Świętochłowice

Świętochłowice. Nad stawem Zacisze doszło do makabrycznego odkrycia. Ze stawu został wyłowiony martwy pies ze skrępowanymi łapami i pyskiem. Niestety nie była to pierwsza tak makabryczna sytuacja. Jakiś czas wcześniej został wyłowiony z niego czworonóg, który dużo dłużej przebywał w zbiorniku. Fundacja wyznaczyła 10 tysięcy nagrody za wskazanie sprawcy. Młoda kobieta została złapana. 

Świętochłowice. Ze stawu Zacisze wyłowiono zwłoki psa

Świętochłowice. Wędkarze dokonali makabrycznego odkrycia nad stawem Zacisze. Ze zbiornika zostały wyłowione zwłoki psa ze skrępowanym pyskiem i łapami. Nie była to pierwszy martwy pies wyłowiony ze stawu. Pies najprawdopodobniej został wrzucony żywy do wody i utonął. Świętochłowicka Policja próbowała połączyć te sprawy. Sadystkę odnaleziono. Okazała się sprawczynią “tylko” jednego zabójstwa. Niestety sprawcy drugiego nie udało się zidentyfikować.

TVP Katowice przeprowadziło małe dziennikarskie śledztwo

Nad świętochłowickim stawem pół roku temu odnaleziono zwłoki psa. Zwierzę miało skrępowane łapy i pysk. Za ten czyn została zatrzymana 33-letnia kobieta, która wcześniej adoptowała tego czworonoga ze schroniska. Jej zdaniem czworonóg stał się agresywny. Twierdziła, że próbowała oddać go z powrotem do schroniska, ale placówka się nie zgodziła. TVP Katowice sprawdziło czy było takie zgłoszenie. Śledztwo nie potwierdziło słów kobiety.

Kobieta wcześniej adoptowała go, jako szczeniaka ze schroniska w Chorzowie. Było to w roku 2013, czyli pies spędził z kobietą 5 lat. Kobiecie grozi za ten czyn do 3 lat pozbawienia wolności. Może zostać obciążona także karą finansową do 100 tysięcy złotych. Jeśli prokuratura dopatrzy się działania ze szczególnym okrucieństwem, co naszym zdaniem powinno się stać, wyrok może wzrosnąć do lat 5. 

To było pierwsze zwierzę adoptowane z naszego schroniska przez tą kobietę. Adoptowała jeszcze szczeniaka. Nie mieliśmy później żadnej informacji, że chce oddać zwierzę do schroniska. W naszej bazie nie ma takiej informacji – wyjaśnia Dawid Makaruk, kierownik schroniska dla bezdomnych zwierząt w Chorzowie. 

Pies jest agresywny wobec rodziny. Co robić?

Takie sytuacje to procesy. Jeśli mały szczeniak nie wykazuje żadnych cech agresji w okresie szczenięcym, to zazwyczaj nie staje się później ostry, zwłaszcza dla swoich właścicieli. 

Pies nie staje się agresywny z dnia na dzień. Jeżeli jest agresywny to także zwykle nie dla swoich właścicieli. Takie przypadki, bardzo rzadko zdarzają się w przypadku agresywnych ras psów. A co dopiero gdy od szczeniaka ktoś wychowuje psa, zdecydowanie nie w typie groźnych ras – dodaje Dawid Makaruk ze schroniska należącego do TOZ-u. 

Co grozi za utopienie psa? Czy to jest działanie ze szczególnym okrucieństwem?

Niestety praktycznie nic. Niestety nie.

Kobieta odpowie za morderstwa przed sądem. Co prawda grozi jej wyrok do 3 lat pozbawienia wolności, ponieważ prokuratura nie dopatrzyła się znamion szczególnego okrucieństwa. Jednak sądy zazwyczaj i tak nie wydają wyroków z karą bezwzględnego pozbawienia wolności. Jak się ma, więc prawo do sprawiedliwości? Co z tym system jest nie tak? Co musiałoby się stać, żeby sąd skazał kogoś za znęcanie się nad zwierzętami na bezwzględne więzienie? Chyba nie chcę o tym myśleć. To, co ludzie potrafią robić zwierzętom jest makabryczne. Uważam, że nie jedna sprawa zasługiwała na wyrok bez zawieszenia. 

Świętochłowice: pies wyłowiony ze stawu Zacisze
Świętochłowice: pies wyłowiony ze stawu Zacisze
Świętochłowice: sprawczyni zabicia czworonoga
Świętochłowice: sprawczyni zabicia czworonoga

Zobacz także:

  1. Sadysta! Wyrzucił psa z balkonu. Sprawca został nagrany
  2. Wielka tragedia! Pies popularnego polskiego aktora został bestialsko otruty
  3. Pies ofiarą polowania, przeżył gehennę. Pomóżcie! Trzeba odebrać zwyrodnialcowi jeszcze 20 psów