stary kot
pixabay.com

Ludzie, którzy mają w swoim domu zwierzęta i otaczają je miłością powinni być przygotowani na to, że ich pupile będą się starzeć. W miarę jak pies czy kot rozwijają się i posuwają w czasie, ich zachowanie, upodobania i ulubione menu się zmienia. Szczególnie ciekawym zagadnieniem są kociaki seniorzy. Czym zaskoczyć nas może stary kot?

Na początek trzeba sobie powiedzieć, że nie ma jednego wieku, od którego koty nazywać można “seniorami”. Kociaki starzeją się bardzo nierówno, gdyż w zasadzie koty w ogóle są od siebie bardzo różne. Stary kot w zasadzie komunikuje nam swoją starość, zmieniając swoje zachowanie i rytuał codziennych czynności.

Jednak człowiek, jak to człowiek, lubi szufladkować i dookreślać. Dlatego też ustanowiono trzy przedziały wiekowe dla kotów. W każdym z nich są one nieco odmienne w zachowaniu, co sygnalizuje, że weszły w dany przedział wiekowy na dobre. Wyróżniamy trzy przedziały wiekowe:

  • 7-10 lat – wiek dojrzały, zwany także wiekiem średnim,
  • 11-14 lat – przedział w którym umiejscawiany jest stary kot,
  • 15 i więcej – koty w wieku już podeszłym, geriatrycznym.

Stary kot – czego się spodziewać?

Podstawową i naturalną rzeczą jest znaczny spadek aktywności kota. Nasz mruczek nie jest już tak chętny do wspinaczek, szybkich rajdów w tę i z powrotem, mało też ruszają go zabawki dla kotów. Po dotknięciu takiego kota wyraźnie czuć zmniejszone napięcie mięśniowe.

Osłabiony zostaje układ odpornościowy kota, zwierzę częściej kicha, jest obolałe. Spada także jego apetyt, choć nie musi być chory, by to się stało. Stary kot potrafi nawet pogardzić pożywieniem, które jeszcze niedawno bardzo mu smakowało. Nie tylko zmniejsza się ilość jedzonego pokarmu, ale także i pobieranej wody.

Zmienia się także sierść zwierzaka. Ta staje się matowa, miejscami skołtuniona, nie ma już efektu błyszczenia się, znika gładkość, znana z młodych lat. Kot znacznie rzadziej się pielęgnuje, robi to także z mniejszą dokładnością i zaangażowaniem. Słabszy też jest sen kota, choć ten śpi znacznie więcej, niż za młodych lat. Jego sen jest płytki, a głębokie śnienie zdarza się niezwykle rzadko.

Do najbardziej nieprzyjemnych spraw należą zmiany psychiczne, które może przeżywać stary kot. Zwierzę często dąży do zmian psychicznych, które są skrajnościami – kot potrafi być agresywny, zgorzkniały, ale także bardzo pieszczotliwy, nawet do przesady.

ZOBACZ TAKŻE:
1. To cud, że przeżył! Wstrząsająca historia psa z roztrzaskaną głową
2. Twój pies ma takie objawy? Natychmiast udaj się do weterynarza
3. Koszmarna plaga w Polsce. Tysiące psów cierpi przez łajdaków

źródło: cowsierscipiszczy.pl