Szwajcarscy naukowcy przeprowadzili eksperyment na psach, który wielu właścicieli czworonogów bardzo zaskoczy, a jednocześnie zasmuci – psy kłamią. Badanie udowodniło, że psy nie są takie szczere, jak nam się wydaje. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym “Animal Cognition”. 

Psy kłamią, oszukują i manipulują nami

Niestety badanie może rozczarować fanów psich milusińskich. Mówi się, że miłość zwierzęcia jest bezwarunkowa i szczera. Jednak wyniki badań szwajcarskich naukowców mówią co innego. Psiaki potrafią nas okłamywać, oszukiwać i manipulować nami, żeby osiągnąć obrany cel.

Jak przebiegał eksperyment na psach?

Psią zdolność do kłamstwa potwierdziło ciekawe doświadczenie. Wzięło w nim udział 27 psów w wieku od 1,5 roku do 14 lat i dwoje opiekunów, z których jeden hojnie nagradzał przysmakami za wykonanie polecenia, drugi przeciwnie – pokazywał psu nagrodę i chował ją do kieszeni.

Przez naukowców zostały następnie przygotowane trzy pudełka – w jednym kiełbaski, w kolejnym herbatniki, a ostatnie było puste – i nauczyli psy, jak doprowadzić opiekunów do jedzenia. Na komendę “pokaż jedzenie” zwierzaki miały podejść do konkretnego pudełka. Co się okazało podczas przeprowadzania badania? Większość psów bardzo szybko dostosowało swój wybór do postawy opiekuna. Tego, który nie nagradzał smakołykami prowadziły zwykle do pustego pudełka, wiedząc, że i tak nic nie dostaną. Za to “hojnej” osobie najczęściej wskazywały pudełko z kiełbaskami.

O czym to świadczy?

Naukowcy i behawioryści podkreślają, że wynik tego eksperymentu nie powinien być traktowany, jako dowód na to, że psy kłamią regularnie. Nie jest to kwestia uczciwości lub nieuczciwości czworonoga, świadczy to jedynie o inteligencji psa.

Psie głowy prawidłowo wydedukowały, że nie warto wskazywać opiekunowi pudełka ze smakołykami, ponieważ i tak zapewne nic od niego nie dostaną. Ten sposób myślenia dowodzi, że psy rozumują w sposób logiczny.

Zobacz także:

  1. Służby alarmują! Gdy zobaczysz te robaki, UCIEKAJ razem z psem
  2. Larwy much zjadały go żywcem, a on i tak pilnował firmy
  3. Pękniesz ze śmiechu! Tak wyglądałyby SMS-y od psów [VIDEO]