Psy

Shih Tzu – Przyjazny futrzany przybysz z Chin

 

Shih tzu przyjazny futrzany przybysz z Chin Poznaj go lepiej

Dowiedz się więcej o Shih tzu, przyjaznym futrzanym przybyszu z Chin, zanim go adoptujesz. Przeczytaj wskazówki dotyczące pielęgnacji i wagi, warunków zdrowotnych i nie tylko! Po przeczytaniu tego artykułu będziesz gotowy do adopcji psa rasy Shih tzu! Omówimy tu ogólną charakterystykę Shih tzu, w tym wygląd, wagę i usposobienie, a także warunki zdrowotne, choroby i potrzeby psa Shih Tzu w zakresie pielęgnacji.

Shih tzu – waga i wygląd

Pierwszą rzeczą, jaką musisz wiedzieć o wadze i wyglądzie Twojego Shih Tzu, jest jego anatomia. Shih Tzu mają podobną anatomię, ale ich ciała pokryte są długą sierścią. Często oględziny ciała Shih Tzusów nie wystarczają, aby stwierdzić, czy mają nadwagę, czy nie. Badanie fizykalne ma kluczowe znaczenie dla właściciela w określeniu wagi i kształtu ciała Shih Tzu. Wyczuj pod sierścią ich żebra. Jeśli wystają przez sierść, prawdopodobnie mają niedowagę.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy ocenie wagi i wyglądu Shih Tzu, jest jego zdrowie. Są one bardziej podatne na problemy z zębami i biodrami. Poza oczywistymi problemami zdrowotnymi, Shih Tzu są również podatne na takie schorzenia jak zwichnięcie rzepki i zwężenie otworów nosowych, które powodują problemy z poruszaniem się. Poniżej podano standardowe zakresy wagi i wielkości Shih Tzu.

Szczenięta Shih Tzu osiągają dojrzałość w wieku około dziesięciu miesięcy. Niektóre szczeniaki potrzebują nawet roku, aby osiągnąć dorosłe rozmiary. Ale nawet jeśli Shih Tzu jest już bliski dorosłości, ważne jest, aby obserwować zmiany w jego wadze. Jeśli zauważysz zmiany w wadze lub wyglądzie swojego Shih Tzu, może to być oznaką problemu genetycznego.

Szczenięta Shih Tzu ważą od 9 do 16 funtów, w zależności od rasy i wieku. Waga dorosłego Shih Tzu waha się między 9 a 16 funtów. Waga i wygląd Shih Tzu mogą się znacznie różnić, ale idealny przedział wagowy to od 9 do 16 funtów. Tylko dwa procent Shih Tzu waży mniej niż dziewięć funtów, a dwadzieścia procent dorosłych psów waży więcej niż szesnaście funtów.

Shih tzu – usposobienie

Shih Tzu to kochający, towarzyski pies o królewskim rodowodzie. Ten mieszaniec jest dumny, czuły i lojalny. To bardzo inteligentny i zdolny do adaptacji pies. Ich temperament jest podobny do temperamentu ich rodziców, dlatego są idealnymi psami stróżującymi i towarzyszącymi. Shih Tzu jest jednym z niewielu psów, które rozumieją ludzkie emocje.

Shih Tzu od wieków był ulubionym pupilem chińskich rodzin królewskich, ale rasa ta ucierpiała podczas brytyjskiej fortyfikacji Zakazanego Miasta w 1860 roku. Aby uniknąć psa o nieodpowiednim temperamencie, należy szukać hodowców, którzy mogą przedstawić świadectwa zdrowia obojga rodziców i wykazać się typowym dla Shih Tzu temperamentem. Głowa Shih Tzu jest okrągła, a kufa krótka. Ten uroczy piesek lubi przytulać się do właściciela i być głaskany.

Mimo że Shih Tzu jest psem o temperamencie bardziej odpowiednim dla rodziny, nadal jest psem na kolanach i lubi towarzystwo człowieka. To łagodne stworzenie jest bardzo towarzyskie i lubi szkolenie, choć należy pamiętać, że Shih Tzus nie są wojownikami i wolą unikać wrogów. Mimo że nie są wystarczająco duże, aby strzec domu, Shih Tzus może wykonywać zadania równie łatwo jak większe psy. Shih Tzus nie radzi sobie jednak dobrze z upałami i woli zacienione miejsca.

Waga Shih Tzu wynosi od 9 do 16 funtów, a wysokość od 8 do 11 cali. Shih Tzu występują w wielu kolorach i są niezwykle piękne, jeśli są dobrze utrzymane. Ich długość życia wynosi od dziesięciu do szesnastu lat i mają duże zdolności przystosowawcze. Istnieje wiele cech, które odróżniają Shih Tzu od innych psów, ale mają one ten sam ogólny temperament.

Shih tzu – choroby

Powszechne choroby rasy Shih Tzu obejmują choroby krążka międzykręgowego i zwyrodnienie rdzenia kręgowego. Schorzenia te mogą utrudniać Twojemu pupilowi chodzenie, oddychanie i zabawę. Jeśli zauważysz problem u swojego pupila, udaj się do lekarza weterynarii. W celu skorygowania problemu może być konieczna operacja. Dostępna jest operacja naprawiająca uszkodzone kręgi. Jeśli podejrzewasz, że Twój Shih Tzu ma zwyrodnienie rdzenia kręgowego, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Proptoza oczna jest kolejnym problemem zdrowotnym Shih Tzu. W tym schorzeniu gałka oczna przesuwa się do przodu lub do tyłu za powiekę i wychodzi z gałki ocznej. Problem ten jest powszechny u ras o mniejszej twarzy, ale może być również spowodowany alergią, zablokowaniem kanalików łzowych lub stanem zapalnym. Ponadto oko może zacząć się wybrzuszać lub łzawić. Skutkiem tego jest zaczerwienienie i podrażnienie wokół oczu.

