siatka balkonowa dla kota

Siatka balkonowa dla kota oraz kratki na okna uchylne to istotne rzeczy w kocim domu. Uchylasz okna wychodząc z domu, mając kota? A może wypuszczasz kota z domu samego? Obie te sytuacje mogą mieć naprawdę tragiczne skutki. Dzisiaj się jednak skupię na kwestii uchylonych okien w domu i balkonów oraz na temat konsekwencji, jakie to może mieć. Przez takie zachowania można stracić kota. A jego śmierć, jeśli utknie w uchylonym oknie lub spadnie z wysokości, będzie bardzo bolesna. 

Siatka balkonowa dla kota – jaką wybrać?

Siatka balkonowa dla kota po pierwsze powinna być mocna. Drugim kryterium przy jej wyborze powinna być wielkość. Warto wybrać siatkę, która jest najbardziej zbliżona do powierzchni, jaką ma zabezpieczyć. Nie może być oczywiście zbyt mała, lepiej żeby został zapas. Ja wybrałam jako pierwszą siatkę z silikonu. Kolejna na pewno będzie już materiałowa. Jest trwalsza, a dodatkowo silikonową łatwo stopić, zwłaszcza jeśli się pali. Silikonowa siatka ma także kilka wad, które wychodzą w czasie zmiany temperatury. Jeśli temperatura jest niska, siatka traci sprężystość, natomiast w momencie kiedy robi się gorąco, napina się. Miałam taką sytuację i niestety siatka w jednym miejscu pękła. Było to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, że mieszkam na 12 piętrze. Upadek kota z takiej wysokości nie zakończyłby się raczej na czterech łapach. 

Koty są łowcami i mają dużo energii. Zabezpieczenie balkonu pozwoli uniknąć pomyłkowego skoku za ptakiem lub ześlizgnięcia się z barierki. Kot może także wypaść z 1 czy 2 piętra. Wtedy fizycznie nic mu się prawdopodobnie nie stanie, ale poza domem czyha na niego wiele zagrożeń. Może być także w szoku i uciec w nieznanym kierunku. A chyba nie chcecie stracić swojego kota?

Siatka ochronna dla kota – typy

Siatka dla kota może być wykonana z różnych materiałów. Od zwykłych transparentnych do siatek metalowych. Pokrótce wraz z charakterystyką opiszemy poniżej wszystkie. 

Siatki dla kotów:

  • siatka dla kota transparentna 

Jest to wersja najtańsza, ale zarazem najmniej pewna. Nie spełnia do końca swoich wymogów i nie jest polecana jako zabezpieczenie na balkon. Kot z łatwością może ją przegryźć, a nawet przedziurawić pazurkami. Dlatego jednak polecamy siatki, które opisujemy poniżej. 

  • siatka dla kota polietylenowa 

Jest to inaczej nazwana siatka rybacka. Są często wybierane i wykorzystywane w oknach i miejskich balkonach. Są mocniejsze od siatki transparentnej, ale jednak nie są polecane do bardzo żywiołowych kotów. 

  • siatka dla kota wzmocniona

Są to materiałowe siatki zabezpieczone jednocześnie cienkim drucikiem. Dzięki temu są dużo trwalsze i możemy je z czystym sercem polecić. 

  • siatka dla kota metalowa

Największymi wadami tej siatki są cena oraz waga. Jednak są to siatki najbezpieczniejsze. Dodatkowo ta siatka może blokować opcję ucieczki w czasie ewakuacji, ale jeśli mieszkacie na 10 piętrze, to raczej ewakuacja przez okno nie jest brana pod uwagę. 

Jak zabezpieczyć balkon dla kota? Jak zamontować siatkę dla kota?

O pomoc można poprosić specjalną firmę lub zrobić to samodzielnie. Jeśli mieszkasz naprawdę wysoko, poproś o pomoc kogoś wykwalifikowanego. Jeśli spadniesz na dół, to nie będzie miał kto nakarmić kota. Jednak jeśli chcesz to zrobić samemu, w zestawie z siatką powinny być wkręty oraz specjalna linka. Warto jednak dokupić kilka haków rozporowych i zabezpieczyć się w wiertarkę. I do dzieła. 

Jednak zabezpieczenie balkonu nie jest jedyną rzeczą o jakiej powinieneś pomyśleć. Kot może także utknąć w uchylonym oknie – nie od razu to skutkuje śmiercią, ale może spowodować tak poważne uszkodzenia rdzenia i kręgosłupa, że jednak uśpienie będzie konieczne. Dlatego zabezpieczenie uchylnych okien też jest bardzo ważne. 

Jakim zagrożeniem dla kota jest uchylone okno?

Widziałeś kiedyś, jak Twój kot wdrapuje się na oparcie kanapy lub wysoko skacze podczas polowania na muchę? Tak samo sprawny może być podczas próby wydostania się na świeże powietrze małą szparą okienną. Wyobraźcie sobie. Kot podchodzi do okna, chce się wspiąć, jest ślisko, więc skacze do góry. Jednak powierzchnia jest jeszcze bardziej śliska niż myślał, więc w ostatnie chwili próbuje łapkami zahaczyć o kant. Wtedy jego połowa ciała wślizguje się w uchylone okno. I co teraz? Jeśli właściciel nie wróci w przeciągu 20 minut, kot umrze. Nie należy uchylać okna bez zabezpieczenia, nawet jeśli jesteśmy w domu. Przy codziennych czynnościach możemy nie usłyszeć, że nasz pupil potrzebuje szybkiej pomocy. 

Kratki zabezpieczające na okna dla kota

Oprócz tego, że w domu należy zabezpieczyć balkon siatką, to dodatkowo należy pomyśleć o oknach. Chyba, że lubisz przebywać w domu, którego nie da się normalnie wywietrzyć bez strachu o życie mruczka. Kratki nie są już tak zróżnicowane. Najczęściej może spotkać je w wersji metalowej i w różnych rozmiarach. Należy bardzo dokładnie zmierzyć odstęp od framugi do okna w momencie kiedy jest uchylone. I u podstawy oraz na samej górze. Takie zabezpieczenie naprawdę może uratować życie Twojego kota. 

Siatka dla kota na okno oraz kratka są bardzo ważne. Zabezpieczenie okna dla kota może uratować mu życie

Po przeczytaniu tego artykułu nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości czy trzeba zabezpieczać balkon i okna dla kota. Wiele słyszy się o wypadkach, kiedy kot uciekł przez balkon i został potrącony przez samochód lub zagryziony przez psa. Tak samo często słyszy się o kocie, który utknął w uchylonym oknie. Te wypadki powinny nas motywować do tego, żeby robić wszystko w celu uniknięcia wypadku z udziałem kota. 

Poniżej załączam filmik, który obrazuje czy grozi nie zabezpieczenia okien. Uwaga, nagranie jest drastyczne i smutne. 

Zobacz także:

  1. Furminator dla kota i odpowiednia szczotka, czyli jak pielęgnować kocią sierść
  2. Dwa koty czy jeden? Jak wprowadzić psa lub drugiego kota? Odpowiadamy
  3. Czy pies może jeść karmę dla kota? Żeby nie zaszkodzić psu – koniecznie przeczytaj!