rzecznik ds. ochrony zwierząt

Rzecznik ds. Ochrony Zwierząt został powołany 11 września bieżącego roku. Nic dziwnego, przecież życie i śmierć zwierząt zarówno domowych, hodowlanych jak i dzikich – jest bagatelizowane. Świadczy o tym choćby brak zaostrzenia ustawy o ochronie zwierząt czy niskie kary za znęcanie, które to są przyznawane przestępcom. Jednak czy osoba na tym stanowisku będzie miała poparcie innych i coś zmieni?

Rzecznik ds. Ochrony Zwierząt: kto nim został? Co będzie należało do obowiązków osoby na tym stanowisku?

Rzecznik ds. Ochrony Zwierząt powołany został przez PTE, a więc Polskie Towarzystwo Etyczne. Jest to nowe stanowisko, którego nigdy wcześniej nie było w naszym kraju. Osobą, która je objęła została pani mec. Karolina Kuszlewicz. 

– istnieje konieczność połączenia wiedzy naukowej z doświadczeniami organizacji pozarządowej, działającej od 30 lat na rzecz zwierząt, z profesjonalną wiedzą prawną, reprezentowaną przez mec. Kuszlewicz” – czytamy na stronie Klubu Gaja.

Adwokatka na co dzień zajmuje się sprawami związanymi z ochroną praw zwierząt. Jej słynną sprawą jest walka o ochronę karpi sprzedawanych w sklepach. Wówczas w 2016 roku Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym orzekł, że sprzedawanie żywych karpi w foliowych workach jest nieetyczne i działa przeciw poszanowaniu ryb. 

Rzecznik Praw Zwierząt nie jest powoływany przez państwo

Stanowisko to nie jest powoływane przez Państwo, lecz przez PTE. Tym samym jest to funkcja społeczna, choć jak mówi mecenas Kuszlewicz w przyszłości powinno być to stanowisko na szczeblu państwowym. Zdaniem kobiety największym brakiem w konstytucji jaki posiadamy jest właśnie ten stanowiący o ochronie praw zwierząt. Zgodnie z tym należy to zmienić. Nie wiadomo niestety, jak długo zajmie ten proceder i kiedy dojdzie do państwowego powołania owej funkcji. 

Czym będzie zajmował się Rzecznik ds. Ochrony Praw Zwierząt?

  • prowadzeniem kampanii mających na celu zwiększenie świadomości społecznej
  • badaniami nad tym, jak jest realizowana zasada humanitarnego traktowania zwierząt w naszym kraju
  • ukazywanie sprzeczności w ustawie i traktowaniu zwierząt
  • jeżdżeniem po Polsce i edukowaniem społeczeństwa w kwestiach etyczno-prawnych, które dotyczą zwierząt   

– Jako Rzeczniczka uważam, że ochrona żywej istoty przed cierpieniem jest kwestią pryncypialną. Silne prawo musi stać po stronie najsłabszych. A z przyczyn oczywistych różnic gatunkowych – zwierzęta są dziś najsłabszymi istotami w obrocie prawnym. Bo żyją, odczuwają, ale nie mają szans zawalczyć o kształt przepisów. Dziś zbyt lekko traktuje się życie i śmierć zwierząt. – mówi kobieta w jednym z wywiadów

Zobacz także:

  1. Szokujące! Pitbull był katowany, dzieci zrobiły sobie z niego żywą tarczę
  2. Była tak wychudzona, że kości przebijały się przez skórę. Jej przemiana jest cudowna
  3. Zwierzak został niechcący gwiazdą sesji zdjęciowej. Nie sposób się jednak gniewać