Ugryzienie psa
Fot. Wikimedia

Ugryzienie psa jest wynikiem agresji ze strony zwierzęcia, która zazwyczaj ujawnia się pod wpływem natarczywości człowieka i instynktu obronnego. Żaden psiak nie atakuje bez ostrzeżenia i żaden nie robi tego dla przyjemności. Ten 30-sekundowy filmik doskonale oddaje, mechanizm stojący za zgłaszanymi w milionach ugryzieniami.

Ugryzienie psa różni się w zależności od przypadku. Czasem powodują siniaki, inny razem zadrapania, a w skrajnych przypadkach nieodwracalne uszkodzenia kończyn i innych części ciała. Trzeba pamiętać, że pysk dla psa jest nie tylko narzędziem, za pomocą którego się pożywia, czy daje sygnały dźwiękowe, ale stanowi także groźną broń, którą potrafi wyrządzić krzywdę.

 

Ugryzienie psa nie zawsze jest winą czworonoga, są dwie opcje

Co roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych ugryzienie psa zgłasza 4,5 miliona osób. Większości przypadków dało się niestety w prosty sposób uniknąć, a fakt, że zwierze uciekło się do przemocy, świadczy najczęściej tylko i wyłącznie o niewiedzy pogryzionego człowieka.

Prawdę o wywoływaniu u psów kończącej się krwawym starciem agresji ukazuje zamieszczony w internecie krótki film, sponsorowany przez nieżyjącą już docenianą za Oceanem weterynarz Sophie Yin. Pół minuty wystarczy, by skutecznie oduczyć ludzi prowokowania zwierząt i narażanie się na niepotrzebne szkody.