zdrowie
źródło: facebook.com

Temperatury wzrastają, a miejskie chodniki rozgrzewają się coraz bardziej. Ty i twój pupil chcecie cieszyć się słońcem razem – to naturalne. Jednak musisz uważać na jego zdrowie. Wystarczy chwila nieuwagi, a twój pies może zrobić sobie krzywdę.

Południowe spacery grożą oparzeniem łap

Większość oparzeń spowodowana jest niedbalstwem i brakiem wyobraźni właścicieli. Najbardziej niebezpieczne są wycieczki odbywane w pełnym słońcu. Ale ostrożnym trzeba być nawet w czasie tych około 17:00-18:00. Wielu z nas zabiera psa na dwór tuż po powrocie z pracy nie zastanawiając się nad warunkami panującymi poza domem. Poniżej kilka rad, jak pomóc pupilowi i zmniejszyć ryzyko udaru lub oparzenia oraz zachować pełne zdrowie.

Oznaki udaru cieplnego psa

 • ciężkie dyszenie – to zwykle  pierwsza  oznaka udaru cieplnego
 • dezorientacja – przewracanie się i bujanie na boki to oznaki udaru
 • biegunka – często występuje podczas udaru cieplnego
 • ataki dreszczy lub śpiączka – symptom świadczący o tym, że sytuacja jest poważna

Zapobieganie oparzeniom psich łap

 • W czasie każdego spaceru miej ze sobą butelkę wody. Bądź gotowy nalać ją sobie do rąk, robiąc z nich podręczną psią miskę. Jeśli bierzesz psa do kawiarni, upewnij się, że mają psią miskę i wodę pitną dla psów.
 • Staraj się wybierać trasy, na których pies będzie jak najkrócej chodził po betonie czy rozgrzanych płytach chodnikowych. Zabierz pupila w miejsca, w których wybiega się na trawie. Jeśli możesz zabieraj psa do lasu czy zacienionego parku.
 • Zapomnij o zostawianiu psa przed sklepem czy w samochodzie. Zawsze bierz swojego czworonoga do środka.
 • Po spacerze przemyj psu łapy. Możesz użyć mydła antybakteryjnego.
  Użyj antyseptyka, np. antybakteryjnego spreju zaraz po umyciu. Lidokaina w sprejach uśmierzy ból.
 • Na uszkodzone poduszki łap nałóż maść z antybiotykiem, przykryj je jałową gazą i zabezpiecz łapkę tak, by pies nie ściągnął opatrunku. Jeśli oparzenie jest głębokie lub pojawiają się pęcherze nie czekaj z wizytą u weterynarza.Pamiętaj, oparzenia to uszkodzenia tkanek skóry a psie łapy są bardzo skłonne do infekcji.

Zobacz też:

1.NIELUDZKIE! HOBBYSTYCZNIE MORDUJE FOKI, ROBI TO Z UŚMIECHEM NA TWARZY
2.BOHATER! RYZYKOWAŁ ŻYCIEM, BY URATOWAĆ DWA MAŁE KOTKI!
3.TO SIĘ DZIEJE Z PSAMI W POLSCE. SZOKUJĄCE ZDJĘCIE OBIEGA INTERNET