Psy

Objawy tęsknoty u psa

 

tęsknota u psa

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że pies ma intensywne spojrzenie, które aż prosi się, aby na niego spojrzeć, to nie jesteś sam. Psy są znane z okazywania tęsknoty i innych oznak przywiązania, zwłaszcza szczenięcych oczu. Niemal niemożliwe jest oparcie się tęsknemu spojrzeniu szczeniaka, ale istnieje różnica między spojrzeniem pełnym miłości a spojrzeniem agresywnym. Chociaż większość psów nie lubi przedłużającego się kontaktu wzrokowego, należy pamiętać, że przedłużający się kontakt wzrokowy sprzyja budowaniu więzi między wami i uwalnia hormon więzi – oksytocynę. Niektóre rasy są naturalnie bardziej skłonne do nawiązywania kontaktu wzrokowego ze swoimi właścicielami niż inne.

Samotność rodzi tęsknotę u psa

W przeciwieństwie do ludzi, psy mają silny związek z samotnością. W rzeczywistości udowodniono, że 80% właścicieli psów czuje się mniej samotnych po nabyciu zwierzęcia, a poprawa ta jest jeszcze większa, gdy pies pochodzi z innej rasy. Psy są znane z tego, że zachęcają swoich właścicieli do rozmowy i nawiązują z nimi kontakt emocjonalny, co pomaga zmniejszyć poczucie samotności. Nie oznacza to jednak, że wszystkie psy pomogą Ci poczuć się mniej samotnym.

Innym skutkiem izolacji dla poczucia czasu jest to, że może ona zaburzyć Twoje poczucie czasu. Ludzie, którzy żyją pod ziemią, donoszą, że czują się tak, jakby czas nie był spójny. Na przykład francuski geolog Michel Siffre, który został wysłany na dwutygodniową ekspedycję w celu zbadania podziemnego lodowca, został tam na dwa miesiące. Przestał nosić zegarek i zachowywał się bardziej jak zwierzę, budząc się co kilka minut i licząc do minuty, ale po powrocie na powierzchnię potrzebował tylko pięciu minut, aby policzyć do 120 sekund.

Oprócz tego istnieją inne oznaki samotności, które różnią się w zależności od rasy psa i środowiska, w którym żyje. Pies może wykazywać oznaki poprzez przyczepianie się do członków rodziny do czasu powrotu właściciela. Wykorzystanie zapachu do określenia, kiedy nadszedł czas powrotu do domu, może pomóc w rozpoznaniu oznak tęsknoty u psów. Kiedy już rozpoznasz te oznaki, możesz pomóc swojemu psu poradzić sobie z samotnością. Pamiętaj jednak, że nie ma powodu do paniki. Najlepszym sposobem na to, aby pies nie tęsknił za towarzystwem, jest poświęcenie mu uwagi, której potrzebuje.

Kontakt wzrokowy jest oznaką przywiązania

Chociaż kontakt wzrokowy między psem a człowiekiem nie jest dla psów naturalny, uczą się one, że bezpośredni kontakt z człowiekiem sygnalizuje uwagę lub jedzenie. Psy potrafią śledzić ruchy oczu człowieka i wyczuwają nasze intencje. Często łagodne spojrzenie oznacza, że pies chce zwrócić na siebie uwagę. Jeśli Twój pies nie czuje się komfortowo w kontakcie wzrokowym, być może nie jest jeszcze gotowy na okazywanie uczuć. Zamiast tego może starać się nawiązać z Tobą więź.

Badania wykazały, że kontakt wzrokowy między psem a człowiekiem wyzwala uwalnianie hormonu oksytocyny, który jest prekursorem uczuć miłości i przywiązania. U psów po nawiązaniu kontaktu wzrokowego z człowiekiem poziom oksytocyny wzrasta o 130%. Wydzielanie tego hormonu ułatwia nawiązanie kontaktu zarówno człowiekowi, jak i zwierzęciu. Dlatego właśnie kontakt wzrokowy jest ważną częścią więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

Psy nie są w stanie wyrazić swoich uczuć werbalnie, ale sam akt patrzenia na drugiego psa jest silnym znakiem miłości i zaufania. Psy wykorzystują kontakt wzrokowy jako formę wyrażania siebie, co zwiększa poziom oksytocyny, hormonu stymulującego uczucia przywiązania i zaufania. Ponadto pomaga to psu rozwijać zaufanie i lojalność w stosunku do człowieka.

Psy okazują uczucie na różne sposoby, od opierania się o Ciebie po noszenie Twoich rzeczy. Psy wyrażają swoje emocje również poprzez mimikę twarzy, która może być subtelna lub jawna. Oto 10 sposobów na sprawdzenie, czy pies Cię kocha:

Kontakt wzrokowy jest oznaką przywiązania między psem a jego właścicielem. Jest to prosty sposób na komunikację z psem. Pies nie potrafi mówić, ale kontakt wzrokowy między Tobą a psem pozwala mu się z Tobą porozumieć. Jeśli pies nie czuje się na tyle pewnie, aby wpatrywać się w Ciebie, spróbuj go zwabić, oferując mu smakołyk. Jeśli Twój pies czuje się nieswojo, możesz nagrodzić go smakołykami lub pochwałą po nawiązaniu z nim kontaktu wzrokowego.

Psy nawiązują kontakt wzrokowy z ludźmi przez cały dzień. Jest to doskonały sposób na nawiązanie więzi z psem, a także na poinformowanie Cię, jak się czuje. Podobnie jak w przypadku ludzi, kontakt wzrokowy z psem nie zawsze jest przyjazny, a wiele psów odwraca wzrok, jeśli ktoś zwróci się do nich z pytaniem w oczy. Chociaż kontakt wzrokowy nie jest konfrontacyjny, może wskazywać na zbliżającą się agresję. Najlepszym sposobem na nawiązanie kontaktu wzrokowego jest ćwiczenie go z psem.

Poznanie u psów

Choć wyniki badania są interesujące, prawdziwym pytaniem jest, jak psy myślą. Istnieje wiele teorii na temat psiego poznania, w tym pogląd, że psy naśladują ludzkie zachowanie. Możliwe jest jednak, że psy są w stanie nauczyć się nowych nazw obiektów poprzez wykluczenie. Wyniki badań są obiecujące i naukowcy mają nadzieję, że pomogą ludziom dowiedzieć się więcej o sposobie myślenia psów. Pomogą nam również lepiej zrozumieć głębokie więzi, jakie łączą ludzi z ich zwierzętami domowymi.

Dysfunkcja poznawcza psów jest zaburzeniem postępującym. Często charakteryzują się szerokim zakresem objawów behawioralnych, a ich nasilenie pogarsza się wraz z wiekiem psa. Tempo pojawiania się poszczególnych objawów jest różne u różnych psów, ale istnieje pewien ogólny schemat, który można rozpoznać. Po wystąpieniu objawów pies będzie prawdopodobnie wymagał specjalistycznego leczenia. Wzbogacenie behawioralne i dieta zawierająca antyoksydanty mogą pomóc w poprawie funkcji poznawczych u starszych psów.

Naukowcy zajmujący się psami uważają, że psy są w stanie zrozumieć ludzkie emocje i związane z nimi tęsknoty. Według dr Briana Hare’a, oczy psa są sposobem na przytulenie się do właściciela. Machanie ogonem oznacza, że szczeniak jest szczęśliwy. Psy również przyciskają się do właściciela lub kładą się na nim, aby pokazać, że go kochają i troszczą się o niego. W miarę postępu badań pojawi się coraz więcej dowodów, które pomogą nam zrozumieć, w jaki sposób psy odbierają emocje ludzi.

Ostatnie postępy w medycynie przyczyniły się do wydłużenia życia psów domowych. Chociaż jest to dobra wiadomość dla większości właścicieli zwierząt, wydłużenie życia ma swoje wady. Na przykład, starzenie się może powodować problemy behawioralne, które mogą być poważniejsze niż te, z którymi borykają się ludzie. Oprócz problemów fizycznych związanych z wiekiem, u zwierząt domowych mogą wystąpić zaburzenia funkcji poznawczych, podobne do choroby Alzheimera u ludzi. Zaburzenia funkcji poznawczych u psów dotyczą około 30 milionów psów-seniorów w Stanach Zjednoczonych.

W badaniu zdolności psów do rozpoznawania ludzkich twarzy Huber i wsp. (2013) testowali zdolność psów do rozróżniania znajomych i nieznanych ludzkich twarzy. Jednak w przeciwieństwie do ludzkich twarzy, zdolność psów do rozróżniania znajomych twarzy jest lepsza niż wynikałoby to z badań nad identyfikacją ludzkich twarzy. Psy przypominają sobie również twarz opiekuna, gdy są im prezentowane te same bodźce wzrokowe i słuchowe. Może to wyjaśniać różnice między tęsknotą ludzi i psów.

Język miłości psów

Poznanie języka miłości psa może pomóc Ci stworzyć bliższą więź z pupilem. Rozumiejąc preferencje swojego pupila, możesz poprawić wasze relacje i ograniczyć wszelkie niepożądane zachowania. Na przykład, jeśli Twój pies lubi być głaskany, możesz dać mu zabawkę, a nawet pluszowego zwierzaka. Jeśli wolisz dawać prezenty, możesz spróbować wytrenować psa, aby lubił takie zajęcia jak posłuszeństwo czy praca z zapachem. Poznanie języka miłości psa może również pomóc w dostosowaniu programów szkolenia i nagradzania do jego potrzeb.

Wielu ludzi uważa, że dotyk fizyczny jest oznaką przywiązania. Jednak większość psów ma inne preferencje. Mogą okazywać czułość, kiedy ocierają się o Ciebie głową lub liżą Cię po policzku. Inne psy mogą jednak reagować na dotyk fizyczny jedynie wtulając się w kolana swoich właścicieli. Ten rodzaj fizycznego przywiązania sprawia, że pies czuje się ciepło i przytulnie, i może być świetnym sposobem na nawiązanie więzi z psem.

Działania usługowe to kolejna forma ekspresji, którą psy wykorzystują do wyrażania swoich uczuć. Zachowania te mogą obejmować wszystko, od długich spacerów po delikatny masaż. Często pies wykazuje zachowania służebne, takie jak pomoc w sprzątaniu domu lub pomoc w opiece nad dziećmi. Inne oznaki zachowania przywiązania to lizanie, pilnowanie i zabawa. Wypróbowanie różnych form ekspresji pomoże Ci poznać język miłości Twojego psa.

Psy, które mają ten język miłości, pozytywnie reagują również na słowa afirmacji. Spróbuj częściej mówić do swojego psa. Poza tym, że będziesz bardziej czuły i kochający dla swojego pupila, Twoje słowa będą miały duży wpływ na zapewnienie szczęśliwego i zdrowego związku. Twój pies może szczekać, kiedy wracasz do domu lub skomleć, kiedy dajesz mu pieszczoty. Może się nawet okazać, że będzie chodził za Tobą po domu i razem z Tobą do łazienki!

 

string(15) "sidebar_layouts" 1