sposoby na upał

Upały dają popalić, nawet kiedy słońce chowa się za chmurami temperatura jest nieznośna. Rozpływamy się my i nasze zwierzaki. Szukamy schronienia w cieniu, który nie zawsze ochrania. Beton i asfalt się nagrzewają, to potęguje uczucie gorąca. Ty czujesz, że parujesz, a Twój pies cierpi z powodu poparzonych łap. Sposoby na upał znane są wszystkich, ale nie wszystkie działają. 

Sposoby na upał

Nie otwieraj okiem

Przez okna wpada najwięcej promieni słonecznych i ciepłego powietrza. Większość ludzi, wychodząc do pracy, zostawia okna otwarte na cały dzień. Po powrocie z pracy, zamiast zastać wywietrzone mieszkanie, trafiają na upał i nieznośną duchotę. Nawet wieczorem rozpływają się we własnym mieszkaniu. Okna powinny być otwierane na noc, kiedy powietrze jest świeższe i odrobinę chłodniejsze. W ciągu dnia warto w miarę dokładnie zasłonić oraz pozamykać okna. To także obniży temperaturę, kiedy Twoje zwierzaki będą przebywały w domu. Na pewno dzięki temu ulży im w czasie upałów.

Wyłączaj urządzenia elektryczne

Wyłączaj komputer, telewizor, odłącz ładowarki. Wszelkiego rodzaju gadżety elektryczne też powinieneś wyłączyć. Przez pobór mocy cały czas generują ciepło. Nie dość, że oszczędzisz energię, będziesz eko, to skutecznie obniżysz temperaturę w mieszkaniu.

“(…) W ciągu dnia warto w miarę dokładnie zasłonić oraz pozamykać okna. To także obniży temperaturę, kiedy Twoje zwierzaki będą przebywały w domu. Na pewno dzięki temu ulży im w czasie upałów. (…)”

Egipski sposób zasypiania

Egipcjanie są mistrzami radzenia sobie z wysokimi temperaturami. Najbardziej popularna metoda w Egipcie, to zwilżenie prześcieradła i użycie go zamiast kołdry. Psu można rozłożyć na posłaniu lub podłodze mokry ręcznik lub zainwestować w coraz popularniejszą matę chłodzącą dla czworonoga. 

Zrób letnią wersję termoforu

Wystarczy w tym celu zamrozić butelkę wody i używać jej, zamiast do ogrzewania ciała, do jego ochładzania. Dobrze wpływa przyłożenie czegoś zmrożonego do wewnętrznych stron nadgarstków. W przypadku psa możesz przykładać zwilżony ręcznik do jego łap lub kłaść go na grzebiecie. Jako, że psiaki pocą się przez łapy, a wentylują przez pysk, możesz zwilżyć pupilowi odrobinie kufę i nos.

Oswój się z upałem

Zminimalizuj wysiłek fizyczny u siebie i psiaka. Stałocieplne organizmy nie lubią nagłych skoków temperatur. Proces przyzwyczajania się może potrwać kilka dni. Gdy tylko czujesz, że upał Cię męczy, nie odmawiaj sobie odpoczynku. Nie zabieraj w tym czasie psiaka na długie, aktywne spacery – wybieraj bardziej zacienione miejsca.

Co, zamiast prysznica?

Nie zawsze mamy możliwość wzięcia prysznica podczas upału. Czasem brakuje czasu, a czasem jesteśmy w miejscu, gdzie po prostu nie ma takiej możliwości. Można też zamoczyć nogi w zimnej wodzie lub polewać nadgarstki zimną wodą. Jeśli masz w domu dozownik ze spryskiwaczem, możesz nalać do niego wody, wsadzić do lodówki, a kiedy najdzie Cię fala gorąca, spryskać nią ciało i twarz. Psiaka też możesz ochłodzić w podobny sposób – możesz oblać mu łapy zimną wodą lub zmoczyć całego. Nie używaj do ochładzania psa spryskiwacza – psy zazwyczaj bardzo się tego boją.

Nie maluj się w czasie upału

Jeśli już kosmetyki w czasie upału, to naturalne. Ogranicz makijaż do minimum. Skóra pod warstwą kosmetyków nie oddycha, po drugie słońce bardzo szybko eliminuje niedoskonałości na twarzy. Należy unikać także perfum – mogą powodować odparzenia i alergie skórne w połączeniu z ostrym słońcem i potem. Jeśli masz długie włosy, spinaj je tak, żeby była jak najdalej od twarzy, pleców i ramion. Co do psiaków, nie kąp, jeśli nie musisz obecnie psa przy użyciu szamponu. Specyfik do pielęgnacji psiej sierści zmyje z niej łój i powłokę, która odrobinę pomaga psom w czasie takiego skwaru.

“(…) Jeśli masz w domu dozownik ze spryskiwaczem, możesz nalać do niego wody, wsadzić do lodówki, a kiedy najdzie Cię fala gorąca, spryskać nią ciało i twarz. Psiaka też możesz ochłodzić w podobny sposób – możesz oblać mu łapy zimną wodą lub zmoczyć całego. (…)”

Duży pij i jedz pokarmy bogate w wodę

Unikaj alkoholu, kawy oraz napojów gazowanych – nie dość, że nie gaszą pragnienia, to mogą działać odwadniająco. Zamiast tego przygotuj orzeźwiającą lemoniadę lub bezalkoholowe drinki. Dobrym pomysłem będą także mrożone smakołyki takie jak lody, sorbety czy mrożone owoce. W upalne dni podstawą codziennej diety powinna być woda, która pozwala utrzymać ciało w odpowiedniej kondycji i zapobiec odwodnieniu. W czasie upałów warto jeść warzywa i owoce – one oprócz składników odżywczych zawierają wiele wody. W przypadku psiaków można przerzucić się na karmę mokrą. Zawiera ona w sobie 75% wody, gdzie w suchej karmie jest jej jedynie 8. Jeśli masz taką możliwość, postaw psu drugą miskę z wodą i pamiętaj o codziennej wymianie na świeżą. 

Ubierz się właściwie i ogranicz wyjścia z domu w południe

Odpowiednia garderoba pozwoli na łagodniejsze przetrwanie podczas upałów. Wybieraj luźne ubrania, przewiewne tkaniny w jasnych kolorach. W upalne dni najlepiej sprawdzają się tkaniny czysto bawełniane i lniane. Podczas największych upałów można założyć bandanę, która nie dość, że wchłonie nadmiar potu z czoła, to jeszcze umożliwiając jego odparowanie, ochłodzi głowę. W godzinach około-południowych ogranicz wyjścia z domu lub pracy. W godzinach od 11 do 16 jest naprawdę niebezpiecznie na zewnątrz. Jeśli możesz, na spacery z psem wychodź jedynie w godzinach porannych i wieczornych. Pies bardzo dotkliwie może poparzyć sobie łapy o rozgrzany asfalt albo może dostać udaru cieplnego.

Przeczytaj o objawach udaru cieplnego u psa:

Ustaw w mieszkaniu miski z wodą i wiatrak

Te zabiegi obniżą temperaturę w domu. Wiatrak, jeśli pies oczywiście nie boi, możesz skierować odrobinę na niego – byleby miał możliwość zmienienia miejsca.

Zobacz także:

  1. Pies może się odwodnić i umrzeć. Jak zachęcić psa do picia wody?
  2. Seksualny zwyrodnialec zgotował psu piekło. Sunia jest w krytycznym stanie
  3. Mała kotka z połamaną miednicą. Popłaczesz się, kiedy poznasz przyczynę