Świat zwierząt nieustannie zadziwia. Zwierzęta są niezwykłe — niektóre łagodne, inne bardziej agresywne i żywotne. Jedne idealne do głaskania, do innych nie warto się zbliżać. Jednak każde z nich zasługuje na nasz szacunek i miłość. A dzisiaj czas na najbardziej urocze zwierzęta świata. Te, na których widok raduje się serce i od razu człowiek czuje się lepiej. Poniżej wpisu najbardziej urocza galeria świata! 

Świat zwierząt nadal nie jest całkowicie poznany. Tym bardziej smuci fakt, że około 20 gatunków dziennie bezpowrotnie zanika. Jak świat światem zwierzęta wymierały, jednak ludzie i ich działania przyśpieszają ten proces niezwykle niebezpiecznie. W ostatnich czterech dekadach świat zwierząt kręgowych stracił ponad 60% swojej populacji.

Jeśli będziemy w tym tempie niszczyć faunę, a przy okazji florę, to za 20 lat nic nam nie zostanie. A jeśli wymrą zwierzęta i rośliny, ludzie też wymrą. Te najbardziej urocze zwierzęta na świecie też niedługo to czeka. Jeśli nie powstrzymamy naszej destrukcyjnej siły, nasz koniec nastąpi bardzo szybko. 

Świat zwierząt i jego uroczy przedstawiciele

Urocze zwierzęta świata: maskonur

Pocieszna aparycja maskonura sprawiła, że jest nazywany “morskim klaunem”. Jest świetnym pływakiem i nurkiem. Są monogamistami i łączą się w pary na całe życie. Najczęściej można go spotkać na wybrzeżach Skandynawii i Wysp Brytyjskich.

Urocze zwierzęta świata: lori

Malutkie i urocze małpiatki występujące w Indiach, na Filipinach i w Chinach poruszają się niezwykle powoli i cicho. W chwili niebezpieczeństwa zamierają w bezruchu, a na swoich wrogów mają niezwykłą broń — trujące ugryzienia. Niestety nie chroni ich to przed najgorszym gatunkiem na świecie — człowiekiem. Lori często bywają ofiarą łowców, którzy po bolesnym zabiegu usunięcia zębów u tych zwierząt sprzedają je na czarnym rynku jako egzotyczne maskotki. Bardzo często są też miejscową atrakcją turystyczną. Niestety nie wszyscy wiedzą, z jakim cierpieniem zwierząt związana jest zooturystyka

Urocze zwierzęta świata: wiskacza

To zwierzę przypomina królika, szynszyla i szczura jednocześnie. Jest to dostojny południowoamerykański gryzoń, który uwielbia wygrzewać się na słońcu. W przerwach od tego wymagającego zajęcia bawi się w budowniczego – tworzy rozbudowane norki, które starczają kilku pokoleniom.

Urocze zwierzęta świata: aksolotl

Salamandra pochodząca z Meksyku jest wyposażona w niezwykłą moc – niekończące się kończyny. W momencie utraty, któregoś z członków – w jego miejscu odrasta nowy. Niestety populacja aksolotlów drastycznie spada, dlatego rząd Meksyku objął ten gatunek specjalną ochroną.

Urocze zwierzęta świata: kot arabski

Wszyscy wiedzą, że koty to jedne z najbardziej uroczych zwierząt na świecie, więc w zestawieniu musiał znaleźć się jakiś kot. Kot arabski jest wielkości mniej więcej kota europejskiego. Zamieszkuje pustynie i prowadzi nocne życie. Tak jak i nasze domowe mruczki, nie potrzebuje zbyt dużo wody, wystarcza mu tak, która jest zawarta w surowym, upolowanym mięsie.

Urocze zwierzęta świata: fenek, czyli lis pustynny

Wygląda tak, jakby jego krewnym był sam mistrz Yoda. Jego głównym miejscem zamieszkania jest Afryka Północna. A jego cudowne uszy mają na celu ochładzanie zwierzaka. Jest nawet narodowym symbolem Algierii. Mamy dla Was dobrą wiadomość! W Polsce legalne jest hodowanie fenka w warunkach domowych.

Urocze zwierzęta świata: piesek preriowy

Nieświszczuk, zwany też pieskiem preriowym występuje w Ameryce Północnej i Środkowej. Zwierzęta te nie są spokrewnione z psami, jak wskazuje na to ich nazwa, ale z wiewiórkami. Nazywane są pieskami, bo w chwili zagrożenia wydają odgłosy podobne do szczekania, a preriowymi dlatego, że zamieszkują prerie. Te nieduże gryzonie kopią nory pełne tuneli i komór, w których potrafi mieszkać nawet kilkanaście tysięcy dojrzałych i młodych osobników.

Urocze zwierzęta świata: kuoka

Kuoka jest niezwykle towarzyskim dzikim zwierzątkiem i nie boi się ludzi. Trzeba jednak uważać, ponieważ te zwierzęta są pod ścisłą ochroną i zbyt bliski kontakt z tym zwierzątkiem może skutkować wysoką grzywną. Naturalnie występuje w Australii, a konkretnie zamieszkuje głównie wyspę Rottnest. Należy do rodziny torbaczy, jest spokrewniona z kangurem. To zwierzątko skradło serca nasze i fanów na całym świecie dzięki swojej niezwykłej uśmiechniętej mordce.

Urocze zwierzęta świata: polatucha

Polatuchy są nie tylko puchate i okrąglutkie, ale są też świetnymi paralotniarzami – potrafią skakać na odległość kilkudziesięciu metrów. Kiedyś występowały w Polsce, ale teraz niestety, żeby spotkać latającą wiewiórkę, trzeba wybrać się na Łotwę, do Finlandii albo Estonii.

Urocze zwierzęta świata: lemur

To zwierzę stało się praktycznie symbolem Madagaskaru. Chyba może to trochę zawdzięczać niezwykle znanej bajce. Te niezwykłe ssaki przypominają skrzyżowanie kota, psa i wiewiórki. Ich nazwa pochodzi z łaciny – “lemures” – i oznacza “duchy nocy”. Lemury zawdzięczają ją odblaskowi oczu charakterystycznemu dla nocnych gatunków tych zwierząt. Lemury przetrwały tylko na Madagaskarze dzięki jego izolacji. Małe gatunki lemura prowadzą nocny tryb życia. Większe są aktywne za dnia.

Na tym kończymy zestawienie najbardziej uroczych zwierząt świata. Ta dziesiątka jest niezwykle urocza. Poniżej galeria.

Świat zwierząt i ich uroczy przedstawiciele:

Maskonur
Polatucha
Lemur
Kuoka
Fenek
Kot arabski
Lori
Aksolotl
Wiskacza