Dobre wieści ze świata. Już w lipcu tego roku międzynarodowa sieć kawiarni Starbucks zapowiedziała odejście od plastikowych słomek. Do 2020 roku ze wszystkich kawiarni na świecie mają zniknąć plastikowe słomki do napojów. Jest to reakcja na pogarszający się stan mórz i ocenaów, krytykę ze strony klientów oraz na coraz więcej martwych zwierząt, w których wnętrznościach znajdywane są właśnie plastikowe słomki czy inne odpadki z tego materiału. 

Jakie restauracje rezygnują z plastikowych słomek?

Starbucks zapowiedział w lipcu 2018 roku, że do 2020 ze wszystkich kawiarni na świecie znikną plastikowe słomki. Wydanie oświadczenia zbiegło się z informacją o zakazie używania naczyń jednorazowych w miastach Waszyngton oraz Seattle, gdzie zresztą w roku 1971 została otwarta pierwsza kawiarnia pod tą nazwą. 

Klienci sieci Starbucks od 2020 roku dostaną kubki ze specjalnymi wieczkami z dzióbkiem – będą powstawać z odzyskanego plastiku. Ewentualnie dostaną słomki z biodegradowalnych materiałów. 

Oprócz kawiarni Starbucks zmiany zapowiedzieli także inni giganci rynkowi. Plastikowe słomki mają zniknąć też ze wszystkich restauracji McDonald’s w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Odejście od nich oraz od naczyń jednorazowych na całym świecie zapowiedziały też IKEA oraz Alaska Airlanes

Zresztą Unia Europejska też chce uregulować kwestie prawne i zakazać używania naczyń jednorazowych. 

Dlaczego nie powinno się pić przez słomkę?

Plastik stał się obecny wszędzie. Jemy plastikowymi łyżkami, pijemy przez platikowe słomki, pakujemy zakupy w plastikowe siatki czy kupujemy butelki wody w jednorazowych plastikowych butelkach. 

Wiecie do czego to zaprowadzi, jeśli nie ograniczymy użytkowania jednorazowych, plastikowych rzeczy? Do katastrofy naturalnej. 

Już teraz każdego dnia w USA w koszach ląduje blisko 500 000 000 (pięćset milionów) plastikowych słomek. To daje zatrważającą liczbę tych akcesoriów, bo aż 8 miliardów w skali roku. Same słomki to i tak szczyt góry lodowej. Ale od czegoś trzeba zacząć. 

Ta zmiana jest kosztowna dla sieci gastronomicznych – koszt plastikowej słomki 0,5 centa, papierowa kosztuje o 500% więcej, czyli 2,5 centa. 

Plastik a katastrofa ekologiczna

Słomki plastikowe, tak jak pisałam, to czubek góry lodowej. Plastikowe odpady powstałe ze słomek stanowią jedynie 0,025% z 8 milionów ton plastikowych śmieci. Niestety zazwyczaj lądują one na dnach mórz i oceanów. Część z nich trafia także do brzuchów morskich zwierząt i jest bezpośrednią przyczyną ich śmierci. 

Śmieci leżące wyłącznie na dnie Oceanu Spokojnego osiągnęły już powierzchnie trzykrotnie przewyższającą teren Francji. Zresztą prognozy ekologów przerażają – do 2050 roku w oceanach i morzach będzie pływało więcej plastikowych butelek, niż ryb.

Jak ograniczyć zużycie plastiku?

Sami możemy przyłożyć rękę do tego, żeby uchronić morskie i lądowe zwierzęta przed męczeńską śmiercią. Ograniczenie zużycia plastiku może być pierwszym krokiem. Ale jak to zrobić?

 • Zabieraj własną torbę na zakupy

Wyobraź sobie: wchodzisz do sklepu, zamierzasz kupić kilka pomarańczy, jabłek, bananów i pomidorów. Przechodząc przy pieczywie, przypomniałeś sobie jeszcze, że musisz kupić 5 bułek. Przechodzisz jeszcze kilka alejek i kierujesz się do kasy, a z Tobą wychodzi minimum 5 małych woreczków foliowych. O! Znów zapomniałeś wziąć torbę na zakupy, to nic, kupisz plastikową reklamówkę przy kasie. I teraz policzmy – TY jesteś jeden, ale takich, jak ty, którzy biorą mnóstwo plastikowych woreczków i zapominają o torbie na zakupy, jest wielu. 

 • Do kawiarni idź z własnym kubkiem

Między innymi właśnie Starbucks ma specjalną ofertę dla osób, które przyjdą do ich kawiarni ze swoim kubkiem. Tacy klienci dostaną zniżkę na kawę i zapłacą za nią mniej, niż Ci, którzy wybierają papierowy kubek na wynos. Zwłaszcza, że papierowe kubki pokryte cienką warstą folii są bardzo trudnym materiałem do recyklingu.

 • Używaj wielorazowych opakowań na jedzenie

Jeśli przynosisz sobie obiad do pracy lub zabierasz go na uczelnie – zacznij korzystać z pojemników wielorazowych. Jeśli obiad jest w słoiku – podgrzej, zjedz, umyj i użyj jeszcze raz. 

 • Noś ze sobą wielorazową butelkę na wodę

Najlepiej by było, gdyby była szklana. Jednak nie wymagajmy od siebie na początku zbyt dużo. Możemy także przerzucić się na plastikowy bidon lub butelkę ze specjalnym filtrem węglowym – nie dość, że zaoszczędzicie na kupowaniu wody, to przyczynicie się do polepszenia ekologicznej sytuacji świata. Starajcie się jednak nie używać wielokrotnie zwykłych plastikowych butelek na wodę – po pewnym czasie plastik zaczyna reagować z płynem w środku i picie z takiej butelki staje się bardzo szkodliwe. Jeśli szukacie butelki wielorazowej, zadbajcie, żeby miała certyfikat BPA FREE.

Czytaj także: Gwiazdy zabijają zwierzęta regularnie, przyznali się. A ty się przyznajesz?

 • Nie korzystaj ze słomek i jednorazowych sztućców

O tym dlaczego należy ogarniczyć, pisałam wcześniej. Ale jak to zrobić? W sklepach internetowych można kupic słomki wielorazowe, np. z metalu aseptycznego. Jednorazowe sztućce można zamienić na wielorazowe. 

 • Nie jadaj w fast-foodach

Ostatnie badania pokazały, że niezdrowe są nawet same opakowania, a nie tylko kaloryczne jedzenie. Pudełka na hamburgery czy frytki, a nawet arkusze papieru do owijania kanapek zawierają szkodliwe związki (PFAS), które przedostają się do pożywienia. Rezygnując szybkiego jedzenia, nie tylko ograniczasz zużycie opakowań w które jest ono pakowane, lecz zmniejszysz również ich negatywny wpływ na własne zdrowie.

 • Nie kupuj w plastiku jeśli nie musisz

Jaki sens ma sprzedawania owoców czy warzyw na styropianowych tackach, owiniętych plastikową folią? Równie dobrze można zważyć pomarańcze, paprykę czy jabłka wsadzić do jednej siateczki i przykleić wszystkie ceny na niej. Jest to super pomysł, żeby ograniczyć zużycie plastikowych toreb oraz folii spożywczej. 

 • Resztki jedzenia trzymaj w słoikach

Folia spożywcza i siatki nie będą potrzebne, jeśli zaczniesz trzymać jedzenie w wielorazowych pojemnikach lub słoikach. Większość produktów lodówkowych da się przechować właśnie w nich. 

 • Opowiadaj innym, dlaczego ograniczasz zużycie plastiku

Szerzenie tej idei jest bardzo ważne. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ sami mają na zanieczyszczanie naszej planety. Jeśli będziemy głośno o tym mówić, może uda nam się uratować ten świat i żyjące na nim zwierzęta. 

Mamy nadzieję, że więcej restauracji czy kawiarni weźmie przykład z sieci Starbucks i razem z nami będzie naprawiać ten świat lub przynajmniej próbować psuć go mniej. 

Zobacz także:

 1. Adopcja psa: adoptowany przyjaciel kocha najmocniej
 2. Mały kociak SAM przyszedł na komisariat. Musiał załatwić coś bardzo ważnego
 3. Spanie z psem jest zdrowe? Czy konieczne jest legowisko? Odpowiadamy