Psy

Tosa Inu – pies samurajski

 

Tosa inu pies samurajski Poznaj wygląd i charakter Japończyka

Psy Tosa nie robią dużo hałasu, a to częściowo z powodu zasad walk psów w Japonii, które wymagają spokojnego otoczenia i cichych walk. Rasa ta nauczyła się walczyć, nie robiąc przy tym wiele hałasu, a wysoki próg bólu pozwolił jej wykształcić niezwykle łagodne usposobienie.

Podstawowe informacje

W Japonii Tosa Inu jest bardzo szanowaną rasą, uważaną za równą zapaśnikom sumo. Wykorzystywane są zarówno jako psy stróżujące, jak i do towarzystwa i znane są ze swojej lojalności. Jednak pomimo swojej reputacji, psy tej rasy mają również pewne problemy z zachowaniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Tosa Inu i jego cechach. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych faktów na temat tej rasy.

Tosa Inu został wyhodowany w Japonii w XIX wieku na wyspie Shikoku. Po sukcesie sportu walki psów Sumo, jego nazwa została nadana również wyhodowanej rasie psów. Było to wielkie dobrodziejstwo dla kibiców, którzy mogli liczyć na to, że Tosa Inu odniesie zwycięstwo w walce psów. Używano ich jako psów stróżujących w walkach psów według zasad sumo, które zostały przywrócone w 1853 r. przez amerykańskiego komodora Matthew Perry’ego.

Psy Tosa Inu wymagają dużo ruchu i nie powinny być trzymane w mieszkaniu. Wymagają godziny lub więcej energicznych ćwiczeń każdego dnia. Rasa Tosa Inu potrzebuje dużo przestrzeni i musi być prowadzona przez wyszkolonego przewodnika. Oprócz codziennych spacerów ważne jest, aby wyprowadzać psa na smyczy i szkolić go do pokonywania serii torów zręcznościowych. Należy pamiętać, że Tosa Inu nie powinien być spuszczany z wysokiego ogrodzenia.

Tosa Inu jest dużym, muskularnym psem o długiej szyi i mocnym kręgosłupie. Jego głowa jest szeroka, a kufa duża. Uszy są osadzone wysoko i osadzone wysoko. Małe, ciemne oczy Tosy są wyraźnie przyciągające wzrok. Sierść Tosy jest zwykle czarna i matowa, z lekkim rudym zabarwieniem.

Jak wygląda Tosa Inu?

Jak wygląda Tosa Inu? to pytanie, które może być mylące dla osób dopiero poznających tę rasę. Tosa Inu wyglądają jak małe psy, ale w rzeczywistości są duże, więc można się zastanawiać, czy dobrze radzą sobie z dziećmi. Chociaż rasa ta jest znana z łagodnego charakteru, może również stać się agresywna. Dlatego najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka pogryzienia dziecka lub obcej osoby przez Twojego Tosa Inu jest jak najszybsza socjalizacja z innymi psami i ludźmi.

Tosa Inu jest rasą hybrydową, łączącą w sobie cechy Bull Terriera, Old English Bulldoga i German Pointera. Rasy te zostały wprowadzone do rasy Tosa Inu na początku XX wieku, kiedy to wiele osób obawiało się Tosy. W niektórych krajach zakazano nawet posiadania Tosa Inu ze względu na ich związek z walkami psów. Grupy broniące praw zwierząt pracują nad zmianą publicznego postrzegania Tosa Inu i mają nadzieję, że uda im się pozbyć wizerunku „potwora”, jaki wielu ludzi ma na temat tej rasy.

Tosa Inu ma szeroką głowę, która przypomina głowę mastifa. Ma duże uszy i kwadratowy pysk, przez co sprawia wrażenie psa onieśmielającego. Tosa Inu mają za sobą historię walk psów i powinny być trzymane w solidnym ogrodzeniu. Mimo że w Japonii zakazano walk psów w niektórych regionach, gang Yakuza zdołał utrzymać je przy życiu.

Jak wygląda Tosa Inu? Ta rasa psów jest silnie umięśniona. Głowa jest wysoko osadzona, a oczy są małe i ciemne. Ogon jest długi i zwęża się ku końcowi, w stanie rozluźnionym sięga do stawów skokowych. Sierść jest twarda i gęsta, mogą występować na niej małe białe znaczenia. Maska twarzowa jest czarna. Te cechy sprawiają, że jest to doskonały wybór na zwierzę rodzinne.

Tosa inu – charakter psa

Tosa Inu to mała, ale bardzo muskularna rasa psów, która powstała w Japonii jako pies samurajski. Wyhodowano ją z myślą o dużych rozmiarach i zwinności, a jednocześnie nieustraszoności i ciszy. Współczesny samiec Tosa może ważyć od 83 do 200 funtów. Psy tej rasy powinny być trzymane przez dwóch przewodników, jednego do szkolenia, a drugiego do ochrony. Jego głowa jest duża i szeroka, a kufa średniej długości i gruba.

Tosa Inu ma krótką, gęstą sierść przylegającą do ciała. Jego sierść jest szorstka i gęsta w dotyku, a jej kolor jest jasny. W zimie zmienia kolor na czarny, a w lecie na biały. Uszy Tosa Inu są średnie lub duże i opadają po obu stronach głowy. Mają również długą, mocną szyję i są znane z okrutnego charakteru.

