twój pies

Skoro już weszliśmy w temat tłumaczenia pewnych zachowań Twojego psa, to czy wiesz jak rozpoznać że Twój pupil jest na Ciebie zły? Niektórym może się wydawać, że psy nie okazują aż takich dokładnych emocji. Jednak nie jest to prawda. Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Zachowania, które mogą świadczyć o tym, że Twój pies jest na Ciebie bardzo zły:

 • Opuszczone uszy

Okazuje się, że kiedy psy są na Ciebie złe, automatycznie ich uszy zaczynają zwisać wraz z opuszczoną głową. Jeśli towarzyszą temu zamknięte usta i zaciśnięte wargi, to możesz być pewien, że Twój pies jest o coś zły. 

– Język ciała jest jedynym sposobem, w jaki psy mogą się z nami komunikować – wyjaśnia April Olshavsky, amerykański trener i konsultant behawioralny

 • Ziewanie

Każdy z nas wie, że psie ziewanie nie zawsze oznacza znudzenie naszymi dowcipami. Jest to najczęściej wyraz tego, iż naszemu pupilowi coś się nie podoba i czuje się niepewnie. Ziewanie świadczy przeważnie o tym, że nasze psy czują się zdenerwowane i poirytowane. Ważne jest aby szybko zareagować i zabrać w porę naszego zwierzaka. Zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa. 

 • Ciągłe oblizywanie się

Zauważyłeś może kiedyś u swojego psa, że ciągle oblizuje sobie usta? Tak? Pomyślałeś pewnie, że jest głodny. A to nieprawda. Ciągłe oblizywanie warg powinno być dla Ciebie sygnałem świadczącym o tym, że pies czuje się zagrożony. Jest to szczególnie ważne, gdy w pobliżu nie znajduje się miska z psim jedzeniem. Można też zaobserwować takie zachowanie w momencie, gdy psiak jest przytulany bądź miziany przez ludzi, których pierwszy raz widzi na oczy. Tym samym powinien to być dla Ciebie klarowny znak, aby psa natychmiast zabrać z tej średnio komfortowej sytuacji. 

 • “nie spojrzę Ci w oczy”

Psy podobnie jak ludzie, unikają wymiany spojrzeń kiedy są złe. 

– Pies, który jest szczęśliwy i czuje się komfortowo, prawdopodobnie będzie chciał nawiązać kontakt wzrokowy ze swoim właścicielem i odszukać jego uwagę, podczas gdy pies, który jest zły lub zdenerwowany, może uniknąć tego rodzaju interakcji i odejść od właściciela, opuścić pokój lub nawet spać w innym miejscu – mówi Erin Askeland, ekspertka ds. szkolenia behawioralnego psów w Camp Bow Wow.

Jeśli chcesz uspokoić swojego zwierzaka, zapewnij mu chwilę relaksu i wytchnienia. Możesz na przykład wziąć ulubioną książkę, bądź sięgnąć po ciekawy film. Pozwól wtedy swojemu pupilowi na to, by Ci towarzyszył. 

 • Nie chce siedzieć spokojnie w jednym miejscu 

Psy są pamiętliwe i jeśli się czegoś nauczą, to trudno jest im o tym zapomnieć. Dlatego, gdy zauważysz że pupil przestaje reagować na wołanie, bądź inne proste lecz standardowe sygnały,które do niego wysyłasz – zastanów się nad tym, czy nie zrobiłeś czegoś co psu się nie spodobało. Jeśli dodatkowo pies nie chce siedzieć koło Ciebie, to możesz mieć już pewność, że nie czuje się komfortowo. Zastanów się wtedy czy nie jesteś zdenerwowany. Przypominamy, że zwierzęta wyczuwają nasze emocje. 

 • Ciało sztywnieje

Kiedy Twój pies będzie naprawdę bardzo zdenerwowany, jego ciało będzie zesztywniałe. Jeśli dodatkowo występują przy tym inne sygnały, np. w postaci opuszczonych uszu i wielkich oczu – nie zbliżaj się. Świadczy to bowiem o tym, że psiak czuje się niepewnie i może zaatakować. 

 • Ogon jest schowany i sztywnieje

Psy siedzące w przyczajonej pozie, z ogonem wciśniętym między nogi, przyjmuje Twoją krytykę o wiele poważniej nić Ci się wydaje. 

– Jeśli zbeształeś ich lub wypowiedziałeś surowo, potrafią się smucić jak nastolatki”. Jeśli zobaczysz go w takim stanie, obniż głos i mów cicho i uspokajająco. – mówi Olhavsky

 • Pies pokazuje biel swych oczu 

Prawdę mówiąc, gdy psy pokazują białe gałki oczne, to nigdy nie jest dobry znak. Poszerzenie oczu wskazuje na wysoki stan czujności. Niestety dla nas ludzi, psy pokazują poszerzone oczy, kiedy odczuwają różne stany i emocje. 

 • Warczy

Za każdym razem, gdy psy wydobywają z siebie ten dźwięk – powinieneś zwrócić na niego szczególną uwagę. Warczenie jest bowiem bardzo wyraźnym sygnałem i praktycznie zawsze świadczy o ostrzeżeniu, jakie próbuje przekazać Ci Twój pies. Warczenie od wieków jest ostrzeżeniem występującym przed atakiem. 

Pudla pies liże jego nos na zamazanym tle

Zobacz także:

 1. Chcesz zostać ulubionym człowiekiem Twojego psa? Zacznij robić te rzeczy
 2. Pies zrobił bardzo niebezpieczną rzecz, żeby uratować opiekuna. Rozpłaczesz się
 3. Dlaczego psy zakopują miejsce, w którym nasikały? Prosta odpowiedź