Pożegnania należą do najtrudniejszych czynności na świecie. Wie o tym każdy, kto choć raz żegnał się z kimś bliskim na dłużej. Najgorsze są jednak pożegnania kogoś bliskiego, kiedy wiesz, że to najprawdopodobniej ostatnie spotkanie. Bardzo często nie potrafimy powstrzymać wtedy łez. A śmierć psa, kiedy wiesz, że Twój najlepszy przyjaciel ma być uśpiony, wiąże się z wielkim smutkiem. 

Śmierć psa

Wiekowa już, siedemnastoletnia suczka BaoBao uległa wypadkowi w wyniku, którego doznała paraliżu. Po tym tragicznym zdarzeniu jej właściciel wraz z synem udał się do lecznicy, żeby ulżyć swojemu psu w cierpieniu.

Gdy zobaczył w jaki sposób jego syn żegna się ze swoim przyjacielem, wyciągnął kamerę i zaczął nagrywać materiał. Obraz był niezwykle wzruszający.

Na podłodze chłopiec, a obok jego pies

Chłopiec zdaje sobie sprawę z tego, co za chwilę ma się stać. Jednak nie jest w stanie opuścić swojego przyjaciela, nie rozumie dlaczego tak ma się stać. Tata chłopca tłumaczy mu, że im dłużej będą zwlekać, tym bardziej sunia będzie cierpieć. A jako, że oni ją bardzo kochają – nie mogą na to pozwolić. Tłumaczy małemu, że sunia pójdzie spać i obudzi się w psim niebie, a oni mogą jej pomóc odejść bez bólu i dodatkowego cierpienia.

Chłopiec na filmie bardzo cierpi, ale na koniec filmiku dodaje “Będę za nią bardzo tęsknić”.

Śmierć psa bardziej bolesna

Frank T. McAndrew, sławny profesor psychologii zbadał bardzo dokładnie to zjawisko. Mężczyzna twierdzi, że więź między człowiekiem, a jego pupilem jest wyjątkowo mocna i nie podobna do żadnej innej relacji. Dlatego nie ma nic dziwnego w tym, że mocniej odczuwa się śmierć pupila, niż przyjaciela czy kogoś z rodziny. Strata psa bardzo mocno wpływa na życie: zmienia się tryb dnia, zakres obowiązków, a dodatkowo znika z naszego życia ktoś, kto bezustannie okazywał nam miłość, niezależnie od wszystkiego.

Jeśli straciliście czworonoga i byliście po tym bardzo smutni, a rodzina i znajomi mówili wam, że przesadzacie – nie przejmujcie się, naukowo zostało udowodnione, że po śmierci psa możemy cierpieć bardziej, niż po śmierci bliskiego człowieka. 

Zobacz także:

  1. Pozwól psu być psem – po prostu. Kilka niezbędnych zasad
  2. Dlaczego pies je trawę? Zły czy dobry nawyk?
  3. Mowa ciała psa zdradza wiele psich sekretów