sterylizacja kotów
screen/youtube/Viral Paws

Sterylizacja kotów bardzo często okazuje się kontrowersyjnym tematem, który powoduje wiele kłótni między fanami tych uroczych zwierząt. Część osób jest zdania, że w ten sposób ingerujemy w naturę i okaleczamy pupila, jednak prawda jest zupełnie inna. Nie robiąc tego, przyczyniamy się do okropnej, nadchodzącej tragedii. 

Sterylizacja kotów dla wielu właścicieli i hodowców jest czynnością całkowicie normalną, bez której wręcz nie wyobrażają sobie wychowywania kolejnego zwierzęcia. Niestety wiele osób głośno sprzeciwia się w internecie temu postępowaniu, opisując je jako wyjątkowo nieodpowiedzialne, ingerujące w naturę i krzywdzące. 

Filmiki pokroju tego zamieszczonego poniżej raz po raz biją rekordy popularności w internecie, jednak niewielu z nas wciąż niestety zdaje sobie sprawę z tego, ile nieszczęść może wyniknąć z takiego nieodpowiedzialnego zachowania. 

Brak sterylizacji prowadzi do tragedii

Wiele osób postrzega kastrację jako okaleczanie zwierząt, które jest wbrew naturze i przyrodzie. Prawda w tej kwestii jest jednak oczywista, choć bolesna – koty stały się zwierzętami domowymi, udział człowieka w ich życiu jest normalny. Ich egzystencja nie ma już zbyt wiele wspólnego z dziką naturą – nie trzeba się zatem oszukiwać. Nienaturalna śmierć pod kołami samochodu, nienaturalne chronienie się w ciepłych piwnicach zimą czy nienaturalne zjadanie karmy wystawianej przez mieszkańców osiedla na tyle zaburzyło ich tryb życia, że kolejna ingerencja – w dodatku niosąca ze sobą same pozytywy – z pewnością będzie dobrą decyzją.