Szkockie SPCA opiekowało się jeżykiem o imieniu Zepplin, który napuchł do 30 centymetrów w obwodzie, czyli wielkości piłki plażowej. Wszystko przez tak zwany “syndrom balonowy”. Wygląda to uroczo, ale niestety jest to efekt ciężkiego uszkodzenia ciałka. 

Znaleziony przez pracownika SPCA

Jeż został znaleziony przez pracownika szkockiego oddziału SPCA. Był to największy jeż, jaki trafił pod opiekę organizacji. Jego obwód wynosił niemal tyle, co piłki plażowej. Najprawdopodobniej napuchnięcie zwierzaka było efektem przebicia płuca i zatrzymania się powietrza pod skórą jeżyka.

Zepplin cierpiał z powodu “syndromu balonowego” – powiedział Colin Seddon, menedżer National Wildlife Rescue Center, dodając, że prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone przez samochód, czego efektem było przebite płuco i uwięzienie powietrza pod skórą, które powoli pompowało ciało zwierzaka.

Uratowany jeż spędził w klinice 253 dni

253 dni trwało leczenie zwierzaka. Przez cały czas przebywał pod opieką wykwalifikowanych osób, które stopniowo spuszczały zebrane w ciele jeża powietrze. Całe szczęście leczenie skończyło się sukcesem.

“Zepplin z powodzeniem w pełni odzyskał siły po swojej ciężkiej chorobie i został uwolniony podczas weekendu wielkanocnego wraz z innymi jeżami w rejonie Perthshire.” – dodał Seddon.

Czym jest syndrom balonowy?

Jest to rzadkie schorzenie występujące u jeży. Polega na tym, że pod skórą zwierzęcia zbiera się powietrze, pompując jego ciało – najczęściej jest to efekt urazu lub infekcji.

Brytyjskie Towarzystwo Ochrony Jeży mówi: “Nie ma jednego sposobu leczenia tego schorzenia. Powietrze można usunąć przez naciągnięcie lub zasysanie przez skórę na grzbiecie, należy podać także antybiotykową osłonę, inaczej można uszkodzić ścianę płuc lub klatki piersiowej. Ewentualnie można zrobić małą zewnętrzną ranę działającą jak zastawka. Nacięcia w skórze jeża pozwolą uwięzionemu powietrzu uciec, ale muszą one pozostać otwarte, dopóki płuca zwierzęcia nie zagoją się, aby zapobiec nawrotowi zespołu.”

Zobacz także:

  1. Zwyrodnialec strzela do zwierząt. Musimy go złapać
  2. Sceny, jak z horroru. W jej domu znaleziono blisko 200 martwych zwierząt
  3. Jak często kąpać psa? Odpowiedź na to i inne pytania