ubój rytualny

Rytualny ubój polega na zabijaniu zwierząt bez ogłuszania. Tak wyprodukowane w ten sposób koszerne mięso jest wysyłane do Izraela i krajów muzułmańskich. Zgodnie z zasadami religijnymi, czyli halal i szechita przytomnemu zwierzęciu podrzyna się gardło specjalnym nożem. Zabronione jest przecięcie kręgosłupa, więc zwierzę jest w pełni świadome i czuje ogromny ból.

Rytualny ubój zwierząt w Polsce dozwolony i w pełni legalny?

Krzysztof Ardanowski, który pełni obowiązki ministra rolnictw zapowiedział, że ustawa dotycząca rytualnego uboju i hodowli zwierząt na futra zostanie wycofana. Jak podaje serwis RMF24.pl, ogłosił to podczas wizyty w Głogowie obok Torunia. Ta decyzja jest następstwem negocjacji przeprowadzonych z naczelnym rabinem Polski.

Zmiany w ustawie dotyczącej ochrony zwierząt

W listopadzie ubiegłego roku do Sejmu trafił projektu ustawy o ochronie zwierząt. Przygotowali go posłowie partii rządzącej, czyli Prawa i Sprawiedliwości. Prawna ochrona zwierząt miała być wzmocniona. Znakowanie psów miało być obowiązkowe, oraz miałby obowiązywać zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Od 1 stycznia 2022 roku wszedłby w życie również zakaz hodowli zwierząt na futra.

Niestety rząd wycofał się z części zapisów, dotyczących m.in. rytualnego uboju, zwierząt w cyrkach oraz ferm futerkowych. Zapowiadane zmiany były bardzo głośno komentowane przez posłów, sam prezes Kaczyński zabrał w tej dyskusji głos.

– Niech futra przejdą do historii. Ta wystawa ma przysłużyć się bardzo ważnemu przedsięwzięciu. Chodzi o to, by cierpienia, cierpienia zwierząt, było na świecie mniej, dużo mniej niż dzisiaj. A cierpienia zwierząt futerkowych to jedne z najgorszych cierpień, jakie w ogóle mają miejsce. (…) Naprawdę, ludzie mogą żyć bez tego. Ludzie mogą żyć, nie korzystając z takich futer. I wreszcie, ludzie mogą być bardziej ludzcy! A jeśli chodzi o nas, o Polaków, to często mówi się o drodze na Zachód. To jest właśnie droga na zachód. Dziękuję bardzo – powiedział Kaczyński.

Polska jest jednym z największych importerów futer oraz koszernego mięsa

Przemysł futrzarski oraz produkcja mięsa koszernego w Polsce to mocne gałęzie gospodarki. Jednak uważamy, że pieniądze nie są warte cierpienia zwierząt. Sam Jarosław Kaczyński uważa, że zwiększenie świadomości oraz lepsze traktowanie zwierząt to droga na przysłowiowy zachód, do którego nasz kraj dąży. I właśnie takie sprawy powinny zmieniać się jak najszybciej.

Udostępnij! Niech wszyscy wiedzą, że PiS wycofuje zapisy z nowej ustawy o ochronie zwierząt. Zwłaszcza, że bardzo tą ustawą się chwalił i szarżował na salonach, jako pierwsza partia, która zajęła się tymi tematami.

Zobacz także:

  1. Szukamy oprawcy, który wyrzucił skatowanego psa! Jest opis sytuacji, pomóżcie
  2. Kocimiętka dla kota jest niezdrowa? Sprawdź czy nie szkodzi Twojemu mruczkowi
  3. Dlaczego pies je trawę? Kiedy powinieneś reagować, żeby sobie nie zaszkodził