Tosa Inu został nazwany „psim odpowiednikiem” zapaśników sumo. W epoce samurajów wiele klanów wojowników utrzymywało silne więzi z Tosa Inu. Kiedy walki psów i hodowla psów ważących ponad 150 funtów stały się nielegalne, Tosa Inu bardzo ucierpiały. Rasa przetrwała dzięki temu, że została przemycona na Hokkaido i uratowana przed wyginięciem.

Oprócz lojalności Tosa Inu ma silną, ochronną naturę. Chociaż toleruje dziecięce figle i odciski uszu, może stać się agresywny w stosunku do obcych. Jednak mimo swojej ochronnej postawy Tosa Inu jest w gruncie rzeczy kochającym i czułym psem. Jest to jeden z głównych powodów, dla których psy te są tak uwielbiane.

Czy psy Tosa Inu są obciążone chorobami?

Psy Tosa Inu mają opinię bardzo dużych, ale w rzeczywistości są dość spokojne i łatwo się poruszają. Są również bardzo figlarne i otwarte w stosunku do swoich właścicieli, ale mogą być powściągliwe w stosunku do obcych. Tosie najlepiej nadają się dla osób z dużym doświadczeniem i cierpliwością, które potrafią je odpowiednio socjalizować. Mogą być również bardzo wymagające pod względem szkolenia i ćwiczeń, potrzebują dużo czasu i uwagi, aby stać się posłuszne i towarzyskie.

Psy rasy Tosa Inu nie są zazwyczaj obciążone chorobami, ale niektóre z nich cierpią na pewne problemy zdrowotne. Dysplazja stawów łokciowych i biodrowych może zagrażać życiu i wymaga operacji. Jeśli podejrzewasz, że Twój Tosa cierpi na któreś z tych schorzeń, konieczne jest wykonanie prostego zdjęcia rentgenowskiego, aby wykluczyć poważniejsze problemy. Podczas badania radiologicznego można również ustalić, czy pies powinien zostać poddany operacji chirurgicznej w celu usunięcia problemu.

Pomimo że Tosa może różnić się wielkością, Tosa japońskiej hodowli jest zazwyczaj o połowę mniejszy niż Tosa hodowany poza Japonią. Ich wielkość waha się od 36 do 60 kilogramów, czyli od 80 do 135 funtów. Hodowcy spoza Japonii dążą do osiągnięcia wagi od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu i pół kilograma lub stu pięćdziesięciu funtów. Psy te mają od 62 do 82 centymetrów wysokości w kłębie i mogą ważyć nawet 91 kilogramów.

Tosy mają szeroką głowę z pomarszczonymi brwiami i kwadratowymi kufami. Mają również cienkie, wysoko osadzone uszy. Ich szyje są muskularne, a sierść krótka i gładka. Występują w kolorze czarnym, pręgowanym, rudym i płowym. Mają białe znaki na łapach i długie, zwężające się ku dołowi ogony. Czy psy tosa inu są zatem obciążone chorobami?

Tosa – pielęgnacja tej rasy

Tosa Inu, japoński pies samurajski, jest znany jako „czworonożny sumo” i ma wiele cech wspólnych ze swoimi japońskimi rodzicami. Ten ciężki, duży pies jest nieustraszony i praktycznie niewrażliwy na ból. Został wyhodowany do walki i jest uważany za najbardziej przerażającą rasę psów w Japonii. Choć Tosy są wspaniałymi towarzyszami, wymagają intensywnego szkolenia i socjalizacji od najmłodszych lat. Chociaż rasa Tosa jest bardzo popularna w Japonii, w innych krajach nie jest psem domowym.

Psy rasy Tosa Inu powinny być poddawane regularnym badaniom oczu i uszu. Uszy należy czyścić co tydzień, a lekarze weterynarii często zalecają stosowanie specjalnych preparatów w celu uniknięcia pieluszkowego zapalenia skóry. Fałdy skórne należy regularnie czyścić i poświęcać im szczególną uwagę, zwłaszcza w miesiącach letnich. Tosa Inu powinien być także karmiony dietą bogatą w błonnik. Pomoże to utrzymać go w zdrowiu. Należy zapewnić rasie odpowiednie odżywianie, aby była silna, zdrowa i wytrzymała.

Tosa Inu jest zaciekłym obrońcą swoich właścicieli. Ma wysoki próg bólu i jest skłonny do gryzienia. Dlatego jego właściciele powinni dopilnować, aby przez cały czas był pod nadzorem. Jeśli w pobliżu są dzieci, należy oddzielić je od innych psów i zawsze pamiętać, że jest to czujny pies stróżujący! Pamiętaj o tym, jeśli planujesz sprowadzić Tosa Inu do domu!

Szczeniaki Tosa Inu potrzebują dużo przestrzeni do zabawy. Nie powinny mieszkać z młodszymi od siebie. Ponadto samce Tosa Inu nie powinny być nigdy umieszczane w tym samym gospodarstwie domowym co samice. Ważne jest również przeprowadzenie testu odwagi dla szczeniąt. Dzięki temu nauczą się one, jak reagować na nagłe zagrożenia. Następnie można je nauczyć podążania za swoimi panami.

string(15) "sidebar_layouts" 1