Sterylizacja psa – kiedy warto ją wykonać?

 

Sterylizacja psa - kiedy warto ją wykonać i czy jest bezpieczna

Mimo że sterylizacja psów jest kwestią kontrowersyjną, często wykonuje się ją przed wystąpieniem pierwszego cyklu rujowego u samic, kiedy pojawiają się pierwsze zachowania samców i zanim pies osiągnie wiek dojrzewania. W większości prywatnych ośrodków weterynaryjnych sterylizację przeprowadza się w wieku około sześciu miesięcy. Najczęściej wykonywanym zabiegiem sterylizacji u kotek jest ovariohysterektomia, która polega na usunięciu jajników i macicy kobiety.

Sterylizacja czy kastracja?

80% dorosłych suczek w Stanach Zjednoczonych jest sterylizowanych. Chociaż praktyka ta wiąże się z częstszym występowaniem nowotworów i schorzeń ortopedycznych u niektórych ras, to jednak wiąże się ona ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia nowotworu gruczołu sutkowego. U samic poddanych sterylizacji we wczesnym wieku również występuje zmniejszone ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu sutkowego. Pomimo ryzyka, jakie niesie ze sobą sterylizacja psów, stwierdzono, że wydłuża ona życie i zapobiega wielu schorzeniom.

Dyskusja na temat sterylizacji została w dużej mierze rozstrzygnięta. Opóźnianie tego zabiegu nie jest już kontrowersyjne. W rzeczywistości niektórzy hodowcy zaakceptowali tę praktykę, o ile odpowiedzialni właściciele zapobiegają przypadkowemu rozmnażaniu. Ponadto muszą oni zapewnić zwierzętom skrupulatną opiekę medyczną i wykrywać wczesne oznaki podstawowych problemów. Chociaż sterylizacja jest powszechnie stosowaną procedurą, psy niewysterylizowane są nadal podatne na rozwój raka sutka i jąder.

Pomimo że wiek, w którym można bezpiecznie sterylizować psy, zależy w dużej mierze od danych dotyczących poszczególnych ras, ogólną zasadą jest sześć miesięcy. Wynika to z faktu, że samice zazwyczaj przechodzą ruję mniej więcej w tym wieku. Najnowsze badania wykazały jednak, że wczesna sterylizacja może zmniejszyć ryzyko ciąży i miotów, a także sprawić, że zabieg będzie wygodniejszy i mniej skomplikowany.

Istnieje również kilka mitów na temat kastracji psów. Do najczęstszych z nich należy nadmierne przybieranie na wadze przez suki, a także to, że psy płci męskiej stają się mniej męskie i mniej skuteczne w obronie własnej. Samice przed kastracją mają mioty. Ostatnie badania przeprowadzone na psach rasy Golden retriever wykazały zwiększone ryzyko urazów więzadła krzyżowego czaszki. Jednak większość badań dotyczących kastracji psów nie dostarcza żadnych użytecznych wskazówek ani informacji klinicznych.

Kiedy należy wysterylizować sukę?

Podstawowym celem gonadektomii jest sterylizacja, jednak jest ona również wykonywana ze względu na korzyści zdrowotne. W porównaniu z niekastrowanymi psami, kastrowane suki rzadziej przyciągają samce, walczą z nimi i włóczą się, a także mają krwawienia z pochwy w sezonie. Ponadto kastracja suki obniża ryzyko wystąpienia u niej nowotworu gruczołu sutkowego, drugiego co do częstości występowania rodzaju raka u samic psów.

Kiedy należy wysterylizować sukę i w jakim wieku najlepiej to zrobić? Przed rozpoczęciem pierwszego sezonu rozrodczego: Wczesna sterylizacja jest bezpieczniejsza i łatwiejsza do przeprowadzenia. W połowie sezonu dopływ krwi u suki jest mniejszy, co sprawia, że zabieg jest łatwiejszy i bezpieczniejszy. Ponadto zabieg nie spowoduje późniejszych komplikacji, takich jak przedwczesny poród lub ciąża. Jeśli suka jest już w ciąży, kastracja jest nadal możliwa.

