tonący pies

Tonący pies jest w sumie rzadkością. Czworonogi zazwyczaj są genialnymi pływakami, jednak nawet najbardziej wyćwiczony pływak może dostać skurczu lub nagle wpaść na głęboką wodę. Wtedy może zacząć się topić. Tak też było w przypadku tego psiaka. Całe szczęście jeden ze świadków zaryzykował i zrobiła dla psiaka coś niewyobrażalnego. 

Tonący pies: co robić?

Kiedy spotkasz tonącego psa, to nie odwracaj od niego wzroku i nie udawaj, że go nie widzisz. Pomyśl raczej o tym, co możesz zrobić, by mu pomóc. Jeśli wybierasz się na jakiś wyjazd w rejony, gdzie jest sporo zbiorników wodnych,a Twój pupil biega nieraz bez smyczy i uwielbia się taplać w wodzie, to zaopatrz się w odpowiednią wiedzę, która podpowie Ci jak w razie czego pomóc zwierzakowi. 

Pierwsza pomoc dla tonącego psa

Jeśli Twój pupil zacznie się topić, musisz jak najszybciej wyciągnąć go na brzeg. Niestety samo wyciągnięcie psa z wody może nie pomóc, zwłaszcza jeśli zwierzak jest nieprzytomny, bądź nie oddycha. Wymienimy teraz kilka sytuacji, mogących Was naprowadzić na to, jak prawidłowo udzielić pomocy:

  • jeśli Twój pies po wyciągnięciu z wody jest nadal przytomny, ale utyka, bądź się przewraca. Należy owinąć go ręcznikiem. Nie można dopuścić do zbytniego obniżenia temperatury. Trzeba również zadbać o to, by kark i kręgosłup zostały usztywnione. Możesz dzięki temu zapobiec urazom kręgów. Jeśli już musisz psa przenieść, to użyj do tego sztywnej deski.

  • jeśli po wyjęciu z wody, okazuje się że pies nie oddycha, powinieneś położyć go na prawym boku. Następnie trzeba wykonać kilka uciśnięć klatki piersiowej, aby pozbyć się wody z płuc. Należy sprawdzić czy bije serce. Jeśli wyczuwalny jest puls, a pies nadal nie oddycha można spróbować sztucznego oddychania. Ważne, abyś pamiętał że powietrza nie wdmuchujemy w gardło, lecz w nos. Zanim to zrobisz, trzeba schować psi język między zębami. Zapobiegnie to ewentualnemu odgryzieniu języka. Siła dmuchnięcia jest zależna od wielkości psa. Nie ma tutaj jakiś konkretnych wytycznych. 

  • jeśli pies nadal nie oddycha, należy zastosować masaż serca. Kładziemy ręce (płasko jedna na drugiej) na klatce piersiowej psa i zaczynamy ją krótkimi ruchami uciskać (jedno, dwa uciśnięcia). Następnie do piętnastu razach dmuchamy powietrzem w nos czworonoga, potem kolejne uciski. Czynność powtarzamy do czasu, aż zwierzak odzyska przytomność/puls lub póki nie zjawi się fachowa pomoc medyczna. Przeprowadzenie opisanych czynności zaleca doktor Stefanie Schwarz, weterynarz, absolwentka kilku uczelni, wykładowca, autorka kilku książek.

Ważną sprawą jest również zachowanie względnego spokoju. Panika jeszcze nikomu nie pomogła, a może naprawdę zaszkodzić. 

Tonący pies: akcja ratunkowa w Alabamie

Al Trovigner uważany jest przez wielu mieszkańców Alabamy za bohatera. Mężczyzna upiera się jednak, że zrobił to co musiał i co było dla niego oczywiste. Ponoć działał w pełni odruchowo. Co takiego zrobił? Jego pies River niecierpliwił się i nie mógł doczekać, kiedy wreszcie będzie mógł popływać-postanowił zeskoczyć. Kiedy tylko psiak wskoczył do wody, smycz nie wytrzymała i pękła. Sunia była przerażona i ledwo utrzymywała głowę nad powierzchnią wody. Trovigner postanowił działać. Nie zastanawiał się długo nad tym, co powinien zrobić. Po prostu wskoczył za przyjacielem. Jak sam przyznaje, pływanie z psem nie należało do najprostszych. Do ostatniej chwili nie miał też pewności, czy będzie w stanie się uratować. 

Szczęśliwie River się uspokoiła i przyjęła zaoferowaną pomoc. Sprawiło to, że Al poczuł się pewniejszy i również spokojniejszy. Oboje oczywiście przeżyli. 

Zobacz także:

  1. Jaguar atakuje małego psa. Koniec historii jednak bardzo zaskakuje
  2. Wybrali się na ryby. Zwierzaki, które wyłowili jednak rybami nie były
  3. Tygrysica w ZOO urodziła martwego malucha. Wtedy wydarzył się cud