pies

Poziom rozwoju psychologicznego oraz rozbudowanie emocji u psa jest na poziomie 2-3 letniego dziecka. Pies odczuwa, myśli i ma swój charakter. Zresztą każdy właściciel, który miał więcej psiaków, niż jednego to potwierdzi. Każdy pies jest zupełnie inny. Dzisiejszy artykuł udowodni Ci jednak, że Twój pies jest mądrzejszy od Ciebie.

Mądry pies, a w zasadzie mądrzejszy nawet od Ciebie

Dowód nr 1 – pies jest mistrzem komunikacji

Twój pies jest w stanie dopasować komunikat do tego, co chce osiągnąć. Umie wyczuć, jaki sygnał z jego strony poskutkuje pełną miską, a jaki spacerem lub przytulaniem. Wie kiedy szczekać, a kiedy piszczeć. Opanował to do perfekcji. 

Dowód nr 2 – pies ma bogate słownictwo

Nie są w stanie co prawda odpowiedzieć, ale przeciętny pies dobrze rozumie, co do niego mówisz. Według naukowców z University od British Columbia normalny pies może zrozumieć 160 słów. 20% czworonogów rozumie nawet ich 250.

Dowód nr 3 – psy wolą ludzi, którzy do nich mówią

Psy zdecydowanie bardziej lubią spędzać czas z ludźmi, którzy wchodzą z nimi w interakcje. Podobne do tych, jakie nawiązuje dorosły z niemowlęciem. Alex Benjamin, doktorantka wyjaśnia, że psiaki najbardziej lubią słyszeć słowa wypowiedziane wysokim, emocjonalnym głosem. 

Dowód nr 4 – psy mogą sobie wyobrazić to, co wąchają

Jedne z nowszych badań opublikowanych w Journal of Comparative Psychology mówią, że psy tworzą w swoich głowach obraz tego, co tropią. Jeśli zwierzak na końcu szlaku węchowego zetknie się z czymś, co nie pasuje do jego wyobrażeń, będzie rozczarowany. 

Dowód nr 5 – psy są mądrzejsze od kotów

“Wierzę, że liczba neuronów, jakie posiada zwierzę, szczególnie w korze mózgowej, determinuje rozwój ich wewnętrznego stanu psychicznego i zdolność przewidywania, co ma się wydarzyć w ich otoczeniu w oparciu o wcześniejsze doświadczenia” – mówi Suzana Herculano-Houzel , profesor nadzwyczajny psychologii i nauk biologicznych na Uniwersytecie Vanderbilt. Według badań , w których brała udział, psy posiadają znacznie więcej neuronów w korze mózgowej niż ich koty. Dla porównania, koty – 250 mln, a psy – 530. 

Dowód nr 6 – używają mimiki do komunikacji

Psiaki reagują entuzjastycznie na nagrody. Jednak jeśli właściciel na nie patrzy, radość jest jeszcze większa. Według eksperta ds. psów, dr Juliane Kaminski, który kierowała badaniem, psy są wrażliwe na uwagę ludzi i wytwarzają więcej ekspresji, gdy ktoś je obserwuje.

Dowód nr 7 – Twój pies rozpoznaje Twój nastrój

I to zanim Ty zdasz sobie sprawę z tego, jaki jest. Według badań opublikowanych w Current Biology, pies wyczuwa kiedy jesteś na niego za coś zły, zanim podniesiesz głos. Ludwig Huber z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu uważa, że psiaki mają zdolność wyczuwania skrajnych nastrojów u ludzi, których praktycznie nie znają. Nam to zajmuje jednak więcej czasu. 

Czytaj także: Alarmujące objawy, które mogą sugerować, że Twój psiak ma raka

Dowód nr 8 – psy przetwarzają słowa, tak jak ludzie

No tak, psy nie mówią, ale ich lewa oraz prawa półkula mózgu działa w podobny sposób, co człowieka. Lewa odpowiada za przetwarzanie słów, a prawa za intonację. Zostało to poparte także doświadczeniem, które polegało na badaniu aktywności mózgu u psów. 

Dowód nr 9 – poprawnie interpretują nasze gesty

Psy nie tylko przetwarzają słownictwo i intonację, ale także czytają poprawnie nasze gesty.

Przyjmujemy za pewnik, że psy mogą bez wysiłku używać gestów wskazujących, aby znaleźć ukrytą zabawkę lub kawałek jedzenia, ale żaden inny gatunek nie może spontanicznie odczytać naszych komunikatywnych gestów tak elastycznie jak psy – mówi Brian Hare, profesor nadzwyczajny w dział antropologii ewolucyjnej i Centrum Neuronauki Kognitywnej na Duke University. – Ta umiejętność pomaga psom rozwiązywać problemy i pozwala im być naszymi partnerami społecznymi – wyjaśnia.

Dowód nr 10 – psy są zdolne do empatii

Ludzka empatia działa na zasadzie mimiki i też na jej podstawie oceniamy nastrój drugiego człowieka. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Pizie wykazały, że psy współodczuwają. Jeśli są wystawione na działanie jakiegoś nastroju, zaczynają go podświadomie kopiować. W trakcie badań zauważyli także, że takie zachowanie jest częstsze wśród czworonogów, które się znają. 

Dowód nr 11 – psy umieją się śmiać

Badania wykazały, że zwierzęta umieją się śmiać. Obserwacje były przeprowadzane na grupach psiaków, które bawiły się w parku. Dodatkowo naukowcy zauważyli, że pozytywne dźwięki wydawane przez psy, dobrze wpływają na szczeniaki, które w tej grupie się nie znajdują. 

Dowód nr 12 – pies może uratować Ci życie

Zwierzęta w coraz większym stopniu stają się nieodłącznym elementem naszego życia. Są terapeutami, ratownikami, ale także od wielu lat, naszymi najlepszymi przyjaciółmi. W sieci jest także wiele przykładów na to, że psy mogą uratować życie swoim właścicielom. Jak ich nie kochać?

Dowód nr 13 – psy przewidują złą pogodę

Zmysły psów są w stanie je ostrzegać przed nagłymi zmianami pogodowymi. Przed burzą psy mogą poczuć spadek ciśnienia barometrycznego i zapach substancji chemicznych w powietrzu związanym z błyskawicą i słyszeć odgłosy daleko w oddali.

– Na przykład zmysł węchu psa jest około 40 razy większy od naszego. To daje im zdolność odczuwania zmian chemicznych w naszych ciałach i ostrzegają nas, gdy mamy spadek cukru lub będziemy mieć napad.

Dowód nr 14 – uczą się na swoich błędach

Prostym przykładem udowadniającym ten dowód, jest sytuacja kiedy pies zostanie zaatakowany przez innego czworonoga, a następnie boi się wszystkich swoich pobratymców. 

– To dlatego, że pies połączył traumę z bodźcem. Ich pamięć im powtarza, że zaatakował je pies, więc trzeba ich unikać – mówi McMillan. 

Zobacz także:

  1. Bohaterskie psy, które uratowały swoich właścicieli. Niezwykłe historie
  2. Znęcał się bestialsko nad nieswoim psem. Szuka go policja w całym kraju
  3. Jaki jest koszt utrzymania psa? Odpowiadamy