szelki dla psa

Szelki dla psa czy obroża? To pytanie zadają sobie coraz częściej opiekunowie czworonogów. Jednak co jest lepsze dla naszego pupila? Na spacerach z psiakami musimy pamiętać przede wszystkim o ich komforcie i zdrowiu. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie wasze wątpliwości. 

Spacer z psem – aktywność, z której korzystają wszyscy

Spacer z psem to niewątpliwie jedna z najbardziej ekscytujących aktywności nie tylko dla samego czworonoga, ale też dla jego opiekuna. Dla psiaka to nie tylko okazja do załatwienia swoich podstawowych potrzeb fizjologicznych. To także możliwość rozrywki poprzez zaznaczenie “swojego terenu”, eksploracji nieodkrytych dotąd miejsc, zabawy, a także – co może nie być oczywiste dla wszystkich – pogłębienia relacji z opiekunem.

Dlatego też, odpowiednie akcesoria dla psów przystosowane specjalnie do spacerów tj. szelki dla psa czy obroże, są bardzo ważne. Wybór właściwych produktów może nastręczyć ogromne problemy, jednak z pomocą przychodzą specjaliści!

Szelki dla psa, obroża dla psa – co wybrać?

Debata na temat co jest lepsze dla psa: szelki czy obroża, trwa nieprzerwanie od dobrych kilku lat. Odpowiedź na ten trapiący wszystkich opiekunów psów dylemat nie jest jednak prosta. Wszystko kręci się zazwyczaj wokół kilku czynników – naszych relacji z psem tj. jego posłuszeństwa na spacerach, wychowania, rozmiarów psiaka, a także samego punktu widzenia psa.

Głównym argumentem mogącym przekonać nas do zmiany obroży na szelki jest zdrowie naszego czworonoga. Dobrze dobrane szelki w przeciwieństwie do obroży nie grożą urazami mechanicznymi szyi psa wynikających z gwałtownych szarpnięć jakie zdarzają się podczas spacerów. Najbardziej niebezpieczne są urazy tchawicy i kręgosłupa w odcinku szyjnym, które mogą doprowadzić nawet do śmierci naszego pupila.

Badanie nt. szkodliwości obroży

Wątpliwości na temat szkodliwości tradycyjnych obroży mogą rozwiać wyniki badań, jakie przeprowadził w latach 90. ubiegłego wieku Anders Hallgren. Szwedzki ekspert i badacz psów zbadał 400 czworonogów, z których ponad połowa tj. 252, miała poważne urazy szyi. 78% psów, które zostały zakwalifikowane jako nadaktywne lub agresywne (które ciągną za smycz, co zmusza właściciela w pewnych przypadkach do szarpania obrożą) miały urazy kręgosłupa, głównie w odcinku szyjnym.

Ogromne niebezpieczeństwo w przypadku używania ciasno zaciśniętej obroży czyha również na rasy miniaturowe tj. chihuahua, maltańczyki i inne. Te rasy psów są narażone nie tylko na poważne urazy kręgosłupa, ale także na tzw. zapadanie tchawicy, co może prowadzić nawet do śmierci czworonoga.

Następną grupą psów, którym nie rekomenduje się obroży są tzw. rasy brachycefaliczne, czyli te z płaskimi pyskami (buldogi, mopsy itp.), u których bardzo często występują wady anatomiczne w budowie tchawicy, podniebienia czy krtani. Psy tych ras mają bardzo duże problemy z prawidłowym oddychaniem, co prowadzi do poważnego niedotlenienia organizmu. Dlatego też, w ich przypadku, używanie szelek jest wręcz wskazane dla ich dobra i zdrowia.

Odpowiadając więc wreszcie na pytanie co wybrać, szelki czy obrożę, można stwierdzić z czystym sumieniem, że dla większości psów najlepszym wyborem będą szelki.

Nie wszystkie szelki są dobre

Gdy już odpowiedzieliśmy sobie na podstawowe pytanie, musimy pochylić się nad wyborem odpowiednich szelek. Trzeba tutaj pamiętać, że większość dostępnych na rynku akcesoriów nie jest odpowiednia dla naszych psiaków. Zły dobór szelek może skutkować ograniczeniem swobody ruchu psa. To z kolei doprowadza do niefizjologicznych obciążeń i napięć w całym ciele naszego pupila.

