Jak wygląda świat zwierząt, które występują w cyrku? Czy jest dla nich przyjemnością robienie sztuczek dla publiki? Czy te zwierzęta są szczęśliwe i nie cierpią? Zwierzęta w cyrku to bardzo kontrowersyjny temat.  

Zwierzęta w cyrku – edukacja czy okrucieństwo?

Od dłuższego czasu trwa spór między cyrkowcami a aktywistami, którzy dążą do całkowitego wyeliminowania zwierząt z cyrku. Cyrkowcy bronią się tym, że nie ma dowodów na znęcanie się nad polskimi zwierzętami cyrkowymi. Jednak nadal kontrowersyjnym jest to, że dzikie zwierzęta praktycznie nieustannie, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, żyją w podróży. Pojazdy do przewożenia zwierząt nie pozwalają na swobodę ruchu, ich mobilność jest bardzo ograniczona. Także wybudowanie woliery odpowiedniej dla tych zwierząt, takiej która umożliwi im normalne przemieszczanie się i takiej, która spełnia odpowiednie warunki w okolicznościach cyrkowych nie jest możliwe. To nie wpływa dobrze na psychikę i samopoczucie fizyczne zwierzaków.

Zwierzęta w cyrku traktuje się przedmiotowo?

Zdaniem aktywistów wykorzystywanie zwierząt w cyrkach jest uprzedmiotowianiem tych stworzeń. Alarmują, że to co się dzieje w cyrkach i do czego zwierzęta są zmuszane nie jest dla nich naturalne. Psychologowie z Polskiej Akademii Nauk informują o panującej wśród zwierząt cyrkowych stereotypii, czyli bezcelowym i ciągłym powtarzaniu konkretnych ruchów, a to wprowadza zwierzęta w nieustanny stres i nie daje potrzebnej im przestrzeni. Także argument o edukacyjnym walorze zwierząt w cyrku został obalony przez psychologów z PAN. Ich zdaniem rozrywka cyrkowa z udziałem zwierząt może mieć szkodliwy wpływ na wychowanie młodych ludzi.

Aktywiści walczący o cyrki bez zwierząt – kim są?

Mimo, że popularność cyrków ze zwierzętami spada – polskiego społeczeństwa nie stać na tak drogą rozrywkę. To jednocześnie rośnie popularność cyrków z wyłącznym udziałem ludzi – przykładem może być Cirque du Soleil.

Koalicja “Cyrk bez zwierząt”, to obecnie 25 organizacji pozarządowych. W samym roku 2014 udało im się zorganizować blisko sto pięćdziesiąt protestów przez polskimi cyrkami.

Co MY możemy zrobić?

W tych czasach rozrywek nie brakuje, nie powinniśmy korzystać z usług cyrkowych, w których wykorzystywane są zwierzęta, a jeśli jest możliwość – powinniśmy uczestniczyć w protestach organizowanych przez aktywistów Koalicji “Cyrk bez zwierząt”. Zdjęcia załączone poniżej powinny być na to niezbitym argumentem.

Galeria

Zobacz także:

  1. Jak często i czym kąpać psa? Ważne informacje
  2. Już wiemy dlaczego Twój pies nie lubi niektórych ludzi. Powinieneś mu zaufać
  3. Kontrowersyjna pielgrzymka myśliwych. Martwy lis jako ofiara dla Boga?