rasy psów pasterskich

Rasy psów pasterskich to grupa, w którą wlicza się mnóstwo czworonogów. Poczynając od owczarków border collie, przez psy rasy australian cattle dog czy owczarki niemieckie. Według Związku Kynologicznego w Polsce w tej grupie znajduje się ponad 40 poszczególnych odmian. My przedstawiamy te najpopularniejsze, do której zalicza się też niezwykła hybryda psa z wilkiem.

Rasy psów pasterskich to szeroka grupa. Znajdują się w niej m.in. corgi, owczarki australijskie, ale też polskie owczarki nizinne. Każda z tych ras cechuje się niezwykłym i bardzo indywidualnym charakterem. Poznajcie uwielbiane pasterskie psy, a wśród nich także niezwykłą krzyżówkę owczarka niemieckiego z wilkiem. Zachwycicie się.

Pies-wilk – ostatecznie ze skrzyżowania psa z wilkiem wyszło kilka ras, ale tylko dwie z nich są uznane przez FCI. Pozostałe oficjalnie nie istnieją. W tym artykule przeczytacie m.in. o tej dzikszej hybrydzie, czyli wilczaku czechosłowackim. To pies niesamowicie inteligentny i wierny swojemu stadu. Nie można jednak zapominać o tym, że jest w dużej części wilkiem, o czym daje znać bardzo często jego charakter. 

Rasy psów pasterskich: popularne psy pasterskie

Psy pasterskie i poszczególny opis każdego z nich, to materiał na książkę i to grubą. Jednak to border collie ma swoje grono miłośników, a australian cattle dog coraz częściej pojawia się w Polsce. Poniżej kilka tych uwielbianych.

Rasy psów pasterskich: border collie

Border collie to w Polsce od kilku lat dość popularna rasa. Niestety, bardzo często są nieszczęśliwe w naszych domach. Wynika to z tego, że potrzebują dużo ruchu, bodźców oraz ciągłej stymulacji. Ich pierwotnym i docelowym zadaniem było niegdyś pilnowanie stad owiec, co sprawiało, że były nieustannie w pracy.

Rasy psów pasterskich: polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to obecnie trochę zapomniana rasa. Są niezwykle cwane i sprytne – bardzo szybko się uczą, a za jedzenie są w stanie zrobić naprawdę wiele. Jednak nie gardzą też chwilami bliskości z opiekunem, ponieważ te kudłate psiaki niezwykle mocno przywiązują się do swojego właściciela. 

Rasy psów pasterskich: owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie w rankingu najmądrzejszych psów plasują się naprawdę wysoko. Są zwinne, karne i bardzo podatne na szkolenia. Dlatego też często wykorzystywane są w Straży Granicznej, Policji i innych służbach. Sprawdzą się też w rodzinach z dziećmi – związują się silnie ze stadem i chcą go bronić, a do dzieci wykazują łagodność i uległość. Niestety coraz trudniej znaleźć hodowlę, w której szczenięta nie przychodzą na świat z wrodzoną dysplazją.