Najpopularniejszymi zwierzętami domowymi są psy i koty. Ludzie najczęściej przyjmują pod swój dach właśnie te gatunki. Niestety każdy z nas popełnia często błędy, o których nie ma pojęcia. Poniżej typowe błędy kociarzy, które mogą utrudnić życie kotom i ludziom. Czasem nawet narazić mruczki na niebezpieczeństwo.

TYPOWE BŁĘDY KOCIARZY – sprawdź, które dotyczą Ciebie

BŁĄD NUMER JEDEN – unikanie weterynarza

Wielu właścicieli kotów unika wizyt w lecznicach weterynaryjnych. Wiemy, wizyta u weterynarza nie należy do najmilszych – stresuje i nas, i kota. Często wiąże się też z niemałymi kosztami. Trzeba niestety pamiętać, że koty bardzo dobrze kamuflują problemy zdrowotne – warto, przynajmniej raz w roku udać się na wizytę kontrolną, żeby nie było za późno na udzielenie specjalistycznej pomocy. Nawet w przypadku kotów niewychodzących.

BŁĄD NUMER DWA – przekarmianie

Koty są zaprogramowane na jedzenie cały czas. Już po dwudziestu minutach od posiłku są w stanie domagać się uzupełnienia miski. Uleganie tej presji grozi otyłością kota oraz obniżoną kondycją fizyczną, a czasem nawet problemami zdrowotnymi. Wiemy, że koty potrafią być bardzo uparte, ale trzeba pamiętać, że za gruby kot to nieszczęśliwy kot, a ciągłym karmieniem możemy zrobić mu wielką krzywdę. Otyły kot jest bardziej podatny na choroby serca, nadciśnienie, bolesność stawów i kulawiznę.

BŁĄD NUMER TRZY – sucha karma

Zbilansowana dieta to: odpowiednio dobrana karma, smakołyki oraz uzupełniające witaminy przekąski. Ważne, żeby nie popaść w monotonię – warto co jakiś czas zmieniać jadłospis mruczka, zamieniać mokrą karmę na surowe mięso. Można także pomyśleć o mysich oseskach czy małych pisklakach. Trzeba pamiętać też o tym, że koty są mięsożercami, a nie jak psy wszystko. Psia karma nie nadaje się jako karma dla kota – ani sucha, ani z puszki. W diecie kota nie powinno być także suchej karmy. Koty piją niewiele wody, sucha karma odwadnia organizm mruczka jeszcze bardziej, dodatkowo kiepsko wpływa na jego nerki.

BŁĄD NUMER CZTERY – brak pielęgnacji

Ile razy podrapał was kot, nawet niechcący? Ile razy budziliście się z sykiem z powodu wbitego pazura w stopę, która wysunęła się spod kołdry? Gdybyście regularnie przycinali pazury mruczkowi uniknęlibyście takich problemów. Istnieją specjalne cążki do obcinania kocich pazurków. Warto także wyczesywać kota. Oprócz tego, że jest to świetny pomysł na przyjemny kontakt kota z właścicielem, pozwala zadbać o porządek, to także pozwala uniknąć zakłaczenia przełyku u kota. Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne trzeba przeprowadzać ostrożnie, uważnie patrzeć czy nie uszkadzamy nerwów w pazurach oraz czy zbyt mocno nie wbijamy FURminatora w sierść zwierzęcia mogąc zrobić rany na skórze.

BŁĄD NUMER PIĘĆ – zapominamy, że kot jest półdziki

Nie możemy karcić kota za próbę upolowania muchy, nawet jeśli przy okazji przewróci kilka rzeczy. W kocie drzemie instynkt łowcy, dla niego świat jest pełen fascynujących bodźców. Jeśli zależy Wam na bezpieczeństwie pupila – zaopatrzcie dom w piętrowy drapak, wędki i zabawki. Specjalne tunele, półki i stojaki są w stanie zaspokoić dziki instynkt naszego podopiecznego. A przy okazji ochronić drewniane meble przed siłą pazurków.

BŁĄD NUMER SZEŚĆ – nie pozwalamy kotu być kotem

Niektórzy próbują traktować kota jak człowieka. Tarmoszą, trzymają na siłę na kolanach, zakładają fikuśne obróżki czy kokardki. Kotom ozdoby przeszkadzają, przeszkadza im także zabieranie im wolności i przestrzeni, w której mogą się czuć swobodnie. Koty to zwierzęta niezależne, mimo okazywane miłości i czułości właścicielowi, potrzebuje swobody i względnej wolności.

BŁĄD NUMER SIEDEM – zostawienie kota samego na długi czas i brak interakcji

Koty, mimo tego co pisałam wyżej, są zwierzętami stadnymi. Jeśli żyją z człowiekiem to naprawdę chcą mieć go obok siebie – od czasu do czasu, ale jednak. Zostawianie kota samego na 12 godzin nie jest dobrym rozwiązaniem. Oprócz jedzenia czy czystej kuwety kot potrzebuje towarzystwa. Kot cieszący się na powrót właściciela to kot, któremu wyjątkowo ta rozłąka się nie podobała. Jeśli koty są dwa, jest łatwiej, ale nadal dwupak będzie potrzebował kontaktu ze swoimi “niekocim” przyjacielem. Tak samo szkodliwe dla kota jest niezwracanie na niego uwagi. Kota nie można traktować jako dodatkowego mebla. Kot to żywe stworzenie, które także lubi, kiedy okazuje mu się uwagę i uczucia.

BŁĄD NUMER OSIEM – nieumiejętne uczenie dyscypliny

Gwarantuję, że kot nie nauczy się załatwiać wyłącznie do kuwety jeśli po małej wpadce wciśniecie jego pyszczek w mocz czy kupę. Może to nawet skutkować częstszym zaznaczaniem terenu w niedozwolonych miejscach – ze stresu. Najczęściej koty, które załatwiają się poza kuwetą chcą nas o czymś poinformować lub zaalarmować – może to być związane z frustracją lub problemami z nerkami i pęcherzem. Często spotykam się też z metodą wychowywania za pomocą butelki z wodą, którą pryska się kota w momencie niechcianego zachowania – efektem takiego zachowania będzie utrata zaufania do człowieka i osłabienie więzi. Niestety wychowanie kota jest czasochłonne, kotu wiele razy musimy czegoś zabronić, żeby w końcu zrozumiał, że czegoś nie może. Jeśli jest to konieczne, zgłoście się do specjalisty po pomoc.

Typowe błędy kociarzy dotyczą praktycznie każdego właściciela kotów. Jeśli już wiesz, że któryś popełniasz – możesz go wyeliminować.

Zobacz także:

  1. KOCIMIĘTKA DLA KOTA JEST NIEZDROWA? SPRAWDŹ CZY NIE SZKODZI TWOJEMU MRUCZKOWI
  2. SCHRONISKO. TO DOKĄD IDZIE TEN PIES JEST CZĘŚCIĄ HANIEBNEGO PROCEDERU