Wybierając szelki dla naszego czworonoga musimy pamiętać o trzech głównych kryteriach tj. biomechanika psa, jego budowa, a także komfort naszego pupila.

Źle dobrane szelki mogą powodować miejscowe niedotlenienie i ból mięśni. Na największe niebezpieczeństwo w tym kontekście są narażone szczeniaki, które przez za ciasne szelki, mogą mieć zniekształcone stawy.

Szelki dla psa – które należy unikać?

Niestety większość dostępnych na rynku szelek bardzo źle wpływa na swobodę ruchu psów. Najpopularniejsze modele tj. szelki trójkątne czy szwedzkie, mimo że są wygodne w zakładaniu i zdejmowaniu, to bardzo źle wpływają na łopatki, klatkę piersiową i stawy ramienne czworonoga. Modele te uciskają te miejsca przy każdym wykroku.

Kolejnym typem szelek, które mogą być szkodliwe dla zdrowia psa, są tzw. szelki treningowe. W założeniu mają one pomóc w okiełznaniu czworonoga, który ciągnie smycz. Jednak w rzeczywistości przy ciągnięciu psa za smycz powodują, że głowa psa opada do dołu, a ucisk występuje pod pachami (co blokuje ruch psa zmuszając go do zaprzestania ciągnięcia). Szelki tego typu powodują u psa dyskomfort oraz uszkodzenia kręgosłupa i stawów ramiennych.

Możecie się zastanawiać, że przecież wiele psów nosi takie szelki i nie wydają się cierpieć, ani być niezadowolonymi. Negatywne objawy źle dobranych szelek nie pojawiają się od razu, zaczynają występować po długotrwałym używaniu, a wtedy może być już za późno.

Jakie szelki dla psa wybrać?

W opinii dosłownie wszystkich zoofizjoterapeutów, najlepszym rodzajem szelek dla psów są tzw. guardy. Są zbudowane z jednego paska na brzuchu i jednego na plecach, połączonymi “obręczami”. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych modeli, nacisk występuje nie na tkankach miękkich, ale na szkielecie psa. Dzięki temu nacisk jest równomiernie rozłożony, ucisk na szyję jest zmarginalizowany i nie ogranicza swobody ruchu kończyn przednich tzw. piersiowych (szczególnie ważne kryteria dla psów z płaskimi psami). Oprócz tego, ich budowa nie pozwala psom na wydostanie się z nich, co jest dodatkową zaletą głównie w przypadku psów lękliwych.

Jakie szelki dla szczeniaków?

Jeśli chodzi o szelki dla szczeniaków to tak jak wyżej, “guardy” są najlepszym wyborem. Trzeba jednak pamiętać, że szczenięta bardzo szybko rosną, dlatego też szelki dla psa należy regularnie dopasowywać do rozmiarów psiaka. Brak regulacji wymusi na szczeniaku przyjmowanie nienaturalnych pozycji, co doprowadzi w końcu do deformacji kręgosłupa.

Mimo wszystko nawet najlepszy model szelek “guardów” może być szkodliwy dla psa, jeśli został źle dobrany pod względem budowy jego ciała. Trzeba pamiętać, by pas na grzbiecie był wystarczająco długi i znajdował się u podstawy szyi. To samo tyczy się pierwszej “obręczy”. Z kolei druga “obręcz” winna znajdować się mniej więcej w połowie klatki piersiowej.

O czym trzeba jeszcze pamiętać?

  1. Wybierając szelki dla naszego psa, najlepiej wybierzmy te z możliwością regulacji – wszak każdemu czworonogowi może zdarzyć się schudnąć lub przytyć.
  2. Odpowiednia przestrzeń między ciałem psa a paskami szelek to mniej więcej grubość naszego palca.
  3. Każde szelki, bez względu na ich jakość i zapewnienia producenta, powinny być zdejmowane po spacerze.

Źródło: psy.pl

ZOBACZ TAKŻE: