Świątynia Tygrysów Tiger Tample

Świątynia Tygrysów Tiger Tample w Tajlandii. Czy nie marzyłeś o tym, żeby znaleźć się wśród tygrysów? Nie chciałeś przytulić małego tygrysiątka? To miejsce przez wiele lat było uznawane za raj dla tych zwierząt. Niestety dwa lata temu na światło dzienne wypłynęły kontrowersyjne i brutalne fakty na temat tego miejsca. 

Tiger Tample – Świątynia Tygrysów w Tajlandii. Czym jest?

Jest to swoiste sanktuarium tygrysów prowadzone przez klasztor Wat Pa Luangta Bua Yannasampanno. Ta atrakcja turystyczna zyskała sławę na całym świecie. Wszystko przez to, że w tym miejscu można dotykać, karmić, kąpać czy wyprowadzać na spacer dzikie koty. Pamiątkami z tego miejsca mają być zdjęcia, które można robić na terenie Tiger Tample. Roczne dochody klasztoru dzięki prowadzeniu Świątyni Tygrysów dochodzą do trzech milionów dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje zawrotną kwotę 12 milionów. 

Jednak organizacje zajmujące się ochroną środowiska i byli pracownicy świątyni od dawna oskarżają mnichów o trzymanie kotów w ciasnych klatkach, nieodpowiednie karmienie i fizyczne znęcanie się nad zwierzętami. Krytycy zarzucają też mnichom handel zagrożonymi gatunkami i naruszanie tajlandzkich praw dotyczących ochrony dzikiej przyrody oraz przepisów w ramach umowy międzynarodowej. 

Prawda o Tiger Tample jest bardzo brutalna i okrutna

W 2016 roku specjalne służby zrobiły nalot na tygrysią świątynię. Wtedy też światło dzienne ujrzały straszliwe fakty oraz rzeczy, które robiono zwierzętom na terenie tego miejsca. Zresztą klasztor z zarzutami o znęcanie się nad tygrysami oraz nielegalny handel nimi zmaga się od kilkunastu lat. Podczas interwencji służb w trybie natychmiastowym zostało zakonnikom odebranych 137 zwierząt. Do sprawy włączył się także Departament Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody i Ochrony Roślin. W akcji odebrania zwierząt uczestniczyło ponad 500 osób. National Geographic także stworzyło w tym samym czasie raport, w którym osoba z wewnątrz twierdziła, że zostały brutalnie zabite 3 tygrysy. 

Niestety po interwencji na jaw wyszły naprawdę brutalne fakty. Departament obecny w Tiger Tample dokonał makabrycznego odkrycia. Wewnątrz dużej lodówki przemysłowej znaleziono 40 ciał tygrysiątek, liczących od jednego do 7 dni. Zdaniem wicedyrektora instytucji, zwierzęta nie żyły najwyżej od dwóch dni. 

Narodziny i zgony tygrysów powinny być zgłaszane urzędnikom, jednak od wielu miesięcy żadne tygrysiątka nie zostały zgłoszone ani widziane na terenie świątyni – mówi Tuenjai Nuchdumrong, który stoi na czele biura ochrony w Departamencie Ochrony Dzikiej Przyrody. Nuchdumrong dodaje, że mnisi ze świątyni potajemnie zajmowali się rozrodem tygrysów, co w Tajlandii jest zabronione. 

Mnisi prowadzili nielegalny handel tygrysami

W tamtym czasie został też aresztowany opat zakonu, mnich Jakkrit Apisuthipangsakul. W jego samochodzie zostały znalezione tygrysie skóry, zęby oraz amulety z fragmentami futra. 

Wiele osób zostało oskarżonych o nielegalny rozród tygrysów, który w Tajlandii musi być zgłaszany i rejestrowany wg. zasad Departamentu Ochrony Przyrody. Oskarżeni usłyszeli także zarzuty za nielegalny handel dzikimi i chronionymi zwierzętami oraz znęcanie się nad tygrysami i doprowadzenie do ich śmierci. 

Zooturystyka jest zła

Zooturystyka niestety kwitnie. W Grecji na wyspie Santorini przez lenistwo ludzi lub brak świadomości cierpią osły, które wwożą turystów na górę. W naszej rodzimej Polsce niezwykle cierpią konie, które są nadmiernie eksploatowane, m.in. nad Morskim Okiem czy na krakowskim Rynku. Powinniśmy odpowiedzialnie dobierać atrakcje, niezależnie czy jesteśmy w Polsce, czy za granicą. 

Mamy też nadzieję, że po tym artykule, nigdy nie będziesz chciał wybrać się do Świątyni Tygrysów Tiger Tample. Naszym zdaniem dzikie zwierzęta powinny żyć na wolności. Jedynie kiedy ich stan zdrowia na to nie pozwala, powinny trafiać do prawdziwych sanktuariów lub rezerwatów. Po wyleczeniu powinien taki zwierzak wrócić do swojego naturalnego środowiska. 

Jeśli uważasz ten tekst za wartościowy, podaj go dalej. Powinniśmy uświadamiać, jak największą liczbę ludzi. 

tiger tample
Skóry znalezione w aucie mnicha
tiger tample
Znalezione nieżywe tygrysiątka w formalinie w słoikach

Świątynia Tygrysów Tiger Tample

Zobacz także:

  1. Ślubny zwyczaj zabija bezbronne zwierzęta. Nikt o tym głośno nie mówi
  2. Dzikie zwierzę umierało z głodu na oczach ludzi. Widząc nagranie, popłaczesz się
  3. Sadysta morduje zwierzęta we Wrocławiu. Wyznaczono nagrodę, szukamy sprawcy