Do Polski przyleciał niezwykle rzadki gatunek. Sęp płowy, o którym mowa występował u nas ponad 100 lat temu. Leśniczy z Płocka, gdzie pojawił się ptak, są w szoku. Cały czas zastanawiają się, jakim cudem ptak znalazł się w Polsce. 

Gniazdował u nas ponad 100 lat temu

Sęp płowy jest objęty ścisłą ochroną. Jego ostatnią obecność w Polsce odnotowano w 1913 r. w Pieninach. Zdarzało się, że sępy przelatywały nad naszym krajem, ale raczej się w nim nie zatrzymywały. W zeszłym roku jednego ptaka widziano na wysypisku śmieci w Pojezierzu Iławskim, jednak szybko stamtąd odfrunął. Ptaki te zazwyczaj gniazdują w suchych górach Europy, Azji i Afryki.

Teraz sęp płowy przyleciał do Płocka

Znaleziono go na terenie Leśnictwa Mościsko. Leśniczy nie kryją zdziwienia i zastanawiają się, jak do nich doleciał. – “Być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe w poprzednim tygodniu, przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry” – napisali leśniczy na swoim profilu na Facebooku. Dodali również, że ptak mógł przylecieć do Polski w poszukiwaniu jedzenia.

“Nietypowy pacjent trafił do naszego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym – Sęp płowy (Gyps fulvus)

Wyczerpany ptak został znaleziony nw terenie Leśnictwa Mościska. Zastanawiamy się jak się tu znalazł – być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe w poprzednim tygodniu – przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry.
Sęp płowy, występuje przede wszystkim w suchych górach południowej Europy, Azji oraz Afryki. Fakt bytowania w danym miejscu, nie oznacza jednak, że nie zapuszcza się w inne rejony – poszukując pożywienia, może oddalać się od swoich siedzib na znaczne odległości.

W Polsce sęp płowy bytował wiele lat temu. Ostatnie wzmianki o tym ptaku pochodzą z dawnych lat. Na początku dwudziestego wieku stwierdzono iż takie ptaki u nas występowały. W kolejnych latach nie notowano występowania, aczkolwiek obserwowano ptaki, które przelatywały nad naszym krajem, nawet nad miastami. Ostatnie potwierdzone informacje o przebywaniu sępów płowych w Polsce, to informacje pochodzące z jednego z wysypisk śmieci – zauważono tam sępa przebywającego na tym terenie przez dłuższy czas.” – post umieszczony na Facebooku przez Nadleśnictwo Płock, pisownia oryginalna.

Jak poinformowali leśniczy, sęp płowy był bardzo wycieńczony, ale już trafił pod odpowiednią opiekę. Przebywa w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jest opisany jako wymarły ptak lęgowy.

Źródło: wp.pl

Zobacz także:

  1. Borelioza. Wiemy, jakie objawy powinny Cię niepokoić
  2. Nie wychodź wtedy na spacer z psem! Możesz go skrzywdzić
  3. Czy kocimiętka jest narkotykiem?