ zmianie. 

 • Basenji

Okazuje się, że najstarszy wizerunek tegoż psa został znaleziony w grobowcu faraona Khufu. Czworonogi te miały jedno podstawowe zadanie, spełniały funkcję psa towarzyszącego, myśliwskiego i obronnego. Zagadką jest nadal to, skąd właściwie wzięły się te psiaki. 

 • Chow Chow

Zalicza się do starożytnej rasy psów, która prawdopodobnie trafiła z Tybetu do Chin. Wzmianki o tych psiakach pojawiają się z podań i legend z  XI w p.n.e. Panujący Cesarz T”ang posiadał ponoć 2 000 psów tej rasy na terenie swojego pałacu. Pomagały w polowaniach, pełniły funkcje płochaczy i psów gończych. Psy tej rasy były również trzymane w klasztorach, w których to mnisi czcili je i wykorzystywali do zadań obronnych. 

 • Lhasa Apso

Jest to tybetańska rasa psów, której historia nie jest do końca znana. Wiadomo, że te czworonogi żyły przez długie stulecia w izolacji, jednak nadal nie została poznana jej przyczyna. W Europie pojawiły się dopiero w XIX wieku. Zwierzęta żyjące w surowym klimacie, spowitym w różnorakie warunki klimatyczne, musiały nabrać odporności, co było główną przyczyną ich rozwoju. 

 • Pekińczyk

Ciekawostką może być fakt, że Chińczycy po dziś dzień wierzą, że rasa ta powstała wskutek miłości lwa do małpki. Ponoć związek ten miał być pobłogosławiony przez samego Buddę. Zgodnie z wierzeniami chińskimi drobna budowa psów pozwala im efektywnie przechwytywać demony i stawiać czoło najbardziej złośliwym duchom. 

Pekińczyki pochodzą od azjatyckich wilków i są blisko spowinowacone z mopsami, shih-tzu, papillonem i długowłosym chihuachua.

 • Saluki

Ma bardzo dobrze rozwinięty wzrok. Pierwsze wizerunki tej rasy psów pochodzą od Sumerów i liczą sobie 7 tysięcy lat. Według przypuszczeń naukowców, mogły być to jedne z pierwszych udomowionych psów przez człowieka. 

 • Samojed

Nazwa ta wywodzi się od plemienia, które niegdyś zamieszkiwało Syberię i Północną Rosję. Ciekawostką może być to, że w południowych partiach zamieszkiwanych ziem psy te były wykorzystywane do czego innego, niż w północnych. 

 • Shar pei 

Zaskoczony? Rasa ta liczy sobie blisko 2 tysiące lat. Początkowo hodowana była do polowania na dziki. Służyły również, jako psy pasterskie.  W dawnych czasach istniały najprawdopodobniej dwa typy rasowe: pierwszy o mocnej budowie ciała i dobrym umięśnieniu krótkowłosy shar-pei z Chin Południowych oraz pełniący funkcje pasterza, krępej postury i dość niski shar-pei z centralnych prowincji kraju.

 • Shiba Inu

Psy wywodzące się z tej rasy pochodzą najprawdopodobniej z górzystych terenów Japonii. Sama rasa powstała w okolicach III w. p.n.e.

 • Shih Tzu

Psy tej rasy przybyły w 1643 roku do Chin. W początkowym okresie dynastii Ch’ing Dalajlama obdarowywał swoich wasali podarkiem w postaci małego psa, który był przodkiem współczesnego shih tzu. Dokładna historia pochodzenia tej rasy nie jest znana. Wiadomo natomiast, że od samego początku służyły, jako psy ozdobne. 

 • Siberian Husky

Wywodzi się od psów pierwotnych. Jego charakter i wygląd praktycznie nie uległ zmianie, mimo upływu lat i trwającej ewolucji. Jak wiadomo są to niezwykle wytrzymałe psy, jednak mogę się założyć, że mało kto wie, czym się kiedyś żywiły. Nierzadko żywiły się samymi korzonkami i roślinami. 

 • Terier tybetański

Teriery przez stulecia pełniły rolę psów stróżujących, które ochraniały świątynie. Zdaniem ówczesnych ludzi, uważane były za święte. Wierzono, że zmarli kapłani ponownie przybywają na świat pod ich postaciami.

Chart Afgański