szwecja

Szwecja, inaczej Królestwo Szwecji. Państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku, graniczy z Finlandią, Norwegią i Danią. Państwo zalicza się do monarchii konstytucyjnej, jednak nie posiada jednolitej konstytucji-w jej skład wchodzi kilka odrębnych dokumentów prawnych. 

Szwecja: eutanazja dzikich kotów

Szwecja. Lokalne media poinformowały o obecnie bardzo głośnej i mocno kontrowersyjnej sprawie. Postanowiono, że zostaną wyłapane wszystkie bezpańskie koty i uśpione. Miasto Norbotten zatrudniło w tym celu specjalistyczną firmę, która miała podjąć się tego czynu. Zadanie zostało wykonane, a kosztami został obciążony pewien mieszkaniec. 

Co się właściwie wydarzyło?

Niecałe pięć lat temu, mieszkaniec Norbotten zaczął dokarmiać bezpańską kotkę. Zaprzyjaźnił się z nią do tego stopnia, że przygarnął ją do swojego domu. Kocia przyjaciółka zaszła w ciąże i urodziła potomstwo. Mężczyzna nadal się nimi zajmował, jednak nie był w stanie podołać finansowo i nie mógł zapewnić zwierzętom zabiegu sterylizacji/kastracji. Kocięta były poza tym na wpół dzikie i zdecydowaną większość czasu spędzały na dworze. Rachunek za wyłapanie i zabicie kotów opiewał na kwotę 241 tys. koron, co w przeliczeniu daje 100 tysięcy złotych. 

Szwecja: staruszek ma gigantyczny dług

90-latek nie zapłacił wystawionego rachunku, ze względu na brak funduszy. Poza tym nikt nie poinformował go o zarządzonej odgórnie akcji wyłapania i uśpienia jego małych podopiecznych. Przyjaciel staruszka wyjaśnił dziennikarzom, że starszy mężczyzna cierpi od paru lat na demencję starczą i ma problemy z pamięcią. Z powodu choroby nie był w stanie zrozumieć sytuacji ani pamiętać o zapłaceniu rachunku. 

Przedstawiciele firmy zapewniają natomiast, że kilkakrotnie wysyłali pracowników działu windykacji do staruszka. Po licznych protestach bliskich starszego mężczyzny, władze miasta postanowiły, chociaż w połowie opłacić dług, a drugą połowę zostawiły 90-latkowi. 

Czy Szwecja morduje dzikie zwierzęta?

Podróżujący turyści do Szwecji zachwycają się otaczającymi ich krajobrazami i podejściem tego pięknego kraju do opieki nad zwierzętami. Nie spotkałam się jeszcze, by ktoś, kto mieszkał lub był tam przez chwilę, wypowiedział się źle na ten temat. Zdaniem większości, warunki dla zwierzaków są tam wręcz idealne, a mnóstwo krajów mogłoby brać przykład. Chipowanie zwierząt wychodzących jest obowiązkowe, dzięki czemu w momencie zgubienia istnieje pewność, że zwierzę się odnajdzie. Szwedzkie ulice słyną też z braku bądź bardzo rzadkiego występowania dzikich i bezpańskich zwierząt. 

Szwecja: zdjęcie poglądowe
Szwecja: zdjęcie poglądowe

Zobacz także:

  1. Sadysta wyrzucił szczeniaki na śmietnik, nie przeżyły. Odebrano mu także inne psy
  2. Poszli na spacer z psem. Czworonóg poznał i przygarnął niezwykłego przyjaciela
  3. Niesamowite nagranie! Właścicielka uratowała psa, który zaczął tonąć we wzburzonym oceanie