Spacer z psem przepisy

Spacer z psem przepisy bardzo dokładnie opisują i co najważniejsze przewidują dosyć wysokie kary za złamanie zasad ustalonych przez prawodawcę. Dlatego podczas zabawy z naszym pupilem na zewnątrz należy bardzo poważnie podejść do tego, by nie złamać ustalonych zasad. 

Spacer z psem przepisy prawne traktują bardzo poważnie. Włodarze naszego kraju przewidzieli szereg zasad regulujących funkcjonowanie czworonogów w przestrzeni publicznej, zwłaszcza jeśli chodzi o miasta, gdzie psy mają o wiele mniej swobody niż na wsi.

Spacer z psem przepisy

Gdy decydujemy się na spacer z psem w mieście należy pamiętać, że nasz pupil jest wystawiony na wiele stresujących sytuacji. Dzieje się tak dlatego, bo musi dzielić dosyć ograniczoną przestrzeń z innymi zwierzętami oraz ludźmi. Zdarza się przez to, że dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji, w których może ucierpieć nie tylko nasz czworonóg, ale również obcy ludzie i zwierzęta. 

Dlatego też polskie prawo przewiduje szereg regulacji, które wbrew pozorom nie mają na celu jeszcze większego ograniczenia swobody naszych zwierząt, ale zapewnienie im i innym odpowiedniego bezpieczeństwa.

Jakie są obowiązki właściciela psa?

Jednym z najważniejszych przepisów prawnych jest artykuł 77 kodeksu wykroczeń, który nakłada na właściciela obowiązek panowania nad swoim podopiecznym w taki sposób, by nie zagrażał otoczeniu tj. ludziom i innym zwierzętom. Oznacza to przede wszystkim, że nie możemy dopuszczać do sytuacji gdy nasz pies wchodzi w kontakt z ludźmi, którzy sobie tego nie życzą. To samo dotyczy ich psów. Ponadto nasz pies nie może wykazywać agresji lub szczekać na ludzi. 

Czy trzeba sprzątać po psie?

Kolejnym ważnym przepisem jest ten nakładający na właściciela czworonoga obowiązek sprzątania po swoim psie. Mowa tu o artykule 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Mówi on nam tyle, że każdy wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony terenów publicznych przed zanieczyszczeniami. W przypadku spacerów z psem chodzi oczywiście o odchody. Jedynymi osobami zwolnionymi z tego obowiązku są niepełnosprawni oraz sprawujący opiekę nad psami policyjnymi.

Czy pies musi mieć chip?

Następnym przepisem, który należy znać jest artykuł 10a ustawy o ochronie zwierząt, który mówi o tym, że każdy pies – niezależnie od tego czy jest wyprowadzany na smyczy czy nie – musi posiadać identyfikator. 

Oczywiście trzeba też pamiętać o tym, że nasz pupil musi być regularnie szczepiony przynajmniej raz w roku przeciwko wściekliźnie. Dokumentem potwierdzającym zaszczepienia psa jest wydawana przez każdego weterynarza książeczka szczepień.