Stres u psa może objawiać się w różnym czasie i w różnych sytuacjach. Absolutnie nie powinniśmy bagatelizować tego zachowania. Może ono bowiem nieść za sobą tragiczne skutki. Jak zauważyć czy pies się stresuje?

Stres u psa może powodować brak apetytu, lęk, strach, ale także i groźniejsze choroby. Musimy wiedzieć jak zauważyć u psów stres, jak mu zapobiegać i jak leczyć. Oto pięć objawów stresu u psa i jak im pomóc. 

Stres u psa: objawy

Nie zawsze widać stres u czworonoga, ale kilka objawów powinno Cię zaniepokoić:

 1. drapanie, prowadzące w niektórych przypadkach do ran
 2. szczekanie i wycie
 3. brak apetytu
 4. nadpobudliwość i pobudzenie
 5. ślinotok
 6. ganianie za ogonem
 7. niszczenie przedmiotów w domu
 8. brak możliwości skupienia
 9. intensywne ziajanie i ziewanie

Stres u psa. Stres u psa jak pomóc?

Biegunka, zaparcia czy inne problemy trawienne, zazwyczaj są przypisane do choroby lub diety, niż do stresu, mogą także być wywołane z silnym stresem. Pamiętaj, że jeśli są długotrwałe, musisz skonsultować się z weterynarzem. Pies zestresowany może także nie mieć apetytu, nawet jeśli w grę wchodzą najlepsze smakołyki na świecie.

Pies zazwyczaj ma moment, kiedy chce pobyć sam. Właśnie dlatego coraz więcej właścicieli decyduje się na zakup kennel klatki. W końcu każdy z nas chce kiedyś spokoju i relaksu.

Jeśli Twój pies udaje się w inne miejsce, aby tam odpocząć, nie wszczynaj od razu alarmu, jeśli jednak długotrwale się izoluje, przyczyną może być stres związany z innym zwierzęciem, człowiekiem lub nawet przedmiotem. Senność czy agresja również może wynikać ze stresu. W przypadku agresji musimy skontaktować się nie z weterynarzem, a z psim psychologiem, behawiorystą. Jak pomóc psu, który się stresuje?

Jak złagodzić stres u psa? Jak zmniejszyć stres u psa?

Zacznij od wizyty u weterynarza i kompletu badań. Musisz bowiem wykluczyć wszystkie problemy zdrowotne. Nie możemy bagatelizować żadnych objaw, nawet jeśli wynikają one ze stresu.  Regularnie ćwicz ze swoim psem. Ćwiczenia fizyczne, psychiczne i zabawa są świetnym środkiem redukującym stres.

Wyznacz psu obszar, do którego może uciec, w mieszkaniu. Może to być klatka kennelowa lub kącik w pokoju z jego legowiskiem. Jest to ważne zwłaszcza podczas jakiejś imprezy czy posiedzenia, gdy w domu znajduje się więcej osób. Absolutnie nie pozwalaj nikomu podchodzić do jego miejsca, to jego azyl.

Skutki stresu u psa. Jak odstresować psa?

Skutki długotrwałego i pogłębiającego się stresu u psa mogą być tragiczne. Pies zestresowany może stać się lękowym. Co to oznacza? Nie będziemy w stanie przewidzieć jego reakcji na bodźce wywołujące stres. Może on nawet zaatakować człowieka. Stres może powodować także biegunki, brak apetytu, które prowadzą już do poważnych chorób lub nawet śmierci, dlatego nigdy nie bagatelizujmy 

Wybierz wysokiej jakości karmę dla Twojego psa. Pamiętaj, że psy to mięsożercy. Zapewni mu nie tylko zdrowie, ale także i energię i dobre samopoczucie. Jeśli Twój pies boi się samochodów lub ludzi, oducz go, przekonaj, że wcale nie ma czego się bać. Oczywiście stopniowo. Jeśli problemem są mijający was ludzie na ulicy, naucz go skupienia się na Tobie. Kucnij, niejako bądź jego tarczą, nagradzaj i chwal, gdy jest spokojny. 

Zobacz także:

 1. Gdańsk. Zabity pies został powieszony, wcześniej się nad nim znęcano
 2. Depresja a pies. Jak towarzystwo czworonoga może pomóc chorej osobie?
 3. Psy przeraźliwie cierpią przez każdego Twojego papierosa. Wiedziałeś?