Innym częstym problemem u tej rasy są infekcje uszu. Są one podatne na infekcje uszu ze względu na skomplikowaną budowę anatomiczną uszu. Klapnięte uszy rasy Shih Tzu stwarzają środowisko dla rozwoju bakterii, co prowadzi do irytującej infekcji zwanej zapaleniem ucha. Inne objawy to nadmierne drapanie się, potrząsanie głową i nieprawidłowa wydzielina w uchu. Chociaż może się to wydawać błahym problemem, ważne jest, aby sprawdzać uszy psa pod kątem infekcji ucha, aby im zapobiegać.

Dysplazja stawu biodrowego jest chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego, która może prowadzić do zapalenia stawów i innych problemów ortopedycznych w późniejszym okresie życia. Jeśli problem ten nie jest leczony, może prowadzić do bólu i utykania. Jeśli jednak Shih Tzu z tym problemem zostanie wcześnie wyleczony, może prowadzić zdrowe życie. Może być konieczny zabieg chirurgiczny, aby skorygować problem, ale warto podjąć ten wysiłek.

Pies Shih Tzu – pielęgnacja

Profesjonalni groomerzy psów Shih Tzu oferują różnorodne usługi. Usługi te różnią się stylem, ale wszystkie dają takie same ogólne rezultaty. Dobrze wyszkolony groomer będzie wiedział, jak przyciąć sierść Twojego psa i nadać jej świeży wygląd. Aby pies był czysty i szczęśliwy, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami. Wybór odpowiedniego rodzaju produktów do pielęgnacji psa pomoże Ci nadać mu najlepszy możliwy wygląd.

Najczęstszym sposobem pielęgnacji Shih Tzu jest stosowanie maszynek do strzyżenia. Narzędzia te są wyposażone w różne nasadki do strzyżenia krótkiego i długiego. Nożyce są pomocne przy przycinaniu pyska i łap psa. Mały trymer elektryczny jest również pomocny w przypadku trudno dostępnych miejsc. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju narzędzia używasz, pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pielęgnacji dokładnie nawilżyć swojego Shih Tzu.

Regularne szczotkowanie jest ważnym elementem pielęgnacji psów rasy shih tzu – jest ono niezbędne dla ich długiej, puszystej sierści. Codzienne szczotkowanie pomaga zapobiegać powstawaniu matów i zwiększa więź z futrzanym przyjacielem. W przypadku dorosłych psów długowłosych Shih Tzu najlepiej sprawdza się szczotka z włosiem lub szczotka gładka. Dwustronny grzebień może być pomocny w walce z trudno dostępnymi miejscami.

Szczotkowanie jest istotną częścią pielęgnacji psa rasy Shih Tzu. Zrzucone włosy mają tendencję do wplątywania się w sierść i przylegania do niej. Krótka sierść oznacza, że zrzucane włosy będą widoczne, ale dłuższa sierść oznacza, że będą się one tworzyć w kołtuny. Regularne szczotkowanie pomoże usunąć te przylepione włosy i zapobiec tworzeniu się mat. Po zakończeniu szczotkowania użyj odżywki, aby utrzymać sierść w dobrej kondycji.

Dieta Shih Tzu – podstawa dobrej kondycji

Prawdopodobnie będziesz karmił swojego Shih Tzu tym samym pokarmem każdego dnia do końca jego życia. Aby utrzymać psa w dobrej kondycji, musisz zapewnić mu odpowiednie odżywianie. Jednak niektóre karmy mogą zawierać szkodliwe dodatki i nie są odpowiednie dla Shih Tzu. Dobra karma dla psa nie powinna zawierać sztucznych barwników ani produktów ubocznych z mięsa. Ponadto, nie powinna zawierać kukurydzy ani winogron.

Dieta Shih Tzu musi zawierać większe ilości tłuszczu. Idealnie byłoby, gdyby dieta była bogata w kwasy tłuszczowe Omega 3 i 6. Dobre źródła tłuszczu dla Shih Tzu to tłuszcz z kurczaka, olej rybny i olej słonecznikowy. Innym dobrym źródłem tłuszczu jest olej kokosowy, ale zazwyczaj nie znajdziesz go w karmach dla psów. Aby uniknąć zakupu karmy zawierającej niezdrowe składniki, czytaj uważnie etykiety.

Shih Tzu powinien zjadać około filiżanki wysokiej jakości suchej karmy każdego dnia. Dorosły Shih Tzu ważący 8 funtów powinien zjadać około 350 kalorii dziennie. Spożycie kalorii przez seniora Shih Tzu powinno wynosić około 300 kalorii dziennie. Jeśli Twój Shih Tzu ma nadwagę, powinieneś zmniejszać ilość jedzenia o 10% każdego tygodnia. Jeśli natomiast Twój Shih Tzu ma wysoki poziom energii, możesz zwiększyć ilość jedzenia.

Jak wspomniano wcześniej, dieta Shih Tzu jest podstawą ich dobrej kondycji. Krajowy Klub Rasy nie podaje listy chorób, na które Shih Tzu mogą zachorować. Niemniej jednak, zdrowy Shih Tzu będzie miał dobre życie. Co więcej, ćwiczenia fizyczne są dla Shih Tzu koniecznością. Powinny one nie tylko utrzymać psa w zdrowiu, ale także dać mu wiele radości.

string(15) "sidebar_layouts" 1