Rzeźnie psów
Fot. Pixabay.com

Rzeźnie psów są cały czas rozsiane po wielu krajach Azji Południowo-Wschodniej, które jednak pod naporem zachodniej opinii publicznej coraz częściej odchodzą od swojej tradycji. Niedawno do Europy dotarły zaskakujące wieści ze słynącej z jedzenie psiny Korei. Tamtejszy rząd zamknął największą z miejscowych ubojni.

Rzeźnie psów i ich mięso wzbudzają w białych obrzydzenie i stanowią symbol nie tylko wyimaginowanej “nieetyczności” Azjatów i wyższości Europejczyków, ale także walki o prawa zwierząt na całym świecie. Podczas gdy opór wobec zarzynania świń i krów motywowany jest chęcią zatrzymania okrucieństwa i cierpienia tych gatunków, śmierć psów, a nawet kotów powoduje dodatkowo poczucie zbrodni wobec przyjaciół człowieka, istot będących wyżej od bydła czy trzody.

Najbardziej znanymi z zamiłowania dla psiny krajami na ziemi są Chiny, Korea i Wietnam. Co ważne spożywanie czworonogów nie oznacza biedy czy zacofania, ich mięso jest po prostu popularne i cenione za walory smakowe i łatwą dostępność. Globalizacja i rozprzestrzenianie się kultury masowej powoduje jednak, że coraz częściej odchodzi się tam od tradycji, by nie gorszyć białych przybyszów, ani nie psuć sobie opinii w rządzonym przez nich przecież świecie stosunków międzynarodowych i wielkiego handlu.