Psy

Rottweiler – niegdyś towarzysz rzeźników, dziś wierny przyjaciel rodziny

 

Rottweiler - niegdyś towarzysz rzeźników, dziś wierny przyjaciel rodziny

Znany jako niemiecki Rottie, Rottweiler jest niemiecką rasą, która wywodzi się z hodowli bydła. Psy te wywodzą się od starożytnego rzymskiego psa Molossusa, który przywiózł bydło do Niemiec. Z czasem pies ten ewoluował i stał się rasą, którą znamy dzisiaj. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej rasie, jej zdrowiu i charakterze. W tym artykule poznasz kilka podstawowych informacji o rottweilerze.

Podstawowe informacje

Dla osób nie znających rasy rottweiler, oto kilka podstawowych informacji, które warto znać przed zakupem psa. Głowa jest duża i szeroka między uszami, ze stosunkowo szerokimi nozdrzami. Łopatki są silnie umięśnione i mają stosunek kości 3:2. Kufa jest krótka, prosta i niezbyt długa. Oczy są średniej wielkości i koloru żółtego lub pomarańczowego. Są również nieowłosione.

Jednym z największych problemów zdrowotnych rottweilerów jest otyłość. Nadwaga może powodować bóle kręgosłupa, problemy ze stawami, problemy trawienne i choroby serca. Zdrowa dieta i dużo ruchu są kluczowe w zapobieganiu temu problemowi, ale powinieneś również poddać swojego rottweilera zabiegowi kastracji, aby zapobiec ciąży i niechcianym szczeniętom. Kastracja lub kastracja Twojego rottweilera zmniejszy także ryzyko zachorowania na niektóre rodzaje raka.

Rasa rottweilerów ma niezwykle imponujący wygląd. Ten średni lub duży pies ma od 22 do 27 centymetrów wysokości przy ramieniu. Waży od 80 do 135 funtów i może mierzyć od 22 do 27 cali w poprzek klatki piersiowej. Sierść jest krótka i szorstka, ale w miarę dorastania psa rośnie w miękki i gęsty podszerstek. Sierść tej rasy jest niezwykle łatwa w utrzymaniu, co pozwala jej zachować czystość i zdrowie mimo długotrwałego przebywania na zewnątrz.

Rasa rottweiler została po raz pierwszy uznana przez Amerykański Związek Kynologiczny (AKC) w 1931 roku. Rasa ta została po raz pierwszy użyta jako pies policyjny podczas pierwszej wojny światowej. Używano jej również jako psa stróżującego podczas II wojny światowej. Jej rodowód sięga średniowiecza. Od tego czasu AKC rozszerzyła jego rolę jako psa pracującego, czyniąc z niego rasę wszechstronną, nadającą się do życia w mieście.

Rottweiler – opis rasy i usposobienie

Rottweiler jest imponującym psem o agresywnym temperamencie, ale potrafi być również łagodny i kochający. Niezależnie od tego, czy są wykorzystywane jako psy do towarzystwa, czy psy stróżujące, są niezwykle lojalne i chronią swoje rodziny. Ta duża i potężna rasa musi być dobrze uspołeczniona i odpowiednio wyhodowana, aby uniknąć problemów, ale temperament i usposobienie rottweilera są niezwykle atrakcyjne dla wielu ludzi.

Rottweiler jest potężnym psem, o wadze do 135 funtów. Ich instynktowna obronność i niezależność w ocenie sytuacji sprawiają, że są doskonałym wyborem do pracy w straży i policji. Są one również celem przepisów mających na celu kontrolowanie psów niebezpiecznych. Z powodu tej reputacji niektóre firmy ubezpieczeniowe nie sprzedają polis ubezpieczeniowych dla właścicieli rottweilerów. Jakie są więc korzyści z posiadania rottweilera?

Dobrze rozwinięta, długa i falista sierść sprawia, że rottweiler jest przystojnym psem. Jego nos jest czarny, a nozdrza duże. Kufa jest wąska, ale nie wydłużona, o proporcjach jeden do jednego. Ogon jest zwykle zadarty, ale w większości krajów Europy jest to nielegalne. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, o zaokrąglonym lub falistym wyglądzie.

Przewód pokarmowy rottweilera jest podatny na problemy takie jak cysty, tłuszczaki i ropnie. Rottweilery są również podatne na raka, choć większość przypadków jest uleczalna. Niektórzy hodowcy rottweilerów badają swoje psy pod kątem PRA, aby zapewnić im zdrowie i szczęście. Rottweilery są również podatne na chorobę oczu zwaną entropionem, polegającą na odwracaniu się powieki. Może to powodować silny ból i kulawiznę, ale nie jest śmiertelne. Jeśli jednak zostanie wcześnie wykryta, leczenie polega zwykle na zabiegu chirurgicznym.

Rottweiler – charakter

Rottweiler zyskał reputację psa policyjnego, ale nie bez powodu nie jest dobrym psem dla rodzin. Choć nie są to psy dla początkujących, wymagają odpowiedniej socjalizacji i szkolenia. Mimo że rottweiler może być bardzo żywiołowym zwierzęciem, powinieneś ćwiczyć psa z umiarem i nauczyć go rozpoznawać ludzi przyjaznych i niebezpiecznych. W pierwszych miesiącach życia rottweilery potrzebują dużo ruchu i odpoczynku, ale potrzebują też konsekwentnego przywództwa w stadzie.

