Rasy psów pasterskich to grupa, w którą wlicza się mnóstwo czworonogów. Poczynając od owczarków border collie, przez psy rasy australian cattle dog czy owczarki niemieckie. Według Związku Kynologicznego w Polsce w tej grupie znajduje się ponad 40 poszczególnych odmian. My przedstawiamy te najpopularniejsze, do której zalicza się też niezwykła hybryda psa z wilkiem.

Rasy psów pasterskich to szeroka grupa. Znajdują się w niej m.in. corgi, owczarki australijskie, ale też polskie owczarki nizinne. Każda z tych ras cechuje się niezwykłym i bardzo indywidualnym charakterem. Poznajcie uwielbiane pasterskie psy, a wśród nich także niezwykłą krzyżówkę owczarka niemieckiego z wilkiem. Zachwycicie się.

Pies-wilk – ostatecznie ze skrzyżowania psa z wilkiem wyszło kilka ras, ale tylko dwie z nich są uznane przez FCI. Pozostałe oficjalnie nie istnieją. W tym artykule przeczytacie m.in. o tej dzikszej hybrydzie, czyli wilczaku czechosłowackim. To pies niesamowicie inteligentny i wierny swojemu stadu. Nie można jednak zapominać o tym, że jest w dużej części wilkiem, o czym daje znać bardzo często jego charakter. 

Rasy psów pasterskich: popularne psy pasterskie

Psy pasterskie i poszczególny opis każdego z nich, to materiał na książkę i to grubą. Jednak to border collie ma swoje grono miłośników, a australian cattle dog coraz częściej pojawia się w Polsce. Poniżej kilka tych uwielbianych.

Rasy psów pasterskich: border collie

Border collie to w Polsce od kilku lat dość popularna rasa. Niestety, bardzo często są nieszczęśliwe w naszych domach. Wynika to z tego, że potrzebują dużo ruchu, bodźców oraz ciągłej stymulacji. Ich pierwotnym i docelowym zadaniem było niegdyś pilnowanie stad owiec, co sprawiało, że były nieustannie w pracy.

Rasy psów pasterskich: polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to obecnie trochę zapomniana rasa. Są niezwykle cwane i sprytne – bardzo szybko się uczą, a za jedzenie są w stanie zrobić naprawdę wiele. Jednak nie gardzą też chwilami bliskości z opiekunem, ponieważ te kudłate psiaki niezwykle mocno przywiązują się do swojego właściciela. 

Rasy psów pasterskich: owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie w rankingu najmądrzejszych psów plasują się naprawdę wysoko. Są zwinne, karne i bardzo podatne na szkolenia. Dlatego też często wykorzystywane są w Straży Granicznej, Policji i innych służbach. Sprawdzą się też w rodzinach z dziećmi – związują się silnie ze stadem i chcą go bronić, a do dzieci wykazują łagodność i uległość. Niestety coraz trudniej znaleźć hodowlę, w której szczenięta nie przychodzą na świat z wrodzoną dysplazją. 

Rasy psów pasterskich? Berneński pies pasterski wcale nim nie jest

Berneńskie psy pasterskie przez całe życie zachowują się tak, jakby nie zdawały sobie sprawy ze swojego ogromnego rozmiaru. Jest to kłopotliwe, ponieważ samce tej rasy potrafią ważyć nawet 50 kilogramów. W ich nazwie występuje człon “pasterskie”, ale nie są zaliczone do grona standardowych psów pasterskich. Berneńczyki według ZKwP to rasa zaliczana do szwajcarskich psów pasterskich i do bydła, a w ujęciu specjalistycznym jest to osobna kategoria. 

Rasy psów pasterskich: owczarek szkocki

Owczarek szkocki – potocznie nazywany “lessie” z uwagi na film “Lessie, wróć”, którego bohaterem był psiak właśnie tej rasy – ponad 10 lat temu cieszył się dużą popularnością i był widoczny na ulicach. Obecnie szał na te zwierzęta minął, jednak nadal mają wierną rzeszę fanów. Miłośnicy tej rasy cenią je za wesoły temperament, silną więź z opiekunem oraz inteligencję. 

