Skręt żołądka u psa, czyli dylatacja żołądka-volvulus w skrócie GDV to wysoce śmiertelna choroba. Może doprowadzić do zgonu w ciągu kilku lub kilkunastu minut. Jej objawy często są bagatelizowane, ponieważ z początku nie wygląda to na groźną chorobę. Nawet weterynarze do końca nie rozumieją jej przebiegu. 

Skręt żołądka u psa polega na nadmiernym gromadzeniu się gazu w żołądku. Brzuch zwierzęcia wygląda jakby puchnął, staje się większy, rozszerza. Kolejnym etapem jest skręt żołądka wokół długiej osi. Wymaga niezwłocznej pomocy weterynaryjnej, bez niej kończy się zazwyczaj śmiercią. Jakie psy są narażone? Jak uchronić je przed tą chorobą?

Skręt żołądka u psa: przyczyny

Zazwyczaj częściej cierpią samce niż suczki, ale także to ryzyko dotyczy tych psów, które mają zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub żyją w stresie. Psy duże, ponad 40 kg są bardziej zagrożone wystąpieniem skrętu żołądka. Jakie zwierzaki mogą być narażone na skręt żołądka? Właściciele, których psiaków powinni uważać?

Mówi się, że psy duże takie jak dobermany czy bernardyny, ale także charty i inne psy o wąskiej klatce piersiowej. Narażone są także te z psiaków, które są już w starszym wieku lub żyją w dużych nerwach i stresie. Także odpowiednie karmienie może mieć wpływ na skręt żołądka.

Skręt żołądka u psa: jak zapobiegać?

Najważniejsza i kluczowa jest dieta. Podawaj psu wyłącznie zbilansowany pokarm, właśnie dlatego karma, którą je pies powinna być wysokomięsna. Unikamy wszystkiego co wywołuje wzdęcia. U niektórych psów duża ilość suchej karmy może zacząć pęczniej w żołądku. Jeśli więc nasz pies ma do tego skłonności warto sięgnąć po karmę mokrą lub półwilgotną. Również ważna jest częstotliwość podawania posiłków.

Pies powinien jeść optymalnie dwa razy dziennie. Więcej przeczytasz tutaj: Jak często karmić psa? Złe karmienie może go skrzywdzić Ważne jest, aby pies zawsze miał dostęp do świeżej wody, uważaj jednak aby łapczywe nie pił wody. Jeśli Twój pies je zbyt szybko, zainwestuj w miskę spowalniającą jedzenie lub nawet konga. Pomoże to psu wolniej i spokojniej spożywać posiłek. Unikaj także wysiłku psa tuż po zjedzeniu czy wyprowadzania go bezpośrednio na spacer, od razu po podniesieniu głowy znad miski. Ograniczaj stres w życiu Twojego psa. Unikaj turlania, przewracania przez grzbiet, zwłaszcza jeśli pies jest najedzony. 

Skręt żołądka u psa: leczenie

Jeśli Twój psiak ma wzdęty brzuch, nie może zwymiotować, jest apatyczny, podejrzewasz u niego skręt żołądka natychmiast udaj się do najbliżej kliniki weterynaryjnej. Masz bardzo mało czasu. Konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, a następnie po założeniu dostępu dożylnego i wprowadzeniu psa w stan wstępnej narkozy podejmowana jest próba sondowania żołądka i od jej powodzenia lub nie zależy dalsze postępowanie i leczenie.

Jeśli żołądek uległ jedynie rozszerzeniu, bez skrętu konieczne będzie podanie dużej ilość płynów, dożylnie, leków poprawiających perystaltykę przewodu pokarmowego, antybiotyki. Pies będzie musiał zostać wtedy na obserwacji w klinice. Jeśli jednak doszło do skrętu żołądka konieczny jest natychmiastowy zabieg operacyjny. Weterynarz musi otworzyć jamę brzuszną i żołądek, następnie opróżnić go z zalegającej w nim treści, przywraca się fizjologiczne położenie narządu i przyszywa fragment jego ściany do klatki piersiowej, co zapobiega skrętom w przyszłości.

Podsumowując, unikamy dużych porcji jedzenia na raz. Karmimy dobrą karmą. Nie zabieramy na spacer lub zabawę psa bezpośrednio po posiłku. Jeśli jednak zauważymy u naszego psa jakiekolwiek objawy, rzucamy wszystko i biegniemy z nim do weterynarza. Pamiętajcie! Liczy się każda minuta.

Zobacz także:

  1. Porzucili owczarka niemieckiego. Pies zaczął płakać jak dziecko
  2. Pies pogryzł dziecko, ojciec chłopca wymierzył brutalną karę NIESPRAWIEDLIWĄ
  3. Wypadek skończył się tragicznie. Zginęła właścicielka, pies na nią ciągle czeka