skręt żołądka u psa

Dla wszystkich właścicieli psów, te wierne czworonogi są bardzo ważnymi towarzyszami życia. Nikt nie chce, żeby stała im się jakakolwiek krzywda, a tym bardziej nikt nie chcę tej krzywdy swojemu pupilowi wyrządzić. Nie popełniajcie tego błędu przy karmieniu psa, bo skrzywdzicie go nieświadomie. 

Jeśli chcecie, żeby wasz pies żył długo i szczęśliwie, musicie na niego szczególnie uważać i mocno o niego dbać. Warto mieć podstawową wiedzę, dzięki której unikniecie niebezpiecznych błędów. Zacznijmy od karmienia psa. Jest coś, co nasz pupil może przypłacić ogromnym bólem i wieloma nieprzyjemnymi objawami.

Karmienie psa a skręt żołądka

Chodzi o skręt żołądka, którego nasz pies może nabawić się przez nasze błędy w karmieniu. Jeśli damy psu jeść, a chwilę później nasz pupil odda się dużej aktywności fizycznej lub jeżeli podany przez nas pokarm zje bardzo szybko – może to przypłacić właśnie tą dolegliwością.

Skręt żołądka u psa jest bardzo niebezpieczny. Jeśli dopadnie naszego czworonoga, należy niezwłocznie zabrać go do weterynarza, który wykona operację ratującą jego życie. Bez tego, cała sytuacja może się skończyć najgorszym.

Co więc zrobić, by nie narażać psa na skręt żołądka? Należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Pies musi jeść w spokoju, najlepiej co najmniej 2 razy dziennie. Następnie przez 30 min po posiłku powinien odpocząć. Co również istotne – jedzenie należy podawać na podłodze, a nie na stojakach (dla psa jedzenie na podwyższeniu jest rzeczą nienaturalną). Dobrze jest także mieszać je z mokrą karmą z puszki.

Jak rozpoznać skręt żołądka u psa?

Dolegliwość ta ma kilka charakterystycznych objawów, które natychmiast powinny nas zaniepokoić i skłonić do bezzwłocznej wizyty u weterynarza. Należą do nich:

 1. niepokój
 2. próby wymiotów bez treści
 3. częste oblizywanie się i ślinienie
 4. odbijania gazów
 5. powiększenie obrysu brzucha
 6. dyszenie
 7. szybka praca serca
 8. w niektórych przypadkach również utrata przytomności

Jeżeli zauważymy te objawy u psa, który niedawno jadł – nie wahajmy się. Nasza reakcja może uratować mu życie.

Źródło: psy24.pl

Zobacz także:

 1. Borelioza. Wiemy, jakie objawy powinny Cię niepokoić
 2. Uważajcie! Coraz więcej psów w Polsce jest ZAGROŻONYCH
 3. Nie wychodź wtedy na spacer z psem! Możesz go skrzywdzić