czym otruć psa

Wpadłam dzisiaj w popłoch i przerażenie. Szukając informacji na temat otrutego psa i tego, jak do tego doszło, znalazłam coś, co jeszcze bardziej mną wstrząsnęło. Nie wiem, czy wiecie, ale ludzie bardzo często wpisują w Google frazę czym otruć psa. Złapałam się za głowę i zaczęłam się zastanawiać nad tym, jacy ludzie szukają takich sposobów. Jeśli trafiliście tutaj, zostańcie. Jednak nie znajdziecie tutaj informacji ten temat.

Czym otruć psa?

Jeśli naprawdę się nad tym zastanawiasz, chciałam przypomnieć, że za skrzywdzenie zwierzęcia grozi do 3 lat więzienia, a jeśli czyn będzie miał znamiona działania ze szczególnym okrucieństwem, wymiar kary zwiększy się do 5 lat bezwzględnego ograniczenia wolności.

Nie znajdziecie tutaj sposób, jak otruć psa. Dla nas najważniejsze jest dobro czworonogów, więc poniżej jest lista rzeczy dostępnych w domu, które mogą skrzywdzić Twojego pupila:

  • Czym otruć psa? kret/inne środki żrące

Jeśli pies dorwie się do kreta lub innego udrażniacza, trzeba, jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem i niezwłocznie przewieźć psa do kliniki. Kret, a także trutka na szczury mają podobne działanie. Kret od środka wyżera psu przełyk, żołądek a następnie resztę wnętrzności. W przypadku trutki na szczury ciało ulega niezwykle bolesnemu rozkładowi od środka. Konieczne jest, jak najszybsze wykonanie płukania żołądka.

  • Czym otruć psa? rośliny

Nie wszystkie rośliny są dobre dla psów, tak samo, jak w przypadku kotów, istnieje lista roślin trujących dla psa.

Możemy je podzielić na rośliny dziko rosnące, rośliny uprawne oraz rośliny ozdobne.

Rośliny dziko rosnące:

· Bieluń dziędzierzawa, lulek czarny, pokrzyk wilcza jagoda – zawierają trujące alkaloidy tropanowe. Trujące są wszystkie części tych roślin, najmniej groźne są nasiona. Efekty zatrucia to: rozszerzenie źrenic, wzmożone pragnienie, pobudzenie, drżenie, delirium, śpiączka i śmierć.

· Naparstnica zwyczajna, purpurowa i wełnista z rodziny Digitalis – zawierają trujące glikozydy nasercowe. Należą tu również: konwalia majowa i oleander mające bardzo toksyczne substancje działające bezpośrednio na mięsień sercowy. Wywołują zwykle: podrażnienie żołądka i jelit, wymioty, zaburzenia rytmu i nieprawidłową pracę serca, konwulsje, śmierć.

· Szalej jadowity – zawiera trujące toksyny, których największa koncentracja jest w korzeniach.

· Rośliny z rodzaju Brunfelsia należące do rodziny psiankowatych – wszystkie części tych roślin (kwiaty, liście, jagody oraz nasiona) mogą działać trująco na psy.

Rośliny uprawne:

· Tytoń (rodzina psiankowate) – syntetyzuje w swoich korzeniach trujący dla psów alkaloid nikotynę, jednak trujące są w zasadzie wszystkie części tej rośliny. U psów zdarzają się także zatrucia spowodowane zjedzeniem papierosów. Objawy zatrucia nikotyną pojawiają się przy tym bardzo szybko, bo zaledwie po 15 min. od spożycia rośliny lub papierosów.

· Ziemniaki (rodzina psiankowate) – zawierają truciznę solaninę. Prócz ziemniaków trujące są też psianka czarna i psianka słodkogórz (mają tą samą toksynę). Duże ilości solaniny są w kiełkach, pędach, kwiatach i nasionach, jednak najbardziej trujące są niedojrzałe lub zielone bulwy ziemniaka.

Rośliny ozdobne:

· Difenbachia, kaladium, rafidofora złocista, monstera dziurawa, skrzydłokwiat, anturium i filodendron – zawierają nierozpuszczalne, trujące dla psów szczawiany. Silnie drażniący jest szczególnie sok tych roślin, którego najwięcej znajduje się w liściach wymienionych roślin. Dieffenbachia wywołuje na przykład: podrażnienie oraz obrzęk pyska i gardła, ślinotok, trudności w oddychaniu, podrażnienie żołądka. Srzydłokwiat z kolei powoduje: podrażnienie żołądka, wymioty, depresję, brak apetytu oraz śmierć.

· Poinsecja (inaczej: wilczomlecz piękny lub gwiazda betlejemska), kroton pstry, różanecznik (inaczej: azalia lub rododendron). Rośliny te wywołują: podrażnienie żołądka, ból brzucha, zaburzenia rytmu serca oraz konwulsje. Szkodliwe dla psów są zawarte w nich toksyczne żywice, przy czym groźne są wszystkie części tych roślin.

· Cyklamen i bluszcz pospolity, a także wiele gatunków z rodziny goździkowatych, fiołkowatych, krzyżownicowatych, araliowatych i motylkowatych – zawierają toksyczne dla psów saponiny triterpenowe, które powodują: podrażnienie pyska i żołądka, biegunki, wymioty, trudności z oddychaniem, śpiączkę, śmierć.

· Hortensja, aloes, kliwia pomarańczowa i amarylis – rośliny te zawierają niebezpieczne dla psów substancje o glikozydowe, przy czym ich wszystkie części są trujące. Ich toksyczność nie jest jednak zbyt wielka, bo np. aloes wywołuje podrażnienie jelit i dermatozę, natomiast hortensja wywołuje bóle żołądka oraz wymioty i ogólne osłabienie organizmu.

· Cis pospolity – zawiera bardzo niebezpieczne toksyny żywiczne, przy czym najgroźniejsze są liście.

  • Czym otruć psa? ludzkie jedzenie

Wiesz czym nie wolno karmić psa? Wszyscy wiedzą o czekoladzie, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że awokado czy cebula mogą być równie niebezpieczne dla zdrowia czworonoga. Trzeba też zwracać uwagę na zawartość w jego pożywieniu.

Czytaj: Produkty spożywcze, które mogą zabić Twojego psa

Mamy nadzieję, że żadne z was nigdy nie wpisywało frazy czym otruć psa w wyszukiwarce.

Zobacz także:

  1. Seksualny zwyrodnialec zgotował psu piekło. Sunia jest w krytycznym stanie
  2. Szczeniak pływał we własnych odchodach. Uratował go wpis na Facebooku
  3. Zwierzaki z zespołem downa. Ich widok rozczula [GALERIA]