Rottweiler ma ciekawą historię. Uważa się, że pies ten wywodzi się od rzymskich psów pasterskich, które były używane do pasienia bydła i pilnowania sklepów mięsnych. W średniowieczu rasa ta była wykorzystywana do towarzyszenia rzeźnikom na targu, a pieniądze nosiła w sakiewce na szyi. Służyła również jako pies pociągowy, stróżujący i ratowniczy.

Jeśli zdecydujesz się na zakup rottweilera, pamiętaj, aby zapoznać się z jego problemami zdrowotnymi. Rasa ta jest podatna na urazy stawów biodrowych. Oprócz dysplazji stawów biodrowych, rottweilery są podatne na kilka infekcji bakteryjnych i wirusowych, w tym parwowirozę. Oprócz tych problemów rottweilery są także podatne na wściekliznę i chorobę von Willebranda. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o problemach zdrowotnych tej rasy, odwiedź stronę internetową LIDA Uniwersytetu w Sydney. Możesz także skorzystać z bazy danych ras Petnet, aby znaleźć odpowiedniego rottweilera.

Rottweiler ma chlubną historię. Kiedyś był towarzyszem rzeźników, dziś jest ukochanym zwierzęciem domowym o bogatej i barwnej przeszłości. Pomimo reputacji potężnej i dzikiej rasy, jest to również silny i lojalny pies. Są dobrymi zwierzętami domowymi dla rodzin i dobrze sprawdzają się w roli towarzysza. Rottweilery są doskonałymi psami stróżującymi.

Rottweiler – zdrowie

Jako właściciel rottweilera zastanawiasz się pewnie, jak dbać o zdrowie psa. Chociaż stawy wielu psów są zdrowe, istnieją pewne problemy zdrowotne, o których należy pamiętać. Na przykład dysplazja stawów biodrowych jest częstym problemem dotykającym biodra psów tej rasy. Chociaż schorzenie to nie wymaga operacji, może prowadzić do bólu i unieruchomienia zwierzęcia. Na szczęście dostępne są sposoby leczenia.

Problemy zdrowotne, z którymi może borykać się Twój rottweiler są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich są mniej poważne niż inne, takie jak choroby oczu czy alergie. Ponieważ rottweilery mają tak gruby podszerstek, mogą być szczególnie podatne na działanie bakterii i innych czynników zewnętrznych. Problemy skórne mogą obejmować alergie, grzyba demodectic mange i bielactwo. Ważne jest, aby zaplanować badania kontrolne psa u lekarza weterynarii, a także rozważyć wykupienie polisy ubezpieczeniowej dla swojego rottweilera.

Jeśli Twój rottweiler wykazuje objawy zapalenia panosteitis, bolesnego zapalenia kości nóg, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Zazwyczaj choroba ta dotyka rosnące szczenięta i ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Naukowcy nie są zgodni co do przyczyny panocefalii, ale większość twierdzi, że jest ona dziedziczna. Badanie fizykalne i prześwietlenie rentgenowskie pozwolą Twojemu lekarzowi weterynarii zdiagnozować zapalenie kości i rozpocząć leczenie.

Dysplazja stawów biodrowych to kolejny częsty problem, który dotyka oczy rottweilerów. Ta genetyczna deformacja zwęża zastawkę aortalną, powodując zbyt intensywną pracę serca. Jeśli nie jest leczona, może prowadzić do nagłej śmierci. Zalecane jest wykonanie badania echokardiograficznego, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny. Leczenie jest czasami możliwe, ale wiele szczeniąt umiera nagle, dlatego należy zaplanować coroczne badania kontrolne.

Rottweiler – pielęgnacja

Mimo że Rottweilery mają ogólnie zdrowe kości, są podatne na dysplazję stawów biodrowych i osteochondritis dissecans, które wpływa na strukturę stawu barkowego i biodrowego. W związku z tym renomowani hodowcy prześwietlają biodra i łokcie swoich rottweilerów. Rottweilery będą miały również pełny komplet zębów i zgryz nożycowy.

Sierść rottweilera jest wyjątkowa, składa się z grubej, podwójnej warstwy. Sierść zewnętrzna jest czarna, a na niektórych częściach ciała występują brązowe znaczenia. Podszerstek jest czarny i występuje zwykle tylko na udach i szyi. Kolor sierści może się znacznie różnić w zależności od klimatu regionu, w którym żyje pies.

W XIX wieku Rottweil był ważnym ośrodkiem hodowli bydła, gdzie owce, bydło i inne zwierzęta były spławiane do Neckartal i Breisgau. Silne, inteligentne psy były niezbędne do tego zadania, a prawdziwi rzeźnicy w Rottweil mieli swoje własne rottweilery. Jednak kolej wyparła wielu z nich i psy przestały być przydatne w ten sposób.

Rottweiler to niezwykle lojalna i opiekuńcza rasa psów. Ma skłonności do lęku separacyjnego i nie toleruje długich okresów samotności. Należy jak najwcześniej rozpocząć socjalizację i szkolenie szczeniaka rottweilera, aby czuł się dobrze w Twoim towarzystwie. Ten typ psa kocha swoich właścicieli i nie zostawi Cię samego. Jeśli pies nauczy się, że go kochasz, nigdy nie zostawi Cię samego.

Mimo że rottweilery są w dużej mierze zdrowe, mogą rozwijać się u nich alergie i są podatne na choroby skóry. Mogą one pochodzić z różnych źródeł, w tym z niektórych pokarmów i sierści zwierząt wdychanych. W związku z tym, przed zwróceniem się o pomoc do lekarza, ważne jest, aby znać typowe objawy alergii u rottweilerów. Jeśli podejrzewasz u swojego psa którykolwiek z tych problemów, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że Twój pies jest zdrowy.

string(15) "sidebar_layouts" 1