sztuczne oddychanie u psa

Sztuczne oddychanie u psa może uratować psie życie. Nie jest niczym wyjątkowym, jest to zwykła umiejętność, której każdy psiarz może się nauczyć. Życzymy oczywiście, żeby nigdy nie musiała się nikomu z Was przydać, jednak jeśli już dojdzie do jakiejś tragedii – będziecie mieli szansę uratować Waszego pupila. 

Sztuczne oddychanie u psa: jak prawidłowo je przeprowadzić?

Sztuczne oddychanie u psa, a co za tym idzie, reanimacja nie jest wcale tak skomplikowana, jak może się wydawać. Musisz po prostu pamiętać o pewnych zasadach i kolejności przeprowadzania określonych czynności.

 • pozycja bezpieczna

Istotne jest, abyś przed rozpoczęciem sztucznego oddychania, ułożył zwierzę w pozycji bocznej bezpiecznej-na prawym boku i sprawdził, czy nie zalega mu nic w gardle. Jest to bardzo ważne, bo może uniemożliwiać oddychanie.

 • pociągnij psi język

Wyciągnij delikatnie psi język. Musi być to jednak w miarę stanowcze pociągnięcie. Czasem taki ruch przywraca oddychanie, poprzez wymuszenie. 

 • zamknij psi pysk

I upewnij się, że język jest bezpiecznie schowany między zębami.

 • zacznij wdmuchiwać powietrze

Powietrze wdmuchuj tylko przez nos. Możesz przyłożyć chusteczkę ze względów higienicznych – wdmuchuj powietrze ok. 5-6 razy. Głębokość oraz siłę wdechów dostosuj do wielkości psa. Im pies większy, tym głębsze wdechy. Podczas wdmuchiwania powietrza klatka piersiowa zwierzaka powinna się unosić.

 • wyczuwasz bicie serca

Jeśli po podjętej próbie wykonania sztucznego oddychania u psa, nadal nie wyczuwasz oddechu, lecz słyszysz bicie serca-ponownie wdmuchuj powietrze w nozdrza z częstotliwością około 1 wydechu na 3 sekundy. Bez przerywania tych czynności pies powinien zostać odwieziony do weterynarza.

Jak prawidłowo przeprowadzić reanimację u psa?

 • przyłóż ręce na wysokości serca

Przyłóż ręce dłoń na dłoń i połóż w okolicy serca. Dokładnie miejsce to znajduje się na klatce piersiowej, między 3. a 6. żebrem, tuż za lewym łokciem psa. W przypadku małego psa zamiast dłoni przyłóż 2 palce.

 • uciskaj 

Zacznij uciskać około 10-15 razy. Siła Twojego nacisku powinna być taka jakbyś chciał ugnieść klatkę piersiową psa mniej więcej o połowę jej głębokości.

 • dwukrotnie wdmuchnij powietrze przez nos w odstępie około 6 sekund

 • serce zwierzęcia nadal nie bije

Jeśli serce nadal nie bije, ponownie wykonaj masaż serca – około 10-15 ucisków na minutę (1 ucisk co 6 sekund) oraz dwa wydechy w nos i nie przerywając reanimacji, zawieź psa do kliniki.
 • proces powtarzamy do momentu, gdy psu zacznie bić serce lub gdy nadejdzie pomoc weterynaryjna.

Sztuczne oddychanie u psa ratuje życie

Przekonała się o tym pewna kobieta, która poszła ze swoim ukochanym psem rasy bokser na szkolenie z posłuszeństwa. Niespodziewanie przestał oddychać. Właścicielka wpadła w panikę i nie wiedziała, co robić. Szczęśliwie reanimacją zajął się trener prowadzący zajęcia. To właśnie dzięki niemu jej ukochana sunia przeżyła. Ron został okrzyknięty bohaterem zarówno przez swoich uczniów, jak i przez internautów-wideo trafiło bowiem do internetu i zebrało szereg udostępnień. 

Zobacz także:

 1. Mały bohater! Jamnik uratował przed śmiercią swojego przyjaciela
 2. Uratował psa podczas misji w Iraku. Nagranie z ich pierwszego spotkania w USA doprowadza do płaczu
 3. Chłopczyk zaczął tonąć w basenie. Dzielny pies rzucił mu się na ratunek