spanie z psem
Spanie z psem: wszystkie za i przeciw

Spanie z psem. Ten temat od zawsze chyba dzieli psiarzy. Ludzie dzielą się raczej na grupy, które na to pozwalają lub nie. Ci, którzy się na to godzą zazwyczaj, po prostu to lubią lub im to całkowicie nie przeszkadza. Dla tych którzy nie zgadzają się na pupila w swojej alkowie, jest to zazwyczaj obrzydliwe lub obawiają się chorób odzwierzęcych. Ewentualnie uważają, że spanie z psem zaburza relację właściciel-pies. A jak jest naprawdę? Czy legowisko dla psa jest konieczne? Bierzemy pod uwagę kwestie zdrowotne, behawiorystyczne oraz psychologiczne.

Jaki ma wpływ na człowieka spanie z psem? Czy spanie z psem jest zdrowe?

Spanie z psem a zdrowie to rzadki temat rozmyślań grupy, która jest entuzjastycznie podchodzi do tej kwestii i twierdzi, że nie wyobraża sobie spania bez pupila. Dla niektórych wygonienie pupila z łóżka jest okupione poczuciem winy i noc nie będzie wtedy na pewno udana

Czy spanie z psem ma zły wpływ na zdrowie? Jakie są wady i zalety spania z psem?

A jak to wygląda z punktu widzenia nauki? Czy spanie z psem ma zły wpływ na zdrowie? I tak, i nie. Psy nie są całkowicie czyste, ilość bakterii, które znajdują się na ich sierści znacznie przewyższa nasze. 

Pies w łóżku a bakterie

Weterynarze z USA opublikowali artykuł, który stworzyli na podstawie badań. Pracę opublikowało pismo American Journal of Veterinary Research. Naukowcy z Uniwersytetu w Tennessee zaobserwowali, że ponad połowa właścicieli śpi ze swoimi pupilami, a trochę mniej niż połowa dzieli się z nimi jedzeniem i daje im się lizać po twarzy. 

Zespół dr Kate Stenske sprawdzał czy spanie z psem oraz bliski kontakt z nim zwiększa ryzyko złapania od niego groźnych mikrobów. Naukowcy skupili się na bakteriach E. coli, które występują w układach pokarmowych i ludzi, i psów. Najbardziej niebezpiecznymi szczepami tej bakterii, są te odporne na antybiotyki. Jak się okazało, spanie z psem i bliski kontakt z nim nie zwiększały ryzyka zarażenia. Ryzyko za to rosło w momencie nie mycia rąk po zabawie z pupilem lub przed jedzeniem. 

Takim samym kłamstwem jest to, że jeśli pies pierwszy wchodzi do windy lub przechodzi przez drzwi, to uważa się za przewodnika stada i nie traktuje Cię z szacunkiem. 

Pies w łóżku a brak szacunku

Istnieje grupa psiarzy, która uważa spanie z psem w łóżku za coś, co psuje hierarchię w stadzie oraz zaburza relację właściciel-pies. 

Tak, wiem, jest grupa ludzi, która twierdzi, że pies musi znać swoje miejsce. Jednak samo spanie z psem w łóżku nie jest problemem, zwłaszcza wtedy, jeśli psiak rozumie komendę ZEJDŹ. Problem pojawia się wtedy, gdy psiak zaczyna uważać Twoje łóżko za swoje legowisko i broni agresywnie zasobów. Wtedy warto pokazać psiakowi, że wcale tak nie jest. Dobrze najpierw nie pozwalać psiakowi wchodzić na łóżko i pokazać mu, że do niego należy legowisko – o ile takie w domu jest. O tym czy legowisko jest konieczne przeczytacie niżej. 

Kłamstwem jest, że pies nie rozumie hierarchii panującej w stadzie, jeśli pozwala mu się spać na łóżku. Takim samym kłamstwem jest to, że jeśli pies pierwszy wchodzi do windy lub przechodzi przez drzwi, to uważa się za przewodnika stada i nie traktuje Cię z szacunkiem. 

Najważniejsze jest to, żeby pies słuchał Twoich komend – zwłaszcza tych, które pozwalają uniknąć niebezpiecznych sytuacji. W twoim i jego życiu. 

Pies w łóżku a komfort snu

Na początku roku 2018 ukazały się nowe badania na temat komfortu snu właścicieli zwierząt. Badani zostali zakwalifikowani w trzech kategoriach: 

 • na tych którzy śpią z psem w łóżku;
 • na tych, którzy śpią z psem w sypialni, ale nie w łóżku;
 • na tych, którzy psa do sypialni nie wpuszczają. 

Wyniki zaskoczą najbardziej chyba fanów psiaka w łóżku. Łóżko dla psa jest dobrym pomysłem, jeśli nie jest Twoje, a należy tylko do niego i jest zwykłym legowiskiem. Naukowcy dowiedli, że spanie z psem w sypialni powoduje największy wzrost komfortu snu – zwłaszcza w porównaniu ze spaniem z psem, który jest poza sypialnią (spanie z psem w łóżku nie obniża aż tak jakości odpoczynku). 

Badania pokazały, że aż 64% osób, które regularnie dzieliło łóżko z kotem lub psem, osiągnęło słabe wyniki w medycznym teście jakości snu Pittsburgh Sleep Quality Index. Ponadto zdecydowana większość deklarowała, że w nocy bywa regularnie budzona i drażniona przez swojego pupila, co dodatkowo osłabia jakość i efektywność odpoczynku i nocnej regeneracji organizmu. Co ciekawe jedynie 10% właścicieli zwierząt przeszkadza taki stan rzeczy.

Jakie są zalety spania z psem?

Zalet spania z psem dla osób, które to praktykują jest całe mnóstwo – nie wiem nawet, czy znajdą się jakieś wady. No dobra, czasem jest po prostu ciasno. Jednak jeśli łóżko jest duże – dla fanów takich praktyk wszystko jest piękne i kolorowe. Nawet kłaczki na kołdrze i poduszce, czy piasek na prześcieradle. Zalety, które znajdziecie poniżej, mają po prostu na celu ukazanie korzyści płynące z tego. Żeby nikt nie żył w nieświadomości. 

Czytaj także: Sprawdź czy nie krzywdzisz swojego psa. 10 najczęstszych błędów w wychowaniu

Zalety spania z psem:

 • spanie z psem relaksuje – zwłaszcza jego miękkie futro i miarowy, spokojny oddech. Czworonóg w łóżku pozwala zapomnieć skuteczniej o stresie;
 • poprawia komfort snu – ale tylko wtedy, gdy porównujemy to z psem śpiącym poza sypialnią. Najwyższą jakość snu osiągniemy, kiedy będzie on spał w sypialni, ale na legowisku;
 • niweluje niepokój – bliski kontakt z psem ma działanie uspokajające. Psiaki mogą w łóżku mogą mieć działanie terapeutyczne, zwłaszcza przy stanach lękowych;
 • cudownie grzeje. Kto z psiarzy śpiących z pupilem nie kocha tego ciepłego termofora pod kołdrą, zwłaszcza zimą? No właśnie. Psiak świetnie ogrzewa, więc jeśli jesteście zmarzluchami – zaproście go do łóżka; 
 • zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Samotne noce w domu nie należą do najprzyjemniejszych, ale jeśli masz obok siebie psa, sytuacja staje się dużo łatwiejsza do zniesienia. 
 • oszczędność miejsca. Jest to istotne w małych mieszkaniach. I nie oburzajcie się, pies w małym mieszkaniu nie jest złe. Jeśli właściciel poświęca wystarczająco dużo czasu na aktywności wraz z psem i spacery, to nie dzieje mu się żadna krzywda. Trzeba jednak się nad tym głębiej zastanowić, zwłaszcza jeśli rozważamy posiadanie dużego psa, który potrzebuje dużo ruchu;
 • korzyść dla psa. Pies bardzo lubi kontakt ze swoim właścicielem, zwłaszcza jeśli łączy ich mocna więź. Dla psiaka spanie u boku właściciela, jest największą nagrodą. Wspólne spanie zacieśni także waszą więź.

Jakie są wady spania z psem?

Tak samo, jak w przypadku fanów spania ze zwierzętami, przeciwnicy tej praktyki nie muszą być specjalnie przekonywani, żeby tego nie robić. Zwolennicy nie wyobrażają sobie za to, że jakiekolwiek wady istnieją. Zresztą nawet jeśli je przeczytają, to raczej nie wygonią pupila z łóżka. 

Wady spania z psem:

 • mało miejsca w łóżku. Jest to problemem kiedy nasze łóżko lub tapczan są naprawdę małe lub pies jest naprawdę sporych rozmiarów. Wyobraźcie sobie, że śpicie np. na pojedynczym miejscu wraz z nowofundlandem. Samiec tej rasy potrafi ważyć nawet 70 kilogramów. Dodaj do tego jeszcze jego gęste futro. W zimie, jeśli ogrzewanie zacznie szwankować jest to świetne rozwiązanie. Jeśli jednak w nocy temperatura na zewnątrz wynosi blisko 30 stopni, można się ugotować. Mając małego psa i tym bardziej duże łóżko – spanie z psem będzie wygodne i nie ograniczające swobody;
 • brudna pościel. Właściciele, którzy śpią z futrzakami, nie zależnie czy jest to kot, czy pies, muszą częściej prać pościel. Chyba, że lubią spać z błotem, piaskiem i odbitymi łapkami na prześcieradle. Pielęgnacja psa, zwłaszcze jeśli chcemy mieć go w łóżku a zarazem nie mieć w nim błota, jest czasochłonna;
 • wszędzie kłaki. Nawet jeśli wyczesuje się psa codziennie, włosie idealnie wpasowuje się w fakturę kołdry, poduszek i prześcieradła. Jeśli zwierzak nie śpi w łóżku, macie przynajmniej jedno miejsce, w którym praktycznie całkowicie wyeliminujecie psią sierść;
 • mniejszy komfort snu w porównaniu z psem, który śpi w sypialni, ale na posłaniu. Legowisko dla psa jest dobrym rozwiązaniem, ale o tym niżej;
 • choroby i zarazki. To jest sprawa bardzo dyskusyjna. To prawda, psiak nie jest najczystszy, ale jednak zadbany pies, któremu myje się łapki po spacerach oraz jest regularnie wyczesywany i kąpany – nie jest w stanie zarazić w żaden sposób człowieka. Pamiętajcie jednak, że kąpiel psa powinna się odbywać najczęściej raz na kwartał, chyba że kwestie zdrowotne lub tyb rasy dyktuje co innego. 

Czy legowisko dla psa jest konieczne? Czy psu wystarczy Twoje łóżko? Jakie legowisko wybrać dla psa mieszkającego w budzie?

Czy legowisko dla psa jest konieczne? Tak, tak, tak i jeszcze raz tak. Tu nie chodzi o to czy psiak może z Tobą spać, czy nie. Bardzo istotne jest nauczenie zwierzaka, że jego pierwotnym miejscem jest jego posłanie. Nawet jeśli uwielbiamy jego widok w naszej pościeli, musi umieć zareagować na komendę zejścia z łożka. Musi też posiadać bezpieczne miejsce w domu, które jest jego azylem. Dlatego nawet jeśli pies śpi z wami – sprezentujcie mu legowisko, będzie wam wdzięczny. 

Legowisko dla psa, a raczej jego wybór jest twardym orzechem do zgryzienia. Zresztą wszystkie akcesoria dla psów powstają w wielu wersjach. Sklepy zalewają nas mnóstwem typów legowisk, a my nie wiemy, jakie wybrać. 

Wszystko zależy od tego czy mamy dużego psa, mniejszego albo od tego w jakiej pozycji lubi spać nasz pupil. Znaczenie ma też rasa i budowa ciała czworonoga. 

Typy legowisk. Jakie legowisko dla psa wybrać?

Istotny jest rozmiar legowiska. Łóżko dla psa powinno mieć odpowiednie wymiary. Oprócz tego, że jego miejscem odpoczynku, to dodatkowo jest miejscem, gdzie psiak powinien czuć się najbezpieczniej. Dlatego najbardziej przy wyborze legowiska liczy się komfort psa – w zbyt dużym może się czuć nie swojo, zresztą w zbyt ciasnym także. Dobrym pomysłem będzie ustawienie posłania w ustronnym miejscu z dala od codziennego harmidru. 

Typy legowisk dla psów:

Materac dla psa

Materace dla psów rekomandowane są szczególnie dla dużych psiaków, ale małe także mogą z nich korzystać. Z materaca bardzo łatwo zdjąć poszewkę i ją wyprać. Niestety część psiaków nie czuje się wystarczająco bezpiecznie, kiedy nie ma zabudowanych boków posłania. Leżąc przy jego ściankach, widzą wszystkie czyhające zagrożenia. Jaki jest koszt materaca dla psa? Ceny mocno się wahają, wszystko zależy od wymiarów, jakie nas interesują. Materac dla czworonoga można kupić za 80 złotych, ale są też takie za 1000. 

Budka dla psa

Budki do spania były przeznaczone początkowo wyłącznie dla kotów. Jednak czasy się zmieniły, mały rasy stały się bardziej popularne i przejęły budki-legowiska. Takie posłanie świetnie sprawdzi się dla psiaków małych ras, no i właśnie kotów. Jednak nie każdy czworonów będzie chciał leżeć w czymś, co zasłania mu świat praktycznie ze wszystkich stron. Niektóre zwierzęta nie są w stanie aż tak się zrelaksować. Jaki jest koszt budki dla psa? Ceny nie wahają się aż tak drastycznie – budki kosztują od 50 do 350 złotych. Chyba że zależy nam na designie – wtedy koszt może być znacznie wyższy. Dodajmy, że w budkach łatwość czyszczenia jest zależna od materiału. 

Wiklinowy koszyk dla psa

Wiklinowe koszyki z poduszką lub kocem dla psa sprawdzą się dobrze przy mniejszych zwierzakach. Duży psiak nie będzie się swobodnie czuł na takim legowisku. Jednak nie oznacza to, że każdy psi gigant nie polubi takiego posłania. Musi być jednak dopasowane do jego rozmiarów. Cena wikilinowego kosza waha się od 50 do 150 złotych w przypadku małych psiaków. Przy dużych cena może wzrosnąć nawet do 500. 

Materac-ponton dla psa

Jest rekomendowany dla psiaków, które mieszkają w budach i często przebywają na dworze. Ma dodatkową warstwę termoizolacyjną i tak samo, jak w przypadku zwykłych materacy – łatwo się pierze pokrowiec. Ceny wahają się od 100 do 180 złotych. 

Legowisko-oponka dla psa

Chyba najbardziej popularny typ legowisk. Jest to taki typ kanapy lub poduszki z wyższymi brzegami z każdej strony. Takie legowiska zazwyczaj występują w wersji dla małych i średnich psiaków. Jednak nie jest niemożliwym dostanie takiego dla dużego czworonoga. Mimo, że są najbardziej popularne, to zazwyczaj czyści się je najtrudniej. Sierść bardzo często wbija się między brzegi a dno legowiska. Ile kosztuje takie legowisko dla psa? Ceny wahają się od 40 do nawet 400 złotych – tyle potrafi kosztować takie legowisko dla psa dużego. Wszystko zależy od rozmiaru i firmy jaką wybierzemy. 

Materac ortopedyczny dla psa

Jeśli psiak ma problemy ze zdrowiem, a zwłaszcza ze stawami rekomendowane są materace ortopedyczne, które idealnie dopasowują się do położenia czworonoga. Regularna profilaktyka psa pokaże nam, czy nie jest konieczne kupno takiego materaca już w młodości naszego czworonoga. Jeśli macie starszego psiaka, też możecie o tym pomyśleć. Kupno takiego materaca jest możliwe także wtedy, gdy pupilowi nic nie dolega. Dla niego będą to większe komfort i wygoda, a Ty będziesz wiedział, że Twój pies ma wygodne i bardzo bezpieczne legowisko. Ceny materacy ortopedycznych są jednak ciut wyższe. Wahają się do 140 do nawet 850 złotych. 

Mata dla psa

Nie jest rekomendowana jako stałe legowisko. Jej przeznaczeniem jest wyściełanie transportera lub torby dla psa czy kota. W razie wypadku może zastąpić chwilowo posłanie, ale nie na dłuższy czas. Ceny mat dla psów wahają się od 30 do 120 złotych. 

Mamy nadzieję, że nasze psie porady, a nawet psio-ludzkie pomogły Ci. Jeśli rozważałeś to, czy spać z psem, czy zakupić mu legowisko albo czy jesteś w stanie zarazić się poważnymi chorobami, to mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na pytania. 

Zobacz także:

 1. Furminator dla kota i odpowiednia szczotka, czyli jak pielęgnować kocią sierść
 2. Jak nawodnić kota, który nie chce pić? Mamy na to sposób
 3. Jak zadbać o higienę uszu i zębów u psa?