Rasy psów pasterskich: australijski owczarek pasterski

Australijskie owczarki pasterskie są niezwykle mądre. Nie aż tak jak border collie, ale niewiele im brakuje. Są natomiast bardziej chętne do zabawy z innymi czworonogami, w przeciwieństwie do mądrzejszych kuzynów. Bardzo szybko się uczą i są dobrymi kompanami dla osób aktywnych. 

Rasy psów pasterskich: corgi

Corgi to niezwykle radosne i przyjazne psy. Ich krótkie łapki, duże uszy i długi tułów w porównaniu z budową ciała i ilością sierści, wyglądają komicznie. Biorąc pod uwagę ich wzrost i wielkość, nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ta rasa pierwotnie pracowała przy owcach. Wykorzystywane były do pilnowania zagród.

Rasy psów pasterskich: wilczak czechosłowacki

Wilczak jest najdzikszym psem świata. Łączy w sobie cechy owczarka niemieckiego i wilka, którego jest hybrydą. Z wyglądu bardziej przypomina jednak dzikiego wilka, niż psa. Sposób poruszania się także przypomina wilczy. Wykazuje silne instynkty stadne w każdym znaczeniu tego słowa – przywiązuje się do członków stada i chce ich za wszelką cenę chronić. Jest pojętny i terytorialny, ale jednocześnie uparty i bardzo samodzielny. Legenda głosi, że przy szkoleniu pewnego wilczaka, 9 behawiorystów wymiękło, dopiero 10 poskromił tego dzikusa.

Pochodzenie rasy – wilczak czechosłowacki. Pies-wilk – uznane rasy psów. Wilczak: charakter i cena

Wilczaki czechosłowackie to rasa, która powstała w skutek skrzyżowania owczarka niemieckiego z wilkiem. To jedna z dwóch ras uznanych przez FCI, czyli Międzynarodową Organizację Kynologiczną. Drugą jest saarlooswolfhond – to też pies-wilk, ale został stworzony w zupełnie innym celu. 

Wilczak czechosłowacki jest łudząco podobny do wilka. Jego sposób poruszania się i przede wszystkim charakter jest idealną hybrydą owczarka z dzikim pobratymcem. Dzięki genom wilka jest niezwykle wytrzymały i samodzielny, a po wilczurze odziedziczył podatność na szkolenie oraz przywiązanie do terytorium i opiekuna. 

Dla kogo wilczak czechosłowacki jest odpowiednim psem? Wilczak nie jest psem dla każdego. 

Szczenięta tej rasy powinny być zabierane od suki już po 5-6 tygodniu. U wilkowatych psów proces socjalizacji jest dużo krótszy i należy go bardzo intensywnie wykorzystać. W początkowej fazie szczenię powinno przebywać bardzo dużo z ludźmi, ale także powinien poznawać inne bodźce i potencjalne zagrożenia. Jeśli zostanie zaniedbana socjalizacja, pies w stosunku do ludzi będzie przez całe życie mocno wycofany. 

To pies trudny w ułożeniu, dlatego też niedoświadczony i niekonsekwentny właściciel może skrzywdzić zarówno siebie jak i psa. Wilczaki potrzebują bardzo dużo ruchu, aktywności i pracy więc nie jest polecany osobom, które spędzają większość dnia poza domem – jest mocno związany ze stadem i w jego otoczeniu czuje się komfortowo. 

Cena wilczaka czechosłowackiego waha się od 2,5 do 4 tysięcy złotych – oczywiście w legalnych hodowlach. Psiaki do adopcji można znaleźć również w internecie, jednak trzeba pamiętać, że dorosły wilczak to jeszcze trudniejsze zadanie. Jego wychowanie może być uciążliwe i trudne. Trudności wychowawcze idą w parze naprawdę z niezwykłym wyglądem – poniżej zdjęcia i film z wilczakiem w roli głównej.

Rasy psów pasterskich: border collie

rasy psów pasterskich Rasy psów pasterskich

Rasy psów pasterskich: polski owczarek nizinny

rasy psów pasterskich

rasy psów pasterskich

Rasy psów pasterskich: owczarek niemiecki

rasy psów pasterskich rasy psów pasterskich

Rasy psów pasterskich: berneński pies pasterski

rasy psów pasterskich rasy psów pasterskich