Rasy psów pracujących to bardzo szeroka grupa psów. Wśród nich znajdują się puchate nowofundlandy, które ratują topiących się ludzi, czy bernardyny, które na górskich stokach ratują zgubionych wędrowców. Jak się okazuje, to nie wszystkie super moce psów. Ten z filmu poniżej umie wykonać masaż serce i jest w tym genialny!

Już w przedszkolach przeprowadzane są ćwiczenia z pierwszej pomocy i wzywania służb ratunkowych. Wiele organizacji przeprowadza specjalne kursy, coraz więcej osób wie, jak zrobić sztuczne oddychanie i masaż serca. Teraz kolej na psy. Hiszpańska policja podjęła się próby nauczenia podstawowych czynności życiowych czworonogów. Na filmiku poniżej możecie zobaczyć jak pies reanimuje hiszpańskiego policjanta.

Rasy psów pracujących. Czym różni się pies pracujący od psa domowego?

Pies domowy i pies pracujący to zupełnie dwa różne typy, ale nie psa, a wychowania. Pies, który ma zostać psem pracującym musi odbyć długie i ciężkie szkolenie, które zaczyna się na początku jego życia. W przypadku psiaków, które stają się członkami naszych rodzin, to szkolenie jest znacznie delikatniejsze lub odbywa się jedynie w domu, lub spacerze. Nie zmienia to faktu, że psy pracujące też mają swoich opiekunów i właśnie im ufają najmocniej i z nimi trenują.

Filmik pokazuje, jak mocna jest więź między opiekunem/trenerem. Widać zaangażowanie i pełne oddanie czworonoga, który za wszelką cenę chce ocucić policjanta, który “zemdlał”.

Pies reanimuje policjanta. Czy psy zostaną ratownikami medycznymi?

Każdy doskonale zna słynny obrazek psy rasy Bernardyn z beczką na szyi, który ratuje ludzi w górach. Niektórym znane są też psy, które służą jako ratownicy wodni, w szczególności labradory i nowofundlandy, czyli psy z grupy wodołazów. Czy istnieje szansa, żeby psy mogły także zostać ratownikami medycznymi? Patrząc na filmik, jest duża szansa. Na pewno sam pomysł jest genialny, ale wymaga dużo pracy i ćwiczeń. Trzymamy kciuki!

Cała akcja jest inicjatywą hiszpańskiej policji, która pokazuje, że psy mogą być szkolone także pod kątem udzielania pierwszej pomocy, a nie tylko tropienia przestępców czy wykrywania narkotyków na lotniskach. Dodatkowo widać, że więź i zaufanie między człowiekiem a psim czworonogiem jest coraz silniejsza. Czy Polacy też będą w stanie tak zaufać naszym czworonożnym przyjaciołom? Czy w Polsce także ruszą szkolenia psów z zakresu pierwszej pomocy?

Pies pracujący. Czym cechuje się taki czworonóg?

Najczęściej psami pracującymi, zwłaszcza w Policji, są dobermany, rottweilery i owczarki niemieckie. Wszystko w powodu ich podatności na szkolenia i treningi. Są niezwykle karne, ale także zaciekłe i uparte. To pomaga im w wielu zadaniach, jakie otrzymują w służbach. A jakie psiaki najlepiej się sprawdzą jako pracujące? Lista ras poniżej. 

Rasy psów pracujących — owczarek niemiecki

Rasy psów pracujących — owczarek belgijski malnois

Rasy psów pracujących — labrador retriever

Rasy psów pracujących — golden retriever

Rasy psów pracujących — rottweiler 

Rasy psów pracujących — doberman

Rasy psów pracujących — terier walijski

Rasy psów pracujących — foksterier

Rasy psów pracujących — nowofundland

Rasy psów pracujących — bernardyn

Zobacz także:

  1. Psy żyły w błocie i odchodach. Czy fundacja odebrała je bezprawnie?
  2. Lęk separacyjny u psa. Jak sobie poradzić z niesamodzielnym psem?
  3. Tanie rasowe psy? Uwaga, za ogłoszeniami kryją się sadyści