Sprzątanie po psie to nie tylko nałożony na wszystkich opiekunów czworonogów obowiązek, ale także i zachowanie bardzo kulturalne, oznaczające szacunek do innych ludzi i dobre wychowanie. Kiedy powinniśmy sprzątać po psie? Zawsze. Jednak czy wiedzieliście, jakie kary czyhają na tych, którzy tego nie robią?

Sprzątanie po psie nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie. Zwłaszcza jeśli w okolicy nie ma śmietnika i musimy spacerować z kupą w worku. To fakt, nikt z nas nie lubi tego robić. Dlaczego powinniśmy sprzątać po psie i jakie akcesoria mogą nam w tym pomóc? Odpowiadamy!

Sprzątanie po psie w mieście vs. sprzątanie po psie na wsi

Wstajecie rano do pracy, okazuje się, że na samym wstępie jesteście spóźnieni. W pocie czoła zarzucacie na siebie ubrania, wybiegacie z domu, wsiadacie do samochodu. Jedziecie, ale coś jest nie tak. Co? Zapach. Sprawdzacie buta i okazuje się, że od 10 minut jedziecie z kupą na bucie. Wyczyszczenie samej podeszwy to jeszcze pół biedy, ale teraz trzeba wysprzątać i pół samochodu, ale także pozbyć się zapachu. Taka sytuacja może spotkać każdego z nas. Dlatego sprzątanie po psie, nie tyle, jest regulowane wysokim mandatem, ile powinno wynikać z kultury osobistej. To nie jedyne zagrożenie, które niesie za sobą psia kupa.

Odchody psów i kotów mogą zawierać szkodliwe bakterie. Komy one mogą zaszkodzić? Innym zwierzętom lub nawet ludziom. Larwy glisty, tasiemca mogą się przedostać do organizmu i spowodować chorobę. Sprzątanie po psie wcale nie musi być ogromnym bólem i czymś niewygodnym. Wystarczy, że wejdzie nam to w nawyk, ale kilka dedykowanych akcesoriów może nam w tym pomóc. Pamiętajmy, że niezależnie od miejsca zamieszkania: wieś, miasto, musimy sprzątać po psie. Zagrożenia czyhają wszędzie. 

Sprzątanie po psie jest obowiązkowe? Co grozi za niesprzątanie po psie?

W prawie każdym sklepie zoologicznym, jak i w dużych marketach możemy dostać akcesoria na spacery z psem. Znajdziemy tam zazwyczaj kostkę, którą możemy przypiąć do smyczy psa lub naszej nerki czy spodni, a w środku mamy woreczki na psie odchody. Dodatkowo możemy zakupić rękawiczki, łopatki czy nawet specjalne zbieraczki. Koszt to od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności, na co się zdecydujemy.

Gdzie zgłosić, jeśli widzimy, że ktoś nie sprząta? Jeśli jesteśmy świadkiem sytuacji, kiedy ktoś nie sprząta po psie, dzwońmy od razu na straż miejską. Przydatne są także zdjęcia, z których jasno wynikałoby, że nie sprzątnął on po swoim pupilu. Możemy także nagrać krótki film. Jaki mandat czeka takie osoby? Dość wysoki!

Niesprzątanie po psie: kary i mandaty

Przepisy w naszym kraju, które obejmują sprzątanie po czworonogach nie są jednolite, a zależne od danego miasta lub gminy. Dlatego mandaty za niesprzątanie po psie, są bardzo różne. Mogą one wynosić od 20 zł, do nawet 500 zł. Niezależnie jednak od tego, czy ten obowiązek jest na nas nałożony, czy od kary, która może na nas czekać, powinniśmy sprzątać po swoim psie. Z szacunku do innych ludzi, ale także dla bezpieczeństwa innych zwierząt, dzieci czy nawet naszego. W końcu kto z nas marzy o wdepnięciu w kupę na środku chodnika?

Przykładowo w Warszawie sytuacja jest prosta. “Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów
przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody należy umieszczać w oznakowanych pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na niesegregowane odpady komunalne. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów przewodników oraz osób niepełnosprawnych korzystających z psów opiekunów.”

Zobacz także:

  1. Porzucili owczarka niemieckiego. Pies zaczął płakać jak dziecko
  2. Chcesz adoptować psa? Musisz się śpieszyć, niedługo nie będzie to możliwe
  3. Pies pogryzł dziecko, ojciec chłopca wymierzył brutalną karę! NIESPRAWIEDLIWĄ