Renifery kojarzą nam się głównie ze świętym mikołajem, saniami i lataniem po niebie. Jednak nie powinniśmy zapominać, że są to żywe i realne zwierzęta. W 2017 roku członkowie organizacji Animal Aid chcieli sprawdzić, w jaki sposób są one traktowane. To, co zobaczyli ich przeraziło.

Renifery, choć podobne do jelenia, różnią się od niego. Masa ich ciała wynosi od 55 kg do 318 kg, a długość ciała 150-230 cm. Od 2015 roku uznaje się renifera tundrowego za gatunek narażony na wyginięcie. 

Szokujące zachowanie. Renifery są bite i kopane

Fundacja Animal, Aid postanowiła zainstalować w boksach reniferów kamery. Chcieli oni w ten sposób stwierdzić, jak traktowane są zwierzęta w trzech różnych obiektach w Anglii. Jednak to, co zobaczyli ich przeraziło.

Wideo zarejestrowało jak pracownik The Reindeer Centre w Kent, czyli organizacji, która właśnie zajmuje się opieką nad tymi zwierzętami, kopał renifera, krzyczał i zachowywał się względem niego bardzo agresywnie. Kent wypadł najgorszej na tle pozostałych obiektów. Nagranie z tego zajścia umieszczono w sieci. Miało to na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat reniferów. To jednak nie jest najgorsze.

Świąteczny dramat. Renifery wykorzystywane dla rozrywki

Te zwierzęta okropnie cierpiały. Są to bardzo łagodne i wrażliwe stworzenia, które tak jak każde inne zwierzę zasługuje na dogodne życie. Fundację apelują, aby nie uczestniczyć i nie popierać akcji, które wykorzystują renifery jako dekoracje świąteczne. Jest wiele ciekawszych form spędzania świąt niż znęcanie się nad zwierzętami, tym bardziej, jeśli coś takiego ma miejsce. Co jednak na to oprawcy?

 

Rzeczniczka The Reindeer Center zaprzeczyła, że ich zwierzęta były systematycznie źle traktowane, twierdząc przy tym, że mężczyzna, który został przyłapany na bestialskim traktowaniu, kopaniu i krzyczeniu na renifery, został już zwolniony. Jednak czysto prawda? Śledztwo ujawniło jeszcze gorsze fakty.

Renifery występowanie, gdzie żyją renifery?

Renifery możemy spotkać zazwyczaj w trakcie podróży przez północną Norwegię. Te, które żyją za kołem podbiegunowym wypasają się spokojnie przez większość czasu, a tylko dwa razy do roku hodowcy gromadzą je i przepędzają między letnimi i zimowymi pastwiskami

W innej fundacji Blithbury Reindeer Lodge w Staffordshire, jeden z reniferów był niedożywiony. Miał biegunkę, plamy na skórze, a jego poroże było połamane. Gdzie przetrzymywano zwierzęta? W nienaturalnych warunkach i w okropnym hałasie, który był dla nich bardzo uciążliwy. W trzecim ośrodku, Cheshire Reindeer Lodge, było równie źle. Choć jest on już teraz zamknięty, według śledczych zwierzęta były niedożywione, przetrzymywane w nieodpowiednich, złych dla nich, warunkach.

Renifery Świętego Mikołaja źle traktowane dla atrakcji

Renifer wcale nie jest zwierzęciem udomowionym przez człowieka, jednak wszechstronnie wykorzystywanym między innymi przez Samojedów, Lapończyków czy Tunguzów jako zwierzę juczne, wierzchowe, pociągowe, dostarczające mleka, mięsa, skór, kości i rogów. Jak to się więc stało, że zostały maskotką, która kojarzy nam się ze świętami? 

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego te biedne zwierzęta muszą się tyle nacierpieć? W okresie świątecznym właściciele reniferów zarabiają na nich niemałe pieniądze. Czy one zasługują na taki los? Nie. Jest masa innych sposobów, aby cieszyć się i doceniać magię świąt, znęcanie się nad zwierzętami nie powinno być jednym z nich. Dla Renifera taka impreza to jeden wielki hałas i zamieszanie, co powoduje u nich ogromny stres. 

renifery