Po otrzymaniu przez sukę szczepień podstawowych, powinna ona zostać poddana sterylizacji. Sterylizacja suki jest zalecana dla samic w wieku od sześciu do dwunastu miesięcy. Wazektomia usuwa macicę i szyjkę macicy, ale pozostawia nienaruszone jajniki. Z kolei podwiązanie jajowodów nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych i nie jest odwracalne.

Oprócz zapobiegania niechcianym ciążom, kastracja jest również ważna ze względu na zmniejszenie ryzyka wystąpienia guzów sutka i infekcji macicy. Suka może zostać poddana temu zabiegowi w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem podawane są leki wstępne, w tym środek uspokajający i przeciwbólowy. Do żyły kończyny przedniej wprowadza się cewnik w celu podania środka znieczulającego. Podczas zabiegu na tchawicy pozostaje trochę sierści, ale suka powinna się obudzić na tyle szybko, aby zabieg mógł się zakończyć bez zakłóceń.

Jak przygotować psa do kastracji?

Przed kastracją psa należy dowiedzieć się, jak go do niej przygotować. Kastracja, zwana też kastracją, jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu uniemożliwienie psu ponownego rozmnażania. Proces ten polega na usunięciu jąder i macicy, ale wiąże się z pewnym ryzykiem. Przed kastracją kluczowe znaczenie ma odpowiednia socjalizacja i ćwiczenia. Właściwa dieta i ćwiczenia przed kastracją psa mają kluczowe znaczenie dla jego powrotu do zdrowia.

Aby wykonać zabieg kastracji, pies musi mieć co najmniej dziewięć miesięcy. Lekarz weterynarii musi stwierdzić, że pies jest wystarczająco dojrzały fizycznie przed wykonaniem zabiegu. Jeśli nie chcesz, aby Twój pies został poddany temu zabiegowi, możesz omówić to z lekarzem weterynarii i poprosić o pomoc finansową. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na ten zabieg, możesz rozważyć kastrację chemiczną. Ta metoda nie wymaga znieczulenia ogólnego i jest odwracalna.

Po kastracji pies będzie miał niewielki drenaż przez okres do trzech dni. Apetyt psa będzie stopniowo powracał po zabiegu. Jeśli jednak wystąpią wymioty, biegunka lub senność, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii przeprowadzi kolejne kontrole w celu monitorowania psa. W tym czasie efekty kastracji będą zauważalne. Psy wykastrowane, które wcześniej były płodne, pozostaną płodne przez pewien czas po kastracji. Jednak ich samopoczucie powinno być w pełni normalne w ciągu dwóch do trzech tygodni, choć może to potrwać dłużej, jeśli mają one jądra wewnętrzne.

Kastracja jest zabiegiem stosunkowo bezbolesnym u psów. Większość lekarzy weterynarii zakłada cewnik dożylny i podaje płyny dożylnie. Używają również urządzeń monitorujących, które kontrolują parametry życiowe zwierzęcia podczas zabiegu. Monitory monitorują rytm serca i częstość oddechów, ciśnienie krwi, poziom nasycenia tlenem oraz odczyty elektrokardiogramu. Psy płci męskiej muszą być wcześniej na czczo. Podczas zabiegu nie będą one jeść przed kastracją.

Zachowanie psa po sterylizacji

Zachowanie psa po sterylizacji: Lekarz weterynarii może zalecić kastrację lub kastrację psa. Zabieg ten jest bezpieczną i skuteczną metodą antykoncepcji dla psów. Polega on na usunięciu narządów rozrodczych zarówno u samca, jak i u samicy. Zabieg może mieć negatywne skutki, w tym nietrzymanie moczu. Zabieg wykonuje się, gdy jądra psa zejdą do moszny, ale jeśli pies nadal ma jądra, zabieg trwa dłużej.

Należy zwrócić uwagę na zachowanie psa po sterylizacji. Psy, które przeszły zabieg gonadektomii, mogą stać się bardziej agresywne w stosunku do obcych. Jednak badanie przeprowadzone w 2005 roku wykazało, że psy wykastrowane w młodym wieku rzadziej stają się agresywne. Mimo że gonadektomia może przynieść pewne korzyści, jej przeprowadzenie powinno być oparte na starannej ocenie. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na wynik sterylizacji.

Niezależne psy płci męskiej mogą stać się agresywne i gryźć, co wynika z ich postawy i zachowania. Niezależnie od przyczyny agresji, nieuszkodzone samce nadal będą miały skłonność do gryzienia i będą wykazywały zwiększone ryzyko ataku. Po sterylizacji samce stają się jednak mniej agresywne, a poziom ich agresji spada. Zmienia się stosunek samca do ludzi, a Tobie łatwiej jest go wyszkolić.

Zachowania agresywne są wynikiem stanu psychicznego psa i jego otoczenia. Pies prawdopodobnie nie będzie reagował na obcych w taki sam sposób, jak na znajome psy. Może to jednak nie być problem trwały. Na szczęście jest bardzo mało prawdopodobne, aby zabieg ten wyrządził psu poważną szkodę, i jest to stosunkowo bezpieczna procedura. Wyniki badań nie są jednak zachęcające. I chociaż wiele osób jest zadowolonych z wyników, zespół badawczy pracuje obecnie nad opracowaniem dalszych ustaleń.

Sterylizacja suki – za i przeciw

Zalety kastracji suki przeważają nad wadami. Sterylizacja suki zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów sutka. Poza tym eliminuje wiele zagrożeń zdrowotnych związanych z ciążą, porodem i odchowem szczeniąt. Innym pozytywnym skutkiem ubocznym kastracji jest mniejsza liczba fałszywych ciąż. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten nie jest przeznaczony dla każdej suki.

Zabieg kastracji suki zmniejsza ryzyko wystąpienia neoplazji gruczołu sutkowego i pyometry jajników u kotek. Zabieg ten może również zapobiegać wypadaniu pochwy i zmniejszyć ryzyko przeniesienia raka jajnika. Do zalet zabiegu kastracji suki należy zaliczyć zmniejszone ryzyko infekcji macicy oraz niższe koszty sterylizacji. Wadą jest jednak to, że kastracja suki może wywołać agresję u niektórych samców.

Są dwa podstawowe powody sterylizacji. Jednym z nich jest kontrola populacji, którą najlepiej osiągnąć, gdy zwierzę jest młode. Inną wadą jest wyłączenie hormonów, które modulują prawidłowy wzrost. W okresie dojrzewania hormony sygnalizują zamykanie się płytek wzrostowych. Jeśli jednak zabieg zostanie przeprowadzony zbyt wcześnie, u psa może dojść do rozwoju kości długich i zwiększenia ryzyka zerwania więzadła krzyżowego przedniego. Ponadto, wczesna sterylizacja może zmniejszyć objętość kości ze względu na utrudnione działanie osteoblastów.

Innym minusem kastracji suki jest fakt, że zabieg ten nie jest odpowiedni dla każdego zwierzęcia. Chirurgiczna sterylizacja psa przed osiągnięciem przez niego dojrzałości może zwiększyć ryzyko zerwania więzadła krzyżowego czaszki i wystąpienia chorób nowotworowych. Chociaż większość właścicieli zwierząt nie będzie borykać się z tym problemem, procedura ta może zwiększyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób nowotworowych. A ponieważ wczesna sterylizacja ma mniej skutków ubocznych, jest popularnym wyborem.

string(15) "sidebar_